A magyar-szerb katonai kapcsolatok rendezettek
Szöveg: Vastagh László | 2011. május 27. 18:42Dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter meghívására – delegáció élén – Budapestre érkezett Dragan Šutanovac szerb védelmi miniszter. A magas rangú vendéget május 27-én, pénteken ünnepélyes keretek között, katonai tiszteletadással fogadták, majd a két védelmi miniszter között négyszemközti megbeszélésre került sor. A plenáris ülést követően Hende Csaba és Dragan Šutanovac találkozott a sajtó képviselőivel.
A sajtótájékoztatón Hende Csaba elmondta: a találkozón áttekintették a 2011. évi magyar EU-elnökség programját, valamint a kétoldalú katonai kapcsolatok és az aktuális biztonságpolitikai kérdéseket. Leszögezte: a két ország viszonyát a nyíltság és a konstruktivitás jellemzi s a magyar-szerb katonai kapcsolatok rendezettek. Hangsúlyozta: hazánk kiemelten fontosnak tartja a kétoldalú katonai kapcsolatok fenntartását, azok bővítését. Integrációs tapasztalataink átadásával támogatjuk Szerbia Európai Uniós törekvéseit, illetve kapcsolatainak erősítését a NATO-val. A honvédelmi tárca vezetője utalt arra, hogy az elmúlt év ősze óta magyar és szerb katonák együtt szolgálnak az ENSZ ciprusi békefenntartó missziójában, 2011-ben pedig több közös hadgyakorlatra kerül sor Magyarországon és Szerbiában.
A tegnapi eseményekre emlékeztetve hangsúlyozta: Szerbia bebizonyította képes volt befejezni a Hágai Nemzetközi Bírósággal történő együttműködést, és ezzel lezárta történelmének ezt a nehéz időszakát.
Utalt a két ország hadseregeinek szoros együttműködését, melynek keretében hét szerb katona szolgál együtt magyar társaikkal az ENSZ ciprusi békefenntartó missziójában. Egy fő az UNFICYP főparancsnokságán, hat fő lövész járőr pedig a magyar kontingens részeként.
„A sikeres együttműködés alapján Szerbia készen áll és tervezi békefenntartó tevékenységének kiszélesítését" – fogalmazott a szerb védelmi miniszter.
Újságírói kérdésekre válaszolva a szerb védelmi miniszter azt is elmondta, hogy Szerbia részt kíván venni további Európai Uniós békefenntartó missziókban is. Az egyik az Atalanta, a másik szintén Szomáliához kapcsolódó, de a bázisa Ugandában van. Itt a rendvédelmi és katonai alakulatok felkészítésében, illetve kiképzésében vennének részt szerb katonák. Dragan Šutanovac nem hagyott kétséget a felől, hogy a szerb kormány és a védelmi minisztérium is teljes mértékben támogatja az európai integrációs folyamatokat, a reformokat pedig az európai értékek mentén hajtják végre Szerbiában.
(További képekért kattintson galériánkra!)
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária