Együttműködés földön, vízen, levegőben
Szöveg: Antal Ferenc | 2013. augusztus 12. 7:56A napokban hajtják végre az éves kiképzési tervben szereplő vízi kiképzést az MH 25/88. Könnyű Vegyes Zászlóalj katonái a Tiszán. A szolnoki egyenruhások egyebek mellett a rohamcsónakok és gumicsónakok használatát, valamint a helikopteres kirakást gyakorolják, továbbá elmélyítik tudásukat a PTSZ-M lánctalpas úszó harcjármű málházásával kapcsolatban is.
Galéria
Videó
A kiképzésen a zászlóalj hét gyorsreagálású lövész- és tüzérszakasza vesz részt, mintegy kétszáz fővel. A hadi gyakorlóban, fegyverzettel és különböző módszerekkel végrehajtott gyakorlat az alakulatnál szinte mindennaposnak számít.
„Magas készenléti, harcászati alegységként képesnek kell lennünk a szárazföldi csapatok harcát kiegészíteni olyan módon, hogy a nehezen járható és a gépesített csapatok számára nehezen megközelíthető helyeken tudjunk hídfőállást foglalni, ezáltal biztosítva a gépesített csapatok átkelését" − mondja el a honvedelem.hu kérdésére válaszolva Pintér Ferenc alezredes, az alakulat megbízott parancsnoka.
Noha a katonák számtalanszor végrehajtották már a foglalkozáshoz szükséges megelőző gyakorlatokat, a természet erejének leküzdése komoly fizikai és mentális felkészültséget igényel. A feladat sikerének a kulcsa, hogy a harctámogató század felderítő és műszaki szakasza előzetesen végrehajtsa a zavartalan lebonyolításához szükséges mozzanatokat, ezzel megkönnyítve az átkelést.
„A Tisza egy veszélyes folyó, a vízből kiálló tuskók, az uszadékok, kövek komoly veszélyt jelenthetnek" – meséli Schmirer Tamás törzsőrmester, a zászlóalj harctámogató századának altisztje. Hozzáteszi: a zászlóalj felderítő és műszaki szakasza előzetesen végrehajtotta a folyó medrének átvizsgálását, a le- és feljárók, valamint a csónakkikötési pontok akadálymentesítését.
A rohamcsónakokban vagy a két part közé kifeszített kötél segítségével átkelő katonák így szakszerűen koncentrálhatnak feladataikra.
Mialatt a katonákkal tömött csónakok nagy sebességgel közelítenek a parthoz, megérkezik a Magyar Honvédség egyik Mi−8-as szállítóhelikoptere, amelynek deszantteréből állig felfegyverzett társaik ugranak a folyóba, hogy a partra úszva biztosítsák az átkelést.
A kiképzésben közreműködő forgószárnyasokat az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis biztosította, emellett idén először az MH 37. II. Rákóczi Ferenc Műszaki Ezred két darab PTSZ-M harcjárműve is részt vesz a gyakorlaton. A magyarországi árvizeknél kiválóan vizsgázott − vízi és szárazföldi közlekedésre is alkalmas − jármű hetven katona szállítására alkalmas.
A kiképzés sokrétű, emberpróbáló feladatok elé állítja a katonákat. Szárazon, vízen és levegőben is alkalmazniuk kell a már előzetesen megszerzett tudásukat. A honvédek minden évben egyszer vesznek részt ilyen nagyszabású kiképzésen, de az év többi részében sem hanyagolják el feladataikat: medencékben és a szolnoki helikopterbázis területén fejlesztik tudásukat. Az előző években megszerzett ismeretekre már éles helyzetben is szükség volt.
A honvédek eddig jól teljesítenek, bár nem könnyű megfelelni a magas követelményeknek és a parancsnokok elvárásainak.
A nap végén a könnyűgyalogos katonák az átkelési gyakorlat részeként negyven kilométert tesznek meg a folyó mentén, nehezen járható terepen. A menet végén pedig újra megismétlik a folyón való átkelést, a korábban elsajátított módszerekkel.
Fotó: Galovtsik Gábor