Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Járőrbajnokság diákokkal

Szöveg: Kátai Róbert százados |  2012. május 19. 9:06

Akadályokkal bőségesen tarkított járőrútvonalat küzdöttek le a kaposvári katonák az MH 64. Boconádi Szabó József Logisztikai Ezred éves járőrbajnokságán. Ezúttal elsőként kapcsolódtak be a megmérettetésbe a KatonaSuli-programban részt vevő diákok, akik szakmai mentoruk támogatásával a dobogó második fokára állhattak fel.

A járőrbajnokságon megközelítőleg húsz kilométert kellett időre megtenniük a hétfős – hat férfi, egy nő összetételű – csapatoknak, összesen kilenc ellenőrzőpontot érintve a Kaposvár környéki erdőkben. A pontok mindegyikén feladat is várt az összesen hat benevezett csapatra.
A résztvevőknek kellett sebesültet szállítaniuk, azimutmenetet végrehajtaniuk két alkalommal, lajhármászásban átkelniük patakmeder felett, szennyezett terepszakaszt leküzdeniük gázálarcban, lövészetet végrehajtaniuk airsoft-fegyverekkel, kézigránátot célba dobniuk, csőben átkúszniuk.

Természetesen a fizikai erőnléten felül szellemi képességeikre is szükségük volt, az egyik ellenőrzőponton ugyanis „katonai alapismeretek" teszt várt rájuk.
Az idei verseny különlegessége, hogy a nevezők között az alakulat alegységei mellett feltűntek az Eötvös Loránd Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium diákjai is. A „katonai osztály" – ahogy röviden nevezik őket – szintén versenybe küldte válogatottját, a kiírásnak megfelelően öt fiút és egy lányt. A csapat hetedik tagja Deák László törzsőrmester volt, aki szakmai mentorként felügyelte a diákokat és vezette őket végig életük első járőrversenyén. Mégpedig nem is rossz eredménnyel.

A diákok a második legjobb időt érték el a közlekedéskoordináló század csapata mögött, a nemzeti támogató zászlóalj különítménye előtt. Számukra sem volt egyszerűbb a feladat végrehajtása, hiszen ugyanazokkal a feltételekkel kellett teljesíteniük a versenyt. Különbség csupán a magukkal vitt fegyverben volt, ők ugyanis gumifegyvereket kaptak, szemben a katonák valódi gépkarabélyaival. A két típus tömege azonban pontosan ugyanakkora.

A KatonaSuli-program a 2011–2012-es tanévben indult el a városban, elsőként a műszaki középiskolában. Az eltelt időben a diákok megismerkedhettek a nemzetközi védelempolitika alapjaival, a Magyar Honvédség felépítésével, technikai eszközeivel, fegyverzetével, az alapvető alaki fogásokkal. Most pedig első alkalommal egy komplex foglalkozás keretében a fizikai kihívásokból is kaptak ízelítőt.

Schiszler László százados, a KatonaSuli-program kijelölt koordinátora és az osztály „katonai osztályfőnöke" elmondta, hogy a diákok részvétele hagyományteremtő volt; jövőre az újabb osztályok beindulásával a tanulók csapatai már nemcsak a katonákkal, de egymással is megmérkőzhetnek.

Fotó: Albrecht Rajmund zászlós

További képekért kattintson galériánkra!