Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elhalasztották a japán-dél-koreai katonai paktum aláírását

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2012. június 30. 14:26

Az utolsó pillanatban elhalasztotta az első kétoldalú katonai együttműködési megállapodás aláírását Japán és Dél-Korea. A halasztást Szöul kérte mindössze 20 perccel a tervezett ceremónia előtt, a korábbi gyarmatosítójával kötendő paktum okozta közfelháborodás miatt. A megállapodás „szembemegy a közhangulattal, és nem elfogadható annak siettetett aláírása” – mondta a lépést kezdeményező dél-koreai kormánypárt frakcióvezetője.

A szerződés egy információ-megosztási rendszert alakítana ki a két ország fegyveres erői között. Egyebek mellett a rakétavédelemmel, az észak-koreai atomprogrammal és Kína katonai műveleteivel kapcsolatos értesüléseiket osztanák meg egymással.

A Gemba Koicsiro japán külügyminiszter által történelmi jelentőségűnek nevezett megállapodás megfogalmazása azt jelzi, hogy a két ország egyre erősebb aggodalommal figyeli a regionális biztonsági folyamatokat – elsősorban Észak-Korea rakétaprogramját és a kínai hadsereg modernizációját.

Ugyanakkor a történelmi sebek és az azokból fakadó társadalmi ellenérzések, illetve a Dokdo-szigeteket érintő területi vita miatt az együttműködés nehézkes köztük, dacára annak, hogy mindketten az Egyesült Államok szövetségesei.

A Koreai-félsziget 1910 és 1945 között japán gyarmati uralom alatt állt, amelynek emlékei a mai napig élénken élnek.

A Korea Times című napilap pénteki vezércikkében azt írta, hogy „a japánok még nem lehetnek (Korea) igaz barátai", mivel a szigetország „nem gyakorolt őszinte bűnbocsánatot Korea brutális gyarmatosítása miatt". A lap arra is felhívta a figyelmet, hogy Dél-Korea nagyobb kereskedelmet folytat Kínával, mint Japánnal és az Egyesült Államokkal együttvéve, márpedig a paktum megkötése – illetve Ri Mjong Bak elnök további stratégiai lépései – elidegeníti Pekinget Szöultól.

Egy másik lap, a JoongAng Daily viszont azt írta, hogy a paktumra szüksége van Dél-Koreának. „Minél több minőségi információnk van az Észak-Koreáról, annál nagyobb biztonságban vagyunk" – olvasható a lap vezércikkében.