Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Heves dróntámadások Pakisztánban

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. július 14. 13:41

Összesen csaknem 50 ember halt meg július 11-én, hétfő éjjel és július 12-én, kedd hajnalban Pakisztán északnyugati, Afganisztánnal határos részén feltehetően amerikai pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott öt rakétatámadásban – közölték kedden helyi titkosszolgálati forrásból. Először egy autó volt támadás célpontja Pakisztán törzsi területén, Észak-Vazirisztánban; a jármű mind az öt utasa életét vesztette.

Nem sokkal később az első támadás helyszínétől nem messze egy különálló épületet döntött romba több becsapódó rakéta. Húsz holttestet húztak ki a romok alól, legalább tíz ember súlyosan megsebesült.

Kedd hajnalban a szomszédos Dél-Vazirisztánban ismét egy járművet ért támadás, nyolc ember életét vesztette.

Két további rakétacsapásban – amelyek közül az egyiknek egy gépkocsi, a másiknak egy ház volt a célpontja Észak-Vazirisztánban – összesen tizenöten vesztették életüket.

Az elmúlt másfél hónapban csaknem száz radikális iszlamistával végeztek pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott támadásokban helyi titkosszolgálati források szerint.

Pakisztán rendszeresen bírálja az Egyesült Államokat az ilyen akciók miatt, mert, mint mondja, Washington ezzel megnehezíti, hogy elszigeteljék a szélsőségeseket az afgán határ térségében. A pakisztáni-amerikai viszony az év eleje óta folyamatosan romlik. Januárban az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy szerződéses alkalmazottja a kelet-pakisztáni Lahorban lelőtt két fiatalt, aki megpróbálta kirabolni, májusban pedig amerikai kommandósakcióban megölték Oszama bin Ladent, az al-Kaida nemzetközi terroristahálózat vezetőjét.

Pakisztán a szuverenitása megsértéseként értékelte az amerikai akciót, és nemrégiben közölték, véget vetnek a helyi katonák kiképzését szolgáló amerikai programnak. Emiatt az elmúlt hetekben több mint száz amerikai kiképzőtisztnek kellett visszatérnie hazájába.

Az Egyesült Államok válaszul a pakisztáni lépésre bejelentette, hogy visszatartja a katonai segély címén Pakisztánnak folyósított évi 2 milliárd dollár csaknem felét, 800 millió dollárt.