Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A kard ma is a tiszti hivatás jelképe

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2015. március 3. 17:59

„A magyar kard ezeréves történetét bemutató, frissen megnyílt kiállításnak az a célja, hogy megismertesse a nagyközönséget az őseink által használt kardokkal, és rajtuk keresztül azzal, amit úgy hívunk: a magyar virtus” – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter március 3-án, Budapesten.

1595988690

A magyar kard címmel nyílt időszaki kiállítás kedden a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. Hende Csaba megnyitóbeszédében köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a tárlat összeállításában és megszervezésében. „A magyar megmaradás története hosszú és véres. Mindig szükség volt katonáinkra, akik életük értelmének tartották, hogy a szó szoros és átvitt értelmében is kardjukkal szolgálják ezt a hazát" − emelte ki a honvédelmi miniszter. Évezredes ősi törvény, hogy csak annak a nemzetnek lehet hazája, független országa, állama, amelynek tagjai, ha kell, hajlandóak, készek és képesek fegyverrel is megvédeni, saját személyükben védelmezni otthonukat, hazájukat és szabadságukat – ha kell, az életük árán is. Csak annak a nemzetnek lehet hazája, amelynek tagjai megteszik mindazt, ami a közös ügy, a közös haza védelmében erejükből telik."

1595988690

„A kard nem játék, és nem való akárki kezébe: a kard egyben a múltunkhoz is tartozik. Mint fegyver, mindörökre a múlt relikviája, de napjainkban is jelkép, szimbólum: megörökölt zászlóinkhoz hasonlóan a katonai és azon belül a tiszti hivatás jelképe" − mondta Hende Csaba. Mint a miniszter felidézte, az utóbbi években a fiatal tisztek is újfent kardrántással teszik le esküjüket augusztus 20-án, „A hazáért, mindhalálig!" jelmondat kíséretében: a kardot meg kell őrizni, folt sosem érheti, a pengének pedig mindig élesnek kell lennie. „Épp mint egy jó honvédtisztnek: becsülete folttalan, mint a kardja, és mindig éles, mert mindig készen áll a szolgálatra testiekben és lelkiekben egyaránt" − fogalmazott Hende Csaba. Mint hozzátette, a kiállított tárgyak megtekintése közben azon nagyszerű emberek ragyogó cselekedeteire emlékezünk, akik a nemzetért hajtották végre hőstetteiket. „Ennek a kiállításnak az a célja, hogy megismertesse a nagyközönséget és leginkább a magyar ifjúságot az őseink által használt kardokkal, és rajtuk keresztül azzal, amit úgy hívunk: a magyar virtus. Az örökséggel, amit a következő generációnak nemcsak tovább kell ápolnia, hanem a maga helyén és idején tettekkel is követnie kell."

A miniszter a megnyitón átvette a Hadtörténeti Múzeum gyűjteménye számára a Kossuth Lajos halotti maszkjáról készített másolatot, Szunyoghy András és Mészáros Géza képzőművészek alkotását.

1595988690

A több szempontból is páratlannak mondható tárlaton megtekinthető fegyverritkaságok és -ábrázolások a legjelentősebb fegyveranyaggal rendelkező hazai közgyűjtemények mellett Máday Norbert, illetve Fenyvesi Csaba rendkívül gazdag magángyűjteményéből származnak. Az összeválogatott műtárgyak a honfoglalástól napjainkig követik végig a magyar katonai múlt és a sportélet fegyvereinek fejlődését: éppúgy akad köztük régészeti lelet és rendszeresített katonai fegyver, mint kitűnő állapotban megmaradt díszkard vagy hazai sportéleti relikvia.

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária