Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Izraeli drónokat figyeltek meg az amerikaiak és a britek?

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2016. január 31. 8:15

Az amerikai és a brit hírszerzés közel húsz éven át megfigyelte az Izrael által a Közel-Keleten bevetett pilóta nélküli repülőgépeket – derült ki az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) korábbi szerződéses alkalmazottjától, Edward Snowdentől származó titkos dokumentumokból, amelyek tartalmáról január 29-én, pénteken számolt be több lap.

Izrael csalódottságának adott hangot a jelentés miatt, amely pénteken az izraeli médiában is megjelent, és amely valószínűleg tovább növeli a zsidó állam és az amerikai kormány közötti, évek óta fokozódó feszültséget.

A Jediót Ahronót című izraeli napilap szerint az elektronikus megfigyelésre szakosodott NSA és brit megfelelője (GCHQ) feltörte az izraeli drónok által az irányítóik felé közvetített képanyag titkosítását, s ezt kihasználva kémkedett az izraeli légierőnek a Gázai övezet, Szíria és Irán légterében végrehajtott missziói után. Az 1998-ig visszanyúló, Anarchist (anarchista) fedőnevű hírszerzési programot egy ciprusi bázisról irányították, és más közel-keleti államokra, köztük Szíriára, Iránra, továbbá Egyiptomra és Törökországra is kiterjedt.

A The Intercept című internetes magazin szerint a titkosítás feltörése az amerikai és a brit hírszerzés számára „egy virtuális ülést" garantált a bevetésen lévő izraeli drónok pilótafülkéjében. Ugyanakkor a magazin írása szerint az így szerzett képanyag „változó minőségű" volt, Izrael pedig az utóbbi időben javított a titkosítási módszerein.

Izrael hivatalosan nem tagadja, de nem is ismeri el, hogy lennének felfegyverzett drónjai. Egy, a WikiLeaks által kiszivárogtatott 2010-es titkos amerikai diplomáciai távirat szerint mindazonáltal a hadsereg egyik befolyásos tisztje – nem nyilvánosan – elismerte a drónok létezését.

A Stockholmi Békekutató Intézet (SIPRI) adatai szerint Izrael a világ legnagyobb drónexportőre, és a kiszivárgott dokumentumok alapján az amerikai és brit szolgálatok egyebek mellett emiatt is érdeklődtek az izraeli gépeken használt titkosítás után.

Az Egyesült Államok izraeli nagykövetsége egyelőre nem kommentálta a mostani leleplezést, ahogy a brit nagykövetségi szóvivő sem volt hajlandó hírszerzési ügyekben tájékoztatást adni. Egyelőre a londoni külügyi tárca sem reagált a kiszivárogtatott információkra.

Az izraeli kormány biztonsági kabinetének egyik tagja, Juvál Steinic energia- és infrastrukturális miniszter az izraeli katonai rádiónak pénteken adott nyilatkozatában nem tulajdonított különösebb jelentőséget az ügynek, de azt is hozzátette, hogy megtanulták a leckét. „Mi tudjuk, hogy az amerikaiak kémkednek az egész világ után, és utánunk, a barátaik után is" – közölte, hozzátéve, hogy ez azért is bosszantó, mert szavai szerint Izrael évtizedekre visszamenőleg nem kémkedett, nem gyűjtött információkat és nem tört fel kódokat az Egyesült Államokban.

Edward Snowden 2013-ban leplezte le az NSA titkos adatgyűjtési gyakorlatát, amellyel kapcsolatban több millió amerikai dokumentumot szivárogtatott ki.