Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Hóhelyzet: a Magyar Honvédség felkészült

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2012. február 3. 16:01

Közismert, hogy az előttünk álló napokban hazánk területén az utóbbi évek téli időjárási viszonyait tekintve szokatlan hideg, erős szél és jelentős mennyiségű havazás várható. Az esetleges katasztrófahelyzetre a honvédség felkészült – jelentette be február 3-án, pénteken Székesfehérváron tartott rendkívüli sajtótájékoztatóján Domján László vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.

„A Magyar Honvédség az év minden napján mintegy 1200 katonával áll készenlétben arra, hogy Magyarország területén bármilyen katasztrófavédelmi helyzetben helytálljon. Az elkövetkezendő napok előre látható extrém időjárási körülményeire mintegy 600 katona és 200 különleges gép- és harcjármű, illetve helikopterek állnak készenlétben. Igény esetén a létszám és a technikai eszközök száma rövid készenléti idővel növelhető" – tájékoztatott az MH ÖHP vezetési termében a parancsnok.

1595931013
Domján vezérőrnagy aláhúzta: a segítségnyújtásba a Magyar Honvédség minden alakulatát bevonják, és természetesen a hóhelyzet aktuális alakulásával kapcsolatosan nagyban támaszkodnak a katonai meteorológia előrejelzéseire is.

„Végrehajtottam a Katasztrófavédelmi Operatív Csoport ellenőrzését. Sürgős esetben az alakulatok parancsnokainak engedélyeztem, hogy saját hatáskörükben döntsenek a személyi állomány és a technikai eszközök bevetéséről" – válaszolta újságírói kérdésre az MH ÖHP parancsnoka.

Elhangzott: a haderő felé irányuló segítségnyújtással kapcsolatos kérések a parancsnokság vezetési termébe érkeznek be a különböző katasztrófavédelmi szervektől és a regionális védelmi bizottságoktól. A teremben szolgálatot teljesítő katonai szakemberek figyelemmel tudják kísérni, hogy az ország egyes területein milyen nagyságú katasztrófavédelmi erő van bevetésen, és az adott térségbe felkérés esetén milyen honvédségi eszközök szükségesek.

A rövid tájékoztató után az újságírók megtekintették a bevetésre tervezett katonai gép- és harcjárművek egy részét. Az elmúlt években ezeket az eszközöket árvíz elleni védekezésnél és a vörösiszap-katasztrófánál is alkalmazták, tehát a kezelőszemélyzet rendelkezik már a katasztrófa idején történő segítségnyújtáshoz szükséges tapasztalatokkal.

Fotó: A szerző felvételei


További képeinkért kattintsanak a galériára!