Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Katonazenével köszöntötték az őszt

Szöveg: Galambos Sándor |  2011. október 9. 17:28

Fergeteges műsorral lepték meg a hódmezővásárhelyieket október 8-án, szombaton a Magyar Honvédség katonazenészei. A Vásárhelyi Őszi Hetek keretében megrendezett V. Dél-alföldi Katona-zenekari Fesztiválon fellépett a Debreceni Helyőrségi Zenekar, a Légierő Zenekar – Szolnok és a házigazdák képviseletében a Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekar.

1595925671
Első alkalommal léptek fel katonazenészek a Vásárhelyi Őszi Hetek rendezvénysorozatában. Október 8-án, szombaton két órán keresztül szórakoztatták a közönséget, látványos, show-elemekkel színesített bemutatójuk idejére megtelt a város főtere.

A dél-alföldi katonazenekarok bemutatóját a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség vezetése nevében dr. Benkő Tibor vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke nyitotta meg. A műsort vele együtt tapsolta végig többek között Kovács József altábornagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka, dr. Böröndi Gábor dandártábornok, az MH 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnoka, Lamos Imre dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka és Kovács József ezredes, a Bocskai-dandár parancsnokhelyettese, Hódmezővásárhely helyőrségparancsnoka is.

A katonazene története évszázados múltra tekint vissza. A kezdetekben a harcra buzdítás eszköze volt, de az alakzatban történő mozgást is megkönnyítette – ekkor még csak trombiták, tárogatók, dobok lelkesítették a katonákat. A török háborúk alatt megismert „lármás" janicsárzenének köszönhetően aztán a korai „zenekarokban" megjelent a cintányér, a nagydob, a háromszög, a hangszerek tökéletesedésével pedig létjogosultságot nyertek a réz- és a fafúvósok is. A katonai zenekarok fenntartásának költsége évszázadokkal ezelőtt nem az állampénztárt terhelte, ezt a tisztek és az ezredtulajdonosok vállalták magukra.

Napjainkra a katonazene feladata, jelentősége sokat változott: a zenekarok a katonadiplomácia és a nemzetközi katonai kulturális kapcsolatok szerves részévé váltak, rendszeres résztvevői a hazai és a nemzetközi találkozóknak.

Hazánkban az első katonazenei fesztivált 1977-ben rendezték Debrecenben, de akkor ezen csak a „nagy" zenekarok vehettek részt, később azonban bővült a meghívottak köre, a kezdeményezésből pedig hagyomány lett: tavasszal általában két helyőrségben, ősszel pedig három helyszínen mutatkoznak be a Magyar Honvédség katonazenekarai.

1595925671
A fellépések idei sorozatát zárta a hódmezővásárhelyi V. Dél-alföldi Katona-zenekari Fesztivál, amelynek végén közös zenéléssel köszönt el a közönségtől q három helyőrségből érkezett egyesített zenekar.

A kétórás bemutató végén dr. Benkő Tibor vezérezredes emléklapot adott át Csizmadia Zsolt ezredesnek, a Magyar Honvédség főkarmesterének, Kovács Tibor alezredesnek, a Magyar Honvédség Központi Zenekar karmesterének, Válóczi Gyula őrnagynak, a szolnoki, Pál István századosnak, a debreceni és Kovács István századosnak, a hódmezővásárhelyi zenekar vezetőjének.

Hende Csaba honvédelmi miniszter megbízásából pedig díszoklevéllel tüntette ki a fennállásának 10. évfordulóját ünneplő Hódmezővásárhelyi Helyőrségi Zenekart.

A rendezvény végén dr. Benkő Tibor vezérezredes elismeréssel szólt a zenekarok felkészültségéről. A honvedelem.hu érdeklődésére elmondta: elfogult a katonazenészekkel szemben, büszke arra, hogy a komolyzenétől kezdve, a könnyűzenén át a show-műsorig képesek színvonalas műsorral megjelenni a nyilvánosság előtt.

Fotó: A szerző felvételei

További képekért kattintson galériánkra!