Egységben az erő
Szöveg: Kálmánfi Gábor | 2011. május 6. 14:03A védelmi képességek csoportosítása és megosztása (pooling and sharing) stratégiai elvét követve Magyarország három konkrét területen – a légi rendészeti tevékenység, a rögtönzött robbanóeszközök elleni védelem és az egészségügyi támogatás – kész meglévő képességeit rendelkezésre bocsátani – hangzott el Norbert Darabos, osztrák védelmi és sportminiszter, és dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter május hatodikai határmenti találkozóján, Szombathelyen. A magas rangú vendéget katonai tiszteletadással fogadták a Fő téri Szentháromság-szobor előtt.
A négyszemközti, illetve a plenáris tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón Norbert Darabos kiemelte: az osztrák-magyar katonai kapcsolatokat a „mennyiség és a minőség" egyaránt jellemzi: ilyen például a katonai felsőoktatás terén történő együttműködés.
„Többek között 2008 óta biztosítjuk magyar műszaki tisztek nemzetközi szakmai gyakorlatát a Bécsújhelyi Katonai Akadémia bázisán" – mondta az osztrák tárcavezető. Hozzátette: Magyarország és Ausztria között annak ellenére kiváló a katonai együttműködés, hogy előbbi a NATO tagja, míg utóbbi semleges állam. Kiemelte: Magyarország Európai Uniós elnöksége idején sikerült összekovácsolni a közép-európai regionális együttműködést. Meglátása szerint ez azért nagyon fontos, mert „vannak olyan kérdések, amelyeket ezen a szinten hatékonyabban lehet kezelni."
„Addig maradunk ott, ameddig szükséges, illetve ameddig a mandátumunk szól" – fogalmazott Norbert Darabos. Az együttműködés új területeiről szólva a miniszter hangsúlyozta: szorgalmazza a két hadsereg jövőbeli közös kiképzéseit, gyakorlatait is.
Hende Csaba honvédelmi miniszter a tárgyalásokat értékelve elmondta: partnerével áttekintették a magyar EU elnökség egyik fő védelempolitikai prioritásának, a védelmi képességek csoportosításának és megosztásának területét is. A Magyarország által felajánlott három képességről szólva a miniszter elmondta: a légtérrendészeti feladatokat a légierő tizennégy Gripen vadászgépe hajtaná végre.
„A rögtönzött robbanóeszközök elleni védelemmel kapcsolatosan Szentendrén világszínvonalú központot alakítottunk ki; az egészségügyi támogatásban pedig nyolcszáz katonaorvosunk vehet részt" – szögezte le Hende Csaba.
A honvédelmi miniszter megköszönte partnerének a tavaly októberi kolontári vörösiszap-katasztrófa felszámolásában nyújtott osztrák segítséget. Az osztrák kormány öt katonai katasztrófa-elhárítási szakértőt küldött a helyszínre, akik segítséget nyújtottak a katasztrófa okozta károk felmérésében és javaslatokat fogalmaztak meg az okozott kár felszámolásának lehetőségeivel kapcsolatban.
(További képekért kattintson galériánkra!)
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária és Tóth László