Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Ő”, a Szent Korona

Szöveg: M. Tóth György |  2011. március 31. 16:49

„Ő”. A koronaőr-jelöltek ekként „nevesítik” egymás közt a Szent Koronát. Így, egyes szám harmadik személyben, a legnagyobb tisztelettel, ami kijár az őrzőktől, e nemes szolgálatba április 25-én lépő katonáktól. És nemkülönben, a koronaőr-jelöltek első négy váltásának tagjai tiszteletük jeléül – képeink tanúsága szerint is – igen feszes képzéssel, odaadó tanulással készülnek szolgálatukra. A honvédelem.hu a budapesti Petőfi-laktanya alakulóterén, a március 31-i, immár „koronás” díszőrségi és biztonsági őrzési kiképzésen járt.

1595916331
Sok mindent látott már a Budaörsi úti Petőfi-laktanya alakulóterének betonja, de koronázási jelvényeket – koronát, országalmát és jogart –, no meg körülöttük pontos koreográfia szerint térülő-forduló fiatal katonákat – még nem. Persze e „pillanatfelvételt" pontosítanunk kell, s ebben Ádám Barnabás alezredes, a Nemzeti Honvéd Díszegység kijelölt parancsnokhelyettese és Kiss Ferenc őrnagy, kijelölt törzsfőnök volt segítségünkre.

A korona, a jogar és az országalma – amely jelvényekhez piros szőnyeg futott, és amelyeket az Országház kupolacsarnokának méretarányos alaprajza vett körül – a Honvéd Koronaőrség kijelölt parancsnokáé. Ezeket, a maguk készítette ajándékokat kapta az MH 86. Szolnok Helikopterbázis katonaközösségétől, amikor az együtt leszolgált 24 év után elköszönt tőlük, és elindult egy merőben új feladat útján.

1595916331
Így hát ezek a célzatos búcsúajándékok kiképzést segítő eszközzé rukkoltak elő. Mint azt a szakértő kommentálásokból megtudtuk: a díszőrségbeli kardfogásokat, a biztonsági őrségbeli páronkénti lassú díszlépést, díszmenetet, azután a koronázási jelvények melletti őrség „leteltével" a váltás hogyanját-mikéntjét gyakorolták a koronaőr-jelöltek, mindeközben persze a kiképzés részeként, ki-ki próbára is tette magát, hogyan is kell feszes vigyázzban, kardot tartva kibírni az előírt időt.

Apropó, kard. A díszőrséget adó koronaőrök szolgálati fegyvere az MH 32. Budapesti Díszzászlóaljnál rendszeresített szálfegyver, azaz az 1948M Kossuth-kard. S ahogy a „szakma" fogalmaz: nagy türelemmel lehet megtanulni és roppant kitartással lehet végrehajtani a feszes vigyázzállást a szíjra vett karddal. Az pedig majd egykor történeti kutatómunkák tárgya lesz, hogy a koronázási jelvények melletti alaki fogások, mozzanatok milyen szabályok szerint történnek-történtek úgy a 21 század első évtizede tájékán.

A Szent Korona és a Parlamentben lévő többi koronázási jelvény őrzésének ünnepélyes átvételéig, április 25-ig, a leendő koronaőröknek persze sok mindent meg kell még tanulniuk. Vegyük mindjárt a mai nap tantermi programját: ezekben a percekben még tart Tóth Endre professzor, a Magyar Nemzeti Múzeum főosztályvezetőjének előadása a koronázási jelvények állagának megóvásáról.

A röviden ismertetett korona melletti alakizás mindennapjait április 11-12-én Püspökszilágyban megtartott lövészet, 14-15-én szolnoki összekovácsolási tréning szakítja meg. És április 18-án elméleti és gyakorlati vizsgára kerül sor, majd ezt követően a Parlamentben, a helyszínen folytatódik a díszőrségi és biztonsági őrzési feladatok készség szintre fejlesztése.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Rácz Tünde