Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Az al-Kaida veszélyesebb a táliboknál”

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2010. február 21. 7:29

Az Egyesült Államok afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja szerint az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat nagyobb fenyegetést jelent, mint a tálib mozgalom. Richard Holbrooke a tádzsik elnökkel, Emomalii Rahmonnal lezajlott tárgyalásai után, szombaton Dusanbéban tartott sajtóértekezletén fejtette ki álláspontját.

“Nagyobb fenyegetést látok az al-Kaida részéről, amely nemzetközi terroristák kiképzésével foglalkozik" – mondta az amerikai különmegbízott, hangsúlyozva, hogy “az ellene folytatott harchoz nemzetközi együttműködésre van szükség, beleértve Kína és Pakisztán támogatását".

Holbrooke pozitívan értékelte Dusanbe részvételét Afganisztán helyreállításában. “Tádzsikisztán a maga történelmi, kulturális és egyéb kapcsolataival hatalmas szerepet játszhatna ott" – mondta.

Holbrooke jelenlegi tisztségében tett első közép-ázsiai körútján pénteken Kirgizisztánba és Üzbegisztánba látogatott, Tádzsikisztán után, a hét végén Türkmenisztánt és Kazahsztánt keresi fel.

Iszlam Karimov üzbég elnök pénteken az amerikai különmegbízottal tárgyalva kijelentette, hogy országa eltökélt az Egyesült Államokkal folytatandó szorosabb együttműködésre a tálibok Afganisztánból való kiűzése érdekében.

Az Egyesült Államok korábban élesen bírálta Üzbegisztánt az emberi jogok megsértése miatt, de az utóbbi években javultak a két ország kapcsolatai, miután Washington a biztonsági kérdésekre helyezte a hangsúlyt a volt szovjetköztársasággal fenntartott kapcsolataiban. Üzbegisztán létfontosságú utánpótlási útvonalat jelent a NATO-nak a szomszédos Afganisztánban folytatott hadműveletei szempontjából, és a nyugati szövetségesek éppen ezért ritkán alkalmaznak vele szemben éles bírálatot az emberi jogi helyzet vagy a demokrácia állapota miatt.

Karimov kijelentette, hogy kész szélesebb körű párbeszédre Washingtonnal – tájékoztatott a helyi média.

“Népünk vezetője… kifejezésre juttatta Üzbegisztán erős eltökéltségét az amerikai-üzbég kapcsolatok konstruktív fejlesztésére avégből, hogy együtt törekedjünk a tartós béke és stabilitás megteremtésére Afganisztánban" – írta a hivatalos UzA hírügynökség. Idézte Holbrooke-ot, aki azt mondta Karimovnak, hogy Washington is “erősíteni akarja biztonsági együttműködését Üzbegisztánnal".

Az Egyesült Államok gyakorlatilag évekre befagyasztotta kapcsolatait Üzbegisztánnal a 2005-ös andizsáni felkelés véres leverése után: Washington élesen bírálta az üzbég hatalmat, amiért az a tömegbe lövetett. A leszámolás szemtanúk szerint több száz ember életét követelte.