Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Gránát volt a patakmederben

Szöveg: Szűcs László |  2012. május 31. 7:10

A 21. héten, azaz május 21–27. között 50 bejelentés érkezett az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred ügyeletére. A szakembereknek ezek közül 18 esetben kellett soron kívül intézkedniük, mivel az előkerült robbanószerkezetek közvetlenül veszélyeztették az emberi életet.

Fülöpné Várkonyi Melinda főhadnagy, az alakulat kommunikációs tisztje a
honvedelem.hu érdeklődésére elmondta azt is, hogy a tűzszerészek 2012-ben eddig összesen 1130 bejelentést kaptak.

Május 21-én érkezett a bejelentés a tűzszerészügyeletre, hogy Szakoly és Nyírmihálydi települések között, a hőerőmű területén egy feltételezhetően második világháborús robbanószerkezet került elő. A Pozderka Attila főtörzsőrmester vezetésével helyszínre küldött járőr a megjelölt helyen egy 76 milliméteres, szovjet gyártmányú repeszgránátot talált, amelyet a közelben kijelölt helyen semmisített meg.

Május 23-án Nyékládházán akadt dolguk a Magyar Honvédség tűzszerészeinek. Az egyik patak medrének takarítása közben ugyanis egy 80 milliméteres, német gyártmányú aknavetőgránát került elő, ami annyira rossz állapotban volt, hogy a Hadházi Sándor zászlós vezette tűzszerészjárőr a helyszínen semmisítette meg.

Ugyanezen a napon Kecskemétre is ki kellett vonulniuk a tűzszerészeknek, mivel a város egyik szemétlerakójában egy 152 milliméteres, szovjet gyártmányú repesz-romboló gránátot találtak. A veszélyes, második világháborús robbanószerkezetet a Martin László főtörzsőrmester vezette járőr a közelben kijelölt helyen robbantotta fel.

Május 24-én Monor és Vasad között, a mezőgazdasági terület szántása közben bukkantak rá egy G–530 típusú, szovjet gyártmányú rombológránátra. A világháborús robbanószerkezetet a Komjáti Krisztián főtörzsőrmester vezette tűzszerészjárőr szállította el a helyszínről.

Szintén ezen a napon Győrbe, az autógyár területére is ki kellett vonulniuk a Magyar Honvédség tűzszerészeinek. Földmunkák közben ugyanis egy PG–7L típusú kézi páncélelhárító eszköz került elő, amelynek hajtóműve „éles" volt, azaz veszélyt jelentett az emberekre. A szerkezetet a Martin László főtörzsőrmester vezette járőr a közelben kijelölt helyen semmisítette meg.