Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Meg kell emlékezni az első világháborúban itt harcolt katonákról”

Szöveg: Szűcs László |  2016. július 18. 11:25

Több mint tizenhárom órás út után érkezett meg az Isonzó Expressz a szlovéniai Nova Goricába július 17-én, vasárnap este.

1596016860
Črtomik Špacapan
(középen) és Gombos Andrea alezredes (balra) köszöntötte az Isonzó Expressz utasait

A különvonat utasait a vasútállomáson – a település legrégebbi épületénél – a helyi önkormányzat nevében Črtomik Špacapan fogadta, aki köszöntőjében hangsúlyozta: a város és lakói idén is nagy örömmel várták az Isonzó Expresszen érkezőket. „Mindenki tudja, hogy ezeken a tájakon milyen komoly csaták folytak száz évvel ezelőtt. Az itt elesettek emlékét igyekszünk mi is minél jobban megőrizni" – fogalmazott.

Gombos Andrea alezredes, a ljubljanai magyar nagykövetség katonai attaséja kiemelte: „meg kell emlékeznünk az első világháborúban itt harcolt katonákról, illetve az elhunyt bajtársakról. Önökre nagy feladat hárul ebben, hiszen önök tartják fenn mindennek az emlékét azzal, hogy minden évben meglátogatják az egykori hadszínteret."

1596016861

Az Indóház Kiadó, a MÁV Nosztalgia Kft., a HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatal, a Budakeszi Kultúra Alapítvány, valamint a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány által közösen megálmodott és idén immár második alkalommal elindított Isonzó Expresszen több mint négyszázan indultak útnak vasárnap kora reggel a budapesti Nyugati pályaudvarról. Az utasok között ezúttal is ott volt Szantner Gábor, a József Ágost Emléktársaság elnöke, aki még tavaly vált a zarándokvonat „arcává", miután József főherceg, a Doberdón küzdő osztrák-magyar csapatok parancsnokának pontos egyenruhamását öltve magára járta végig a helyszíneket.

1596016861

A különvonat utasai az elkövetkező napokban az egykori hadszíntér – ahol százegy esztendővel ezelőtt, 1915 júniusában kezdődtek a harcok az Osztrák-Magyar Monarchia, illetve Olaszország csapatai között – legfontosabb helyszíneit keresik fel a mai Olaszország és Szlovénia területén. Ellátogatnak – egyebek mellett – a caporettói áttörés helyszínére, a 4. nagyváradi honvéd gyalogezred emlékgúlájához, valamint a visintini magyar kápolnához. Mindezek mellett a redipugliai, illetve a foglianói első világháborús temetőkben is megemlékeznek a harcok hősi halottairól.

1596016861

A tizenhárom órás vonatút során számos előadás hangzott el az egykori hadszíntérről, valamint az itt megvívott tizenkét csatáról – Pintér Tamás, Rózsafi János, dr. Négyesi Lajos, illetve dr. Stenczinger Norbert, azaz a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány történész szakembereinek tolmácsolásában. Emellett a Magyar Tartalékosok Szövetsége (Matasz) hagyományőrző tagozatának tagjai első világháborús egyenruha-, fegyver- és közelharc-bemutatót tartottak. A Sebő Együttes pedig több alkalommal is zenével, valamint közös énekléssel szórakoztatta az utasokat. Mindezek mellett az érdeklődők megtekinthették az „Egy öreg honvéd a Nagy Háborúban" című, Kovács György rajzos harctéri naplójából összeállított kiállítást is.

A szervezők külön ajándékkal köszöntötték az Isonzó Expressz legidősebb utasát, a 88 esztendős dr. Király Jánost, valamint a legfiatalabb résztvevőt, az alig 9 éves Laczkó Istvánt.

1596016861

Fotó: a szerző felvételei