Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A migráció kezelése nem „egynyári” probléma

Szöveg: honvedelem.hu |  2015. november 25. 14:42

Dwight D. Eisenhower tábornok volt az, aki elsőként töltötte be a NATO Szövetséges Erők Európai Főparancsnoki beosztását. Az ő javaslatára 1951-ben megalapított NATO Védelmi Akadémia (NATO Defense College − NDC) felsővezetői tanfolyamán végzett magyar tisztek és tábornokok részére szerveztek szemináriumot november 24-én, Budapesten a Honvédelmi Minisztériumban.

1596004554

A római NATO-iskola kimondottan ösztönzi a szövetséges országokat arra, hogy a mostanihoz hasonló, úgynevezett „alumni" rendezvényekkel rendszeresen biztosítsanak lehetőséget az aktuális, stratégiai jelentőségű kérdések megtárgyalására, valamint az iskolában végzettek kapcsolattartására. A NATO legmagasabb, stratégiai szintű oktatást folytató iskolájának vezérkari tanfolyam szintű képzését az elmúlt közel két évtized alatt 62 magyar végezte el. 

1596004554

A HM Tervezési és Koordinációs Főosztály (HM TKF) által szervezett keddi szeminárium témája a migráció volt, hiszen napjainkra egyértelművé vált, hogy e komplex kérdésnek hosszú távú biztonság- és védelempolitikai jelentősége van. A HM TKF főosztályvezetője, dr. Kádár Pál dandártábornok által moderált rendezvényt dr. Dankó István, a tárca közigazgatási államtitkára nyitotta meg. Hangsúlyozta, hogy a NATO Védelmi Akadémián szerzett tárgyi, nyelvi tudás és viselkedéskultúra hazai környezetben való hasznosítása kiemelten fontos érdeke a Magyar Honvédségnek. Az államtitkár hozzátette: Magyarország aktívan részt vesz az NDC támogatásában, hiszen folyamatosan egy fakultás tanácsadót biztosít az iskola törzsébe.

1596004554

A megnyitót követően Zsiga Tamás ezredes, a Honvéd Vezérkar személyzeti csoportfőnöke tartott tájékoztatót az akadémiára beiskolázott magyarokkal, illetve a római iskola magyarországi tanulmányútjaival kapcsolatosan.

Elsőként Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosság (UNHCR) közép-európai kirendeltségének képviselője tartott előadást. Tisztázta a sokszor tévesen használt fogalmakat, és globális kontextusba helyezte az Európába érkező menekültáradatot, valamint beszélt annak megítéléséről a világszervezet szempontjából.

1596004554

Ezt követően dr. Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi és Európai Tanulmányok Kar dékánja a menekültkérdés komplexitását világította meg, tisztázta az azzal kapcsolatos európai félreértéseket, és egyértelműen rámutatott a migráció és a menekültáradat tartós biztonságpolitikai jelentőségére.

Angyal Ágnes, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója a menekültáradatban érintett balkáni tranzitországok jellemzőit és a menekültáradattal kapcsolatos álláspontjaik dinamikáját mutatta be. Az Európa felé irányuló migráció demográfiai összefüggéseire Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense világított rá. A magyar menekültkezelés aspektusait dr. Kiss Attila rendőr dandártábornok, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgató-helyettese ismertette a jelenlévőkkel.

1596004555

Az NDC magyar alumni szemináriumát, Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára zárta be. Méltatta az NDC-t mint tanintézetet, és hangsúlyozta a magyar jelenlét fontosságát az intézményben. Kiemelte: a trendek alapján a migráció kezelése nem „egynyári" probléma, s a nyugati civilizációnak fel kell készülnie a tartós és hathatós megoldások megtalálására.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária