Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Megkezdődtek a tárgyalások a szovjet csapatok kivonulásáról

Szöveg: honvedelem.hu |  2016. november 3. 11:33

Sorozatunkban a hatvan évvel ezelőtt megjelent Magyar Honvédból, az 1956-os forradalommal kapcsolatos írásokból szemlézünk.

„Ma délben 12 órakor a Parlamentben megkezdődtek a hivatalos tárgyalások a szovjet csapatok kivonásának rendjéről" – írj a november 3-ai Magyar Honvéd a címlapon. „A tárgyalásokon Magyarországot Erdei Ferenc államminiszter, Maléter Pál vezérőrnagy, a honvédelmi miniszter első helyettese, Kovács István vezérőrnagy, a honvéd vezérkar főnöke és Szőcs Miklós ezredes, a Szovjetuniót Andropov magyarországi szovjet nagykövet és Malinyin hadseregtábornok képviselik."

Az újságból megtudjuk, hogy az ország nyugati felén tartózkodó szovjet fegyveres erők feltartóztatták és megakadályozták útjának folytatásában Kéthly Annát, a Magyar Szociáldemokrata Párt elnökét.

1596022531

Milyen lesz a Magyar Honvédség új egyenruhája? – megismerhetjük, ha továbbolvassuk a lapot. Boros László őrnagy, a Honvédelmi Minisztérium ruházati osztályának vezetője nyilatkozta: „A honvédség új ruházata mindenben megfelel majd a magyar nemzeti jellegnek. Az új ruhák tervezése már megindult."

Ahogy az előző napi lapszám Gerő-villáját vette górcső alá, a mai Rákosi-rezidenciájával foglalkozik. A Rákosi-villa – Lóránt utca 2. – „berendezéséről, a vetítőgépekről és zongorákról, a nemesfával burkolt termekről, stílbútorokról és süppedő, bársonyszőnyeges lépcsőkről a bordásfallal és mérleggel ellátott fürdőszobákról már városszerte beszélnek. Mi most egy kevésbé ismert helyre a villa alatti labirintusba vezetjük le az olvasót. A villa három nagy helyiségből és három éléskamrából álló gépesített konyhájából (ha saját hasáról volt szó, nem félt megenni a holnapi aranytojást tojó tyúkot) indul a föld alá vezető lépcsősor." A cikk leírja, hogy alul egy „legmodernebb felszerelésekkel ellátott atombiztos óvóhelyet" találunk. A földalatti terem másik oldalán pedig vészkijárat található.

A Magyar Honvéd beszámol arról is, hogy a pesti gyűjtőfogházban dr. Emericzy Kálmán vezetésével politikai foglyokat szabadítottak ki. „Hétszáznyolcvanhárom fogoly kapta vissza szabadságát, köztük dr. Endrődi Barnabás, Szatmár megye volt főispánja, akit az Államvédelmi Hatóság koholt vádakkal „beismerő vallomásokkal" tizenöt évi fegyházra ítélt."

A Magyar Honvéd november 4-én, vasárnap nem jelent meg, ahogy azt a november 3-i lap második oldal alján egy „Felhívásban" olvashatjuk. A november 4-i események miatt a következő Magyar Honvéd – ami megjelent és lapszemlét készítünk belőle – az november 12-i.

* * *

A november 3-i Magyar Honvédot cikkünk alatt, digitalizált dokumentumként olvashatják. A lapszám Kenesi Zsolt magángyűjteményéből származik.

(A sajtószemlét a hatvan évvel ezelőtt megjelent Magyar Honvéd átolvasásával Takács Vivien készítette, fotó: Rácz Tünde)

Címkéklapszemle