Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Anglia már 3000 hajót felfegyverzett

Szöveg: honvedelem.hu |  2017. augusztus 1. 16:37

Sorozatunkban a száz évvel ezelőtt megjelent magyar napilapokból, a Nagy Háborúval kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Az általános választójog parlamentje, az osztrák parlament, megcsinálta azt, amit a magyar munkásság három év óta követel: fölemelte a hadisegélyéket. Ausztriában 1917 augusztus 1-től kezdve 1 korona 60 fillér a napi segély minimális összege. Alsófehérmegyében a katona nyolc éven aluli gyermekének ma is 28 fillér napi segélyt dobnak oda, mig Bukovina legkisebb falujában 1 korona 60 fillér e segély legkisebb összege. A lövészárok osztrák származásu lakójának gyermekét hatszor annyi segélyben részesiti hazája, mint a tőle 2-3 lépésnyi távolságra, ugyanannyi nélkülözéssel, ugyanannyi veszéllyel küzdő székely baka gyermekét a magyar osztályparlament. (…)" – olvasható a Népszava címlapján a hadisegélyekről szóló cikk.

A Népszava beszámol a moszkvai nagy sztrájkról is. „Pétervárról jelentik, hogy Moszkvában szombaton a fémipar több mint 60.000 munkása megkezdte a sztrájkot. A munkások hallatlanul magas béreket követelnek, de ugy látszik, hogy a sztrájk igazi oka a legutóbbi pétervári eseményekben kereshető. A kormány attól tart hogy a sztrájk a többi ipari centrumokra is át fog terjedni."

1596036922

Nem került még elő Lenin. „A legutolsó, Oroszországból érkezett jelentések szerint Lenint mindenfelé keresik, de még nem sikerült a nyomába akadni. Tegnap az a hir terjedt el, hogy Lenint Finnországban letartóztatták, de ez valószínüleg csak tévedésen alapszik. A pétervári munkástanács fölszólitotta a kronstadti munkástanácsot, hogy Lenint szolgáltassa ki" – tudtuk meg a napilapból.

A Pesti Hírlapot olvasva megtudhatjuk, hogy Anglia már 3000 hajót felfegyverzett. „Az admiralitás parlamenti államtitkára, Mac Namara, kijelentette, hogy már 3000 hajót fegyvereztek fel és minden héten ujabb számos hajót látnak el ágyukkal. A legnagyobb erőfeszitéseket hajtják végre, hogy minél több hajót fegyverezzenek fel, de államérdek követeli, hogy pontos adatokat erről, valamint a felhasználás módjáról ne közöljenek."

(A sajtószemlét az Országos Széchényi Könyvtárban megtalálható korabeli napilapok átolvasásával Takács Vivien készítette.)