Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Biztos helyen a sérültek

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. május 19. 17:16

A Honvédelmi Minisztériumban május 19-én, csütörtökön délután sajtótájékoztatót tartottak a hajnalban Afganisztánból hazahozott és a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központban ápolt négy magyar katona állapotáról. Dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke azt is bejelentette, hogy vasárnap reggel hozzák Magyarországra az Afganisztánban – szolgálatteljesítés közben elhunyt – két magyar katona holttestét.

A vezérkarfőnök köszönetet mondott a sajtó képviselőinek, hogy tiszteletben tartották a tárca kérését, és nem zavarták a hozzátartozókat fájdalmukban. Ugyancsak megköszönte a korrekt, és hiteles tájékoztatást a tragédiával kapcsolatos információk közlésében, és kérte, hogy a továbbiakban is hasonlóképpen járjanak el.

Benkő vezérezredes részletesen szólt a sérült magyar katonák hazaszállításának körülményeiről, arról a segítségről, amelyet a német fél nyújtott mind a sebesültek egészségügyi ellátásában, Afganisztánban és útközben, mind pedig magyar földre juttatásukban.

Mint megtudtuk a sérültek Üzbegisztánon keresztül hozta a Bundeswehr A320-as kórházgépe a budapesti Liszt Ferenc Repülőtérre. A honvédség gondoskodott róla, hogy a családtagokat – akik erre igényt tartottak – Budapestre szállítsák, és lehetővé tették azt is, hogy a kórházban találkozhassanak a sérültekkel.

A vezérezredes elmondta azt is, a két elhunyt katonát szombaton szállítják Németországba, majd onnan vasárnap reggel a magyar légierő gépe hozza őket Kecskemétre.

Mint arról korábban hírt adtunk, a négy magyar katona május 19-én, hajnalban érkezett a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérre. A sebesülteket azóta a Honvédkórház – Állami Egészségügyi Központban ápolják. A súlyos, életveszélyes állapotban lévő szakaszvezetőt még korábban, a német vezetésű katonai kórházban megműtötték és stabilizálták az állapotát. Tegnap összehívott orvosi konzílium engedélyezte a sérültek hazaszállítását.

Dr. Schandl László orvos ezredes, a Honvédkórház – ÁEK megbízott főigazgatója elmondta, hogy az egyik sérült továbbra is súlyos, életveszélyes állapotban van, de állapota stabil. Egy további súlyos sérültön ma délelőtt műtétet hajtottak végre, a két könnyebben sérült katona – előreláthatólag – a jövő héten hétfőn elhagyhatja a kórházat. A sérültek családtagjai, hozzátartozói természetesen látogathatják őket.

Az ezredes hozzátette: éppen a sajtótájékoztató idején találkozott a kórházban fekvő magyar katonákkal dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter.

Dr. Zsíros Lajos orvos ezredes, a Magyar Honvédség fősebésze a katonák sérüléseiről, valamint a gyógyulás várható időtartamáról tájékoztatta a sajtótájékoztatón résztvevőket.

Az újságírói kérdések elsősorban a balesetet szenvedett páncélozott járműre vonatkoztak. Ezzel kapcsolatban a vezérkarfőnök leszögezte: a bekövetkezett baleset miatt nem kell semmilyen különleges óvintézkedést tenni az afganisztáni misszióban. Azt pontosan kiértékelik, újraképzést írtak elő a sofőröknek a MRAP-okra, de nem szigorítanak a szabályozáson.

A vezérezredes azt elismerte, hogy ez a jármű valóban borulékonyabb – elsősorban 3 méter feletti magassága miatt –, de a magyar katonák megfelelő kiképzést kaptak vezetésére. Amerikai felügyelettel Németországban végeztek el egy tanfolyamot, majd Afganisztánban, ugyancsak amerikai katonák előtt, vizsgáztak le ennek a járműtípusnak vezetéséből, kezeléséből.

Benkő tábornok azt is elmondta, hogy a járműben minden üléshez négypontos biztonsági öv tartozik, amelyet be kell csatolni, és viselni kell benne a sisakot is. A két könnyebb sérült – akikkel beszélt – egyike viselte a sisakot, a másik nem emlékezett rá.

Nagyon sok információt várnak a legsúlyosabb sérülttől, a jármű vezetőjétől, a baleset körülményeinek pontos tisztázásában. Az esetet egyébként a német katonai rendőrök vizsgálják ki.

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy az afganisztáni misszió során több közlekedési baleset is történt, de sérülésekkel, főleg komolyabbakkal egy sem járt eddig. A vezérkarfőnök felhívta a figyelmet, hogy számos olyan tényező van a műveleti területen, amely előidézhet ilyen eseteket. Ilyen például az, hogy – amennyire lehet – gyorsan kell haladni, az esetleges támadások elhárítása érdekében.

Ugyancsak nehezítik a gépjárművezetők munkáját az időjárási körülmények, az útviszonyok, valamint az ottani közlekedési morál is. Ezekhez ugyanúgy alkalmazkodni kell a magyar katonáknak, mint a speciális jármű által támasztott követelményekhez.


 Fotó: Galovtsik Gábor