Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Folytatódtak a légicsapások

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. március 23. 5:45

Kedden este újabb légitámadás kezdődött Tripoli térségében, és robbanásokat is lehetett hallani a környéken. A nyugati szövetségesek már negyedik napja támadják a líbiai fővárost az 1973-as számú ENSZ-határozatban szereplő repülési tilalom érvényesítése érdekében. Megérkezett a líbiai vizekre a legnagyobb francia hadihajó, a Charles de Gaulle atommeghajtású repülőgép-hordozó, s kedden már fedélzetéről indultak meg a francia harci gépek a líbiai légtérbe – jelentette be Párizsban a francia vezérkar szóvivője.

Thierry Burkhard tájékoztatása szerint két Rafale felderítő repülést hajtott végre Líbia felett. A két gép közép-európai idő szerint reggel 8 órakor szállt fel a hadihajóról és dél tájban tértek vissza. A harci gépek nem hajtottak végre légicsapásokat, mivel semmilyen akadályba nem ütköztek – közölte a szóvivő.

A francia berepüléseket korábban közvetlenül Franciaországból, Saint-Dizier és a korzikai Solenzara repülőteréről indították.

A francia miniszterelnök személyesen jelentette be a nemzetgyűlésben, hogy a hadihajó kedd reggel óta bevetésre kész a líbiai partoknál. Francois Fillon azt is elmondta, hogy az ENSZ által elrendelt líbiai légtérzár a mai napon létrejött.

A Charles de Gaulle repülőgép-hordozó vasárnap indult el a dél-franciaországi Toulon kikötőjéből, fedélzetén mintegy kétezer tengerésszel, nyolc Rafale és hat Super Étendard repülőgéppel, valamint két felderítőgéppel és öt helikopterrel.

Hírügynökségi jelentések szerint négy fregatt és feltehetően egy atom-tengeralattjáró is a kíséretéhez tartozik, de ez utóbbit a francia haditengerészet nem szokta megerősíteni. A repülőgép-hordozók elindítása általában tíz napot szokott igénybe venni, ezúttal azonban hatvan óra alatt sikerült felkészíteni a hadihajót a líbiai bevetésre.

Moammer Kadhafi líbiai vezető légiereje képtelen akadályozni az ENSZ által támogatott hadműveleteket, miután súlyos veszteségeket szenvedett a koalíció légi csapásaitól – jelentette ki kedden Washingtonban Samuel Locklear tengernagy. Locklear admirális szerint a hét végéig a katari légierő gépei is csatlakoznak majd a Líbia felett létrehozott légtérzár ellenőrzéséhez.

A NATO líbiai beavatkozása után Németország minden csapatát kivonta az
észak-atlanti szövetség földközi-tengeri műveleteiből.
A védelmi minisztérium egyik tisztségviselője kedden elmondta, hogy
összesen 550 katonáról, két fregattról és két kísérőhajóról van szó. A
NATO hadihajók bevetésével igyekszik betartatni az ENSZ Biztonsági
Tanácsának Líbiával szembeni fegyverembargóra vonatkozó határozatát.
Németország Franciaországgal és Nagy-Britanniával szemben úgy
döntött, hogy nem avatkozik be katonailag Líbiában. 

Terepszemle

Az egyiptomi-líbiai határnál járt kedden Martonyi János külügyminiszter, aki az Európai Unió nevében tájékozódott arról, hogy milyen segítségre van szükségük a líbiai háború elől a szomszédos országba menekülőknek.
Az egyiptomi hatóságok az ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet, amely enyhült is, amióta Bengázi biztonságosabbá vált – mondta el telefonon a külügyminiszter az MTI-nek, hozzátéve, hogy váratlan események továbbra sem zárhatók ki.

A Földközi-tengerhez, Muszaid településnél lévő határátkelő helyen már 120-130 ezer ember kelt át Líbiából és utazott tovább. Most már az ellenkező irányban is van forgalom, mert néhányan hazatérnek – számolt be tapasztalatairól Martonyi János, aki a tartományi kormányzóval és nemzetközi szervezetek képviselőivel tárgyalt a teendőkről.