Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Látványos katonai programok az Egressyben

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. március 31. 15:54

Látványos katonai bemutató, a Magyar Honvédségben rendszeresített eszközök, airsoft-program és repülőgép-szimulátorok várták a zuglói Egressy Gábor Kéttannyelvű Műszaki Szakközépiskola diákjait az intézmény napján március 31-én, csütörtökön.

A budapesti Egressy Gábor Kéttannyelvű Műszaki Szakközépiskolában 2010 szeptemberében kezdték el oktatni a katonai alapismeretek tantárgyat. Az új tárgy bevezetését nagy várakozás előzte meg mind a tanárok, mind a diákok részéről: a tanárok kíváncsian várták, hogy a tantárgy vajon milyen hatással lesz a gyerekekre, viselkedésükre, megváltozik-e pozitív irányban a magatartásuk, a tanulók pedig azért izgultak, hogy a tananyag, amellyel ismerkedni fognak, elég érdekes lesz-e. Zuglóban két kilencedikes osztályban kezdték meg a négyéves képzést, a 11-12. évfolyamon pedig fakultációs rendszerben ismerkedhetnek a tanulók a tantárgy rejtelmeivel.

1595916330
Ilyen előzmények után nem meglepő, hogy az iskolában hagyományosan, minden évben megrendezett Egressy-napon idén is kiemelt szerepet kapott a honvédelem, a katonaság. A zuglói iskolába nemcsak a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen tanuló honvédtiszt-jelöltek érkeztek meg az MH Ludovika Zászlóalj képviseletében, hanem a Zrínyi Média repülőgép-szimulátorait is kipróbálhatták a diákok. Emellett a Magyar Honvédségben rendszeresített fegyverek közül is számosat megnézhettek és kézbe vehettek a ZMNE standjánál, valamint airsoft-bemutató várta őket az egyik teremben.

„Három éve jelentek meg az első katonai jellegű programok az Egressy-napokon a fegyverbemutatókkal", mondja kérdésünkre Kőnig Sándor, az iskola igazgatója. „Tavaly ez már egy katonai közelharc-bemutatóval is kibővült a tornateremben. Mióta tanítjuk a katonai alapismereteket, igyekszünk minél több módon megismertetni a gyerekeket a honvédséggel: nem a militáns jelleg itt a lényeg, hanem hogy rádöbbentsük őket e dolgok nagyszerűségére. A mindennapi élethez a honvédelem, a katonaság is hozzátartozik, főleg a mai világban: az embernek meg kell tudnia védeni magát és a hazáját, ha úgy hozza a szükség, ezt egyszerűen tudatosítani kell a fiatalokban. Ezért is veszünk részt a KatonaSuli programban. Olyan elfoglaltságokat szeretnénk nyújtani a gyerekeknek, amikben kiteljesedhetnek: megismerkednek azzal a fegyelemmel, szellemiséggel, amit a katonaélet nyújthat, és így nem vágynak olyan közegbe sem, amely ugyanezt nem legális keretek között biztosítaná számukra. De nem kizárólagosan katonai programokkal készültünk erre a napra, hiszen például jön az iskolába egykori diákunk, Talmácsi Gábor is, és számos egyéb verseny is várja a gyerekeket."

1595916330
A bemutatók iránti érdeklődés mindenesetre arról tanúskodik, hogy az Egressyben a KatonaSuli program elérte célját. A legnagyobb sikert persze a ludovikások látványos közelharc-bemutatója aratta, ahol a tisztjelöltek nemcsak azt szemléltették, mi a teendő bizonyos éles helyzetekben, de töréstechnikai képességeikről is tanúbizonyságot tettek. „Amikor elkezdtünk hasonló bemutatókra járni, rengeteget gyakoroltunk", tudjuk meg a hatalmas sikert arató program után Winkler László tisztjelölttől. „Főleg azok vállalták, akik rendelkeznek némi küzdősportos múlttal, én például wado ryu karatéztam. Az elején nem volt ritka, hogy öt-hat órát is az egyes elemek kigyakorlásával töltöttünk, de most már azért gyorsabban megy a dolog. Ha valahová megyünk, egy héttel előtte elkezdünk készülni, de a helyszínek, rendezvények sosem egyformák. Rutinná tehát semmiképpen sem tud válni a műsor", mondja László, aki két év múlva végez a Zrínyin, utána pedig Debrecenben vagy Szolnokon szeretne elhelyezkedni lövésztisztként.

A tisztjelöltek kétszer is bemutatták tudásukat, eközben pedig a tanulók átfogó képet kaphattak a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem képviselőitől a katonai felsőoktatás lehetőségeiről, a továbbtanulás irányairól. „Mindenképpen katona szeretnék lenni, így nagyon örülök, hogy bevezették nálunk a katonai alapismeretek tantárgyat", mondja kérdésünkre Gregor Antal végzős tanuló. „Stabilitást, tartást ad az embernek: akik tanulják, nem olyan szétszórtak, határozottan látszik rajtuk, hogy egy ilyen különleges képzésben részesülnek", összegzi a tantárgy jelentőségét.

(Az Egressy napján készült galériánkért kattintson!)

Fotó: Dévényi Veronika