Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Végső búcsút vettek Makovecz Imrétől

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. október 8. 20:16

Több ezer ember jelenlétében október 8-án, szombaton eltemették Makovecz Imrét a budapesti Farkasréti temetőben. A nemzetközi hírű építészt életének 76. évében, szeptember 27-én érte a halál.

A történelem nagy alkotásait örök béke lengi körül, ahogy Makovecz Imre műveiből is a kiengesztelődés árad – méltatta a Kossuth-díjas, Corvin-lánccal kitüntetett építészt Orbán Viktor miniszterelnök. „
Hogyan is halhatna meg az, aki halhatatlan, hogyan is hagyhatna itt az, akinek lépten-nyomon belebotlik az ember az épületeibe: a Puskás Akadémia kollégiumba, a katolikus egyetem auditóriumába vagy éppen Csíksomlyóban?" – tette fel a kérdést az Erdő Péter esztergom-budapesti érsek által celebrált katolikus gyászszertartás után elmondott beszédében a kormányfő.

Orbán Viktor emlékeztetett: Makovecz Imrét sohasem lehetett tolakodni vagy kérkedni látni, mellette állva nyilvánvaló volt: csak a középszer törtet. Úgy fogalmazott: „Láttuk, ahogy méltósággal vársz, ha nem a te időd járja, láttuk, hogy nem hajolsz meg a tovatűnő évek sürgetésétől, sem a hatalom szavától, sem az anyagi teher alatt."

Makovecz Imrétől szombat délelőtt folyamatosan hosszú sorokban vettek búcsút barátai, pályatársai, tisztelői a Farkasréti temető általa tervezett ravatalozójánál, temetésén is több ezren jelentek meg, hogy utolsó útjára kísérjék a neves építészt.
A gyászolók között megjelent Kövér László házelnök, Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Hende Csaba honvédelmi miniszter is.

Mint a honvedelem.hu beszámolt róla, Makovecz Imre földi pályafutásának egyik utolsó közéleti állomása a honvédséghez kötődik: szeptember 10-én Hende Csaba honvédelmi minisztertől vehette át a Szent István-díjat az esztergomi Vármúzeum Korona-termében.

Az organikus építészeti stílus mesterének munkáját számos helyen meg lehet tekinteni. Egyebek mellett a sárospataki gimnázium és művelődési ház, a paksi és a siófoki templom, a 2002-es sevillai világkiállítás magyar pavilonja, a Pázmány Péter Egyetem piliscsabai épületegyüttese, vagy éppen a csíkszeredai templom, és a sepsiszentgyörgyi ravatalozó is az ő tervei alapján készült. De ugyancsak Makovecz Imre tervezte azokat a kolontári házakat, amelyeket a tavaly október vörösiszap-katasztrófa következtében lakhatatlanná vált épületek helyett építettek fel. (Galériánkra kattintva megtekinthet néhány Makovecz épületet és tervrajzot.)

 
 

 
 Fotó: MTI