Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Az egri hősök emlékére

Szöveg: Galambos Sándor |  2016. május 14. 18:46

Mélyítse ez a kiállítás a hazaszeretetünket, amelynek elengedhetetlen része emlékezni azokra, akik a legdrágább kincsüket, az életüket áldozták hazájukért, a magyar nép szabadságáért – nyitotta meg a „Lőporfüst – kövek között” című tárlatot május 14-én, szombaton az egri várban dr. Dankó István, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára.

1596013529

Nagy változásokon ment keresztül az utóbbi években az egri vár, a keresztény Európa védelmében folytatott közel háromszáz éves törökellenes harcok egyik jelképe, amelyet 2014 decemberétől nemzeti emlékhellyé nyilvánítottak. Egy európai uniós támogatással megvalósuló turisztikai fejlesztés eredményeként pedig a látogatók előtt több évtizede lezárt területek nyíltak meg, új bemutató- és rendezvényterek alakultak ki.

A Dobó István Vármúzeum és az egri vár leghíresebb helyszínén, a kazamatában a műszaki felújítás mellett új kiállításokat is berendeztek a szakemberek. A multimédiás elemekre épülő tárlatok bemutatják a székesegyház építésének történetét, a püspökkori várat, a török kori várharcászatot és várépítészetet. A felső kaszárnyateremben pedig új, hiánypótló kiállítás kapott helyet „Egri Csillagok – regény és valóság" címmel. A látogatók előtt olyan, eddig elzárt szakaszok is megnyíltak, mint a felső kaszárnyaterem és az 1596-os ostromban beomlott aknafigyelő folyosó. Ugyanakkor egy alternatív útvonal is használhatóvá vált: a kazamatából és a Törökkertből indulva egy titkos ajtón át a Dobó utca 12. számú ház hátsó kertjébe jutunk.

1596013529

A felújított kazamatát az Emlékhelyek Napja országos rendezvény központi ünnepségén, a „Lőporfüst – kövek között" című kiállítás megnyitásával dr. Dankó István adta át. A Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára beszédében hangsúlyozta: „Ez a tárlat a hazaszeretetnek, az egri építéstörténetnek, a török kor haditechnikájának és mindenekelőtt a hős várvédő egri asszonyoknak és férfiaknak állít örök emléket. A vár megvédése 1552-ben hatalmas jelentőséggel bírt, a magyarság erejének, összefogásának a jelképe lett. Mátyás király óta ez volt az első nagy győzelem az oszmán seregek felett, amelyet önerőből tudott kivívni a magyarság. Ezáltal Eger várának nemcsak a falait csodáljuk, hanem soha el nem múló tiszteletet érzünk a vár fokán helytálló ősök, hősök iránt. Eger várának híres, titkos földalatti folyosóin keresztül és a kazamatarendszer termeiben barangolva fedezhetjük fel közös történelmünk legdicsőbb emlékeit."

A történelem és a jelenkor összefüggése kapcsán dr. Dankó István államtitkár kihangsúlyozta: „Szolgáljon az egri vár hős védőinek példája számunkra örök érvényű tanulságul, a kiállítás pedig erősítse, mélyítse bennünk a hazaszeretetet, amelynek elengedhetetlen része, hogy megemlékezzünk azokról, akik a legdrágább kincsüket, az életüket áldozták a hazájukért és a magyar nép szabadságáért. A hon védelme, az áldozatvállalás, a közösség biztonságának garantálása elsősorban a mindenkori katonák feladata, ugyanakkor a sorsfordító pillanatokban mindannyiunk közös ügye, hiszen a honvédelem nemzeti ügy."

Fotó: a szerző felvételei