Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katona-zenekari fesztivál – negyedszer Tatán

Szöveg: Szűcs László |  2011. június 26. 9:10

„Nagykorú” lett a tatai Víz-, Zene-, Virágfesztivál. Ezen a hétvégén immár a tizennyolcadik alkalommal rendeztek nyárköszöntő fesztivált a dunántúli városban. A hagyományosan június utolsó hétvégéjére időzített programba néhány éve a Magyar Honvédség városban található alakulata, a 25. Klapka György Lövészdandár, valamint az MH Nyugat-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság tatabányai toborzó- és érdekvédelmi irodája is bekapcsolódott. Az elmúlt három esztendőben pedig a regionális katona-zenekari fesztivált is erre a hétvégére időzítették a vizek városában. Idén június 25-én vonultak fel a katonazenészek Tata belvárosában.

Mint az elmúlt tizennyolc esztendőben mindig, idén is több ezer embert vonzott a tatai Öreg-tó partjára a Víz-, Zene-, Virágfesztivál. A látványos zenei programok és a kézművesvásár mellett néhány éve már a katonák is állandó résztvevői a Dunántúl legnagyobb nyárköszöntő fesztiváljának, amelyet hagyományosan a nyári napfordulóhoz legközelebb eső hétvégén rendeznek meg.

Ráadásul 2008 óta a szervezők e rendezvény programjába illesztik be a Tatai Regionális Katona-zenekari és Toborzó Fesztivált.

Idén az MH Nyugat-Magyarországi Hadkiegészítő Parancsnokság Toborzó- és Érdekvédelmi Iroda – Tatabánya munkatársai a „szokott helyükön", az Esterházy-kastély előtti füves területen várták az érdeklődőket. A toborzótisztek és -tiszthelyettesek feladata a látogatók Magyar Honvédséggel kapcsolatos kérdéseinek megválaszolása, a katonai „szakma" népszerűsítése, valamint az érdekvédelmi tevékenység, azaz a Komárom-Esztergom megyében élő, a gondoskodási körbe tartozó nyugállományúakkal való foglalkozás volt. Az érdeklődők emellett egy vadászrepülőgép-szimulátort is kipróbálhattak a toborzósátorban. Talán mondani sem kell, hogy ennek a berendezésnek leginkább a fiatalabbak örültek, akik boldogan szelték a virtuális kék eget az általuk választott légi járművekkel.

A június 25-én, szombaton megrendezett IV. Tatai Regionális Katona-zenekari és Toborzó Fesztivál a kora délutáni órákban térzenével kezdődött. A részt vevő zenekarok félórás előadásukkal a város három nevezetes pontján szórakoztatták az egybegyűlteket. Ezt követően, délután három órakor a vár előtt, a Május 1. úton vonult fel a hódmezővásárhelyi, a székesfehérvári és a szentendrei helyőrségi zenekar. Az érdeklődő közönség ekkor tudhatta meg a műsorközlőtől, hogy a helyi alakulat, az MH 25. Klapka György Lövészdandár zenekara ezúttal nem lép fel a regionális katona-zenekari fesztiválon. A megyei Príma-díjas dandárzenekart ugyanis Ljubljanába hívták fellépni, így jelenleg Szlovéniában képviselik a várost, a Magyar Honvédséget és a Magyar Köztársaságot.

A fesztiválon részt vevő zenekarokat, és az érdeklődő közönséget Sándor Zsolt dandártábornok, a Klapka György Lövészdandár parancsnoka köszöntötte. Mint elmondta: véleménye szerint a katona-zenekari fesztivál nagyon jól illeszkedik a városi fesztivál programjába.

Megnyitójában Michl József, Tata polgármestere kiemelte: Tatának nagyszerű lehetőség az, hogy a városban települő alakulatnak elismert katonazenekara van. Emiatt a többi helyőrségi katonazenekar is egyre többször látogat el a városba, az itt megrendezett katona-zenekari fesztiválra. „A tizennyolc éves fesztiválunknak a kisöccse ez a rendezvény, emellett pedig az önök megjelenése egy új és szép színfoltja a városnak" – fogalmazott a polgármester.

Elsőként a zenekarok zenés alaki bemutatóit tekinthették meg az érdeklődők. A hódmezővásárhelyi helyőrségi zenekar – Kovács István százados, karmester vezetésével – mindenki által jól ismert, „latin ritmusú" számokból álló egyveleggel szórakoztatta a közönséget. Felhangzott például néhány taktus a népszerű La Bamba, illetve a Tequila című örökzöldekből is, a közönség pedig vastapssal jutalmazta az előadást.

A székesfehérvári helyőrségi zenekar – Ruff Tamás százados, karmester vezetésével – brazil karneváli hangulatot idéző műsorral kedveskedett a nézőseregnek. Kicsik és nagyok együtt verték lábukkal a ritmust, volt, aki még táncra is perdült a közönség soraiban. Természetesen táncoltak a zenészek is, és a koreográfia nemegyszer csalt mosolyt a nézők arcára.

A szentendrei helyőrségi zenekar előadása – Rixer Krisztián százados, karmesterhelyettes vezetésével – fergeteges dobszólóval kezdődött, majd a katonazenészek közismert filmek főcímzenéiből összeállított „montázzsal" lepték meg a közönséget. Kivonuláskor sokan együtt fütyülték velük a Híd a Kwai folyón című film fülbemászó dallamát.

Az összevont zenekari koncert a valaha élt talán legismertebb katonakarmester, a cseh születésű Julius Fucik – aki az Osztrák-Magyar Monarchia aranykorában tevékenykedett – egyik legismertebb indulójával, a Regiment gyermekei című művel kezdődött, majd Ennio Morricone A misszió című filmhez írt zenéjét adták elő a fúvószenekarok. Emellett felhangzottak még Erkel Ferenc, John Barry, Johannes Brahms és Carl Teike művei is.

A koncert végén Sándor Zsolt dandártábornok és Mich József a fesztivál emléklapját adta át Dalmádi Zoltán őrnagynak, a fesztivál művészeti vezetőjének – a szentendrei helyőrségi zenekar karmesterének –, valamint a részt vevő zenekarok karmestereinek.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Galovtsik Gábor