A főtitkár éves jelentése 2011-ről
Szöveg: honvedelem.hu / nato.int | 2012. január 30. 14:31Január 26-án Anders Fogh Rasmussen közreadta az első „Éves jelentést” (Annual Report), amely a NATO 2011. évi legfontosabb eredményeiről és kihívásairól ad rövid áttekintést.
2011-ben a NATO három kontinensen végzett műveleti tevékenységet. Afganisztánban a nagyobb stabilitás és az átmenet kezdete jellemezte 2011-et. Annak ellenére, hogy máig Afganisztán jelenti a szövetség legjelentősebb műveleti kötelezettségvállalását, a 2011-es évre mégis a líbiai Unified Protector nevű művelet nyomta rá a bélyegét, amely hét hónapon keresztül mozgósította a NATO-erőket a civil lakosság védelmében.
A koszovói helyzet javulását északon erőszakhullámok gátolták, míg 2011-ben a kalózkodás elleni erőfeszítések a Szomáli-félsziget partjainál és az Ádeni-öbölben hozzájárultak a sikeres kalóztámadások számának csökkentéséhez. A NATO iraki kiképző missziója 2011. december 31-én, nyolcévi műveleti tevékenység után ért véget.
A jelentés kiemeli azokat a kulcsfontosságú intézkedéseket, melyeket a NATO a kibertámadások kivédése, valamint a ballisztikus rakétával rendelkező országok számának növekedése és a terrorizmus elleni válaszlépések érdekében hozott. Ezek olyan felmerülő biztonsági kihívások, amelyek közvetlenül veszélyeztetik a NATO-tagországok csaknem 900 millió lakosának biztonságát.
Aktívan folytak a katonai vezetési struktúra, a NATO-ügynökségek és a főparancsnokság főbb intézményi reformjai. Közben bevezették az „okos védelem" koncepcióját, annak érdekében, hogy rangsorolják a NATO legsürgetőbb képességigényeit, kijelöljék a haderő-fejlesztési célokat, és felmérjék, hol és miként használják fel erőforrásaikat a szövetségesek, azért, hogy a felhasznált pénzből a lehető legnagyobb értéket valósítsák meg.
A 2011-es év a NATO partnerségi viszonyai terén is jelentős változásokat hozott; a tanácskozás és együttműködés túlmutatott a hagyományos kereteken. A líbiai hadművelet során a NATO közvetlenül bevonta partnereit a vezetésével folyó katonai műveletekre vonatkozó döntéshozatal folyamatába, valamint egyeztetett és együttműködött az Egyesült Nemzetekkel és az Arab Ligával, csakúgy, mint Líbiával és más régióbeli államokkal.
Fotó: www.nato.int
(Fordította: Bleszkán Szilárd)