Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Gyakorlat a teljes kiszámíthatatlanság árnyékában

Szöveg: Révész Béla |  2017. október 14. 6:54

„A mi szakterületünk a teljes kiszámíthatatlanságra épül. Soha nincs két egyforma kórokozó, soha nincs két ugyanolyan szituáció, soha nincs két teljesen azonos megoldási módszer. A célunk az ilyen gyakorlatokkal az, hogy a kiszámíthatatlan elleni védekezést kiszámítható módon egységesítsük” – mondta az MH Egészségügyi Központ Mobil Biológiai Laboratórium vezetője a napokban Budapesten tartott nemzetközi katonai gyakorlati képzés kapcsán.

1596039955

Mintegy tíz évvel ezelőtt fejlesztette ki a Magyar Honvédség – hazai civil cégekkel közös projektként – a Mobil Biológiai Laboratóriumot (MBL), amelynek elsődleges célja a biológiai fegyverként alkalmazható fertőző kórokozók gyors, pontos kimutatása a környezetből vett mintákból. Az MBL elsősorban a NATO részére felajánlott, a szövetségi rendszeren belül is egyedülálló katonai képesség, de szakemberei részt tudnak venni minden olyan potenciális vészhelyzet kezelésében is, amely a civil lakosságot érintheti. A konténerekből álló, legmodernebb technikával felszerelt laboratórium egyik nagy előnye, hogy rövid időn belül bárhová telepíthető, a felállításától számított egy órán belül pedig el is kezdődhet benne a munka, ezzel jelentősen lerövidíthető az elemzésre és analizálásra fordítandó idő.

Idén októberben az MBL nemzetközi biológiai mintavételező és laboratóriumi analízis tanfolyamot szervezett az MH Görgei Artúr Vegyivédelmi Információs Központ állományával, valamint a Terrorelhárítási Központ szakembereivel. Mint azt Balázs-Nagy Ágnes százados, laboratóriumvezetőtől megtudtuk, a kéthetes gyakorlati képzés elsődleges célja az volt, hogy kiterjesztett elméleti és gyakorlati hátteret adjon az ABV (atom -, biológiai és vegyi hadviseléssel) foglalkozó szakembereknek, ezen belül főként azon szervezeti elemeknek, amelyeknek mintavevő csoportjuk és telepíthető laborjuk van.

1596039955

„Európában annyira speciális és szaktudást igénylő ez a szegmens, hogy még NATO-szinten sem dolgoznak sokan e területen. A gyakorlattal azt is szerettük volna elérni, hogy összehozzuk a különböző tagországok szakembereit, megismerjük egymás módszereit, technikáit, tapasztalatot tudjunk cserélni, hogy a jövőben a közös munka összehangoltan működjön" – részletezte a százados.

A Magyar Honvédség az ABV-védelemben a mobil eszközeivel Európa-szerte kiemelkedő teljesítményt nyújt. Balázs-Nagy százados szerint ennek elsősorban az az oka, hogy csapatuk munkája mögött nem állt mindenre kiterjedő intézményi háttér. „A telepíthető eszközeink a szövetségi rendszeren belül is újdonságnak számítanak. Mindig igyekeztünk a legújabb kihívásoknak megfelelni, a mobil eszközök fejlesztésében pedig a kezdetektől a befejezésig ugyanazok a katonák vettek részt, akik aztán kimentek vele a terepre is. Nem készen kaptunk egy rendszert, hanem részt vettünk annak kidolgozásában. A jelenlegi állomány 2007-2008-ban jött össze, és azóta együtt van. Náluk autentikusabb személyt nehezen lehet találni, hiszen az elméleti tudás azonnal gyakorlattá válik az alkalmazás során, és fordítva, a tapasztalatokat újabb fejlesztésekbe lehet visszaforgatni. Ez a többi nemzetnél nem kevésbé jellemző, ezért is érdekli őket, hogyan csináljuk mi, magyarok" – mondta a laboratórium vezetője.

1596039955

A mostani kiképzésen hét nemzet képviseltette magát. A német, belga, svéd, szlovén, cseh, lengyel és román katonák megismerkedtek a Magyar Honvédség mobil felszerelésével, az itt kidolgozott protokollal, majd konkrét mintavételezési és laboratóriumi feladatokat kaptak elképzelt, de valósághoz közelítő szituációkban. „Minden csoportnak kitaláltunk egy olyan alaphelyzetet, amely napjainkban bármikor előfordulhat. Ennek alapján kell végrehajtaniuk egy komplett mintavételezési és laboranalízises munkafolyamatot. Ebben az esetben –a legbiztonságosabb és kontrollált környezetben – valódi kórokozókkal dolgoztak, természetesen az ártalmatlanabb fajtából. Nem tudták, hogy mit kell keresniük, s azt sem, mit fognak találni. Éppen ezért lehetett a gyakorlat valósághű és minden szaktudást igénybe vevő folyamat" – mutatott rá Balázs-Nagy százados.

A kiképzési esemény végén a részt vevő nemzetek katonái véleményt és tapasztalatokat cseréltek a magyar módszerekről. Az MBL vezetője hangsúlyozta: „Általában hasonló gyakorlati technikákat használunk, de a mi szakterületünk a teljes kiszámíthatatlanságra épül. Soha nincs két egyforma kórokozó, soha nincs két ugyanolyan szituáció, soha nincs két teljesen azonos megoldási módszer. A célunk az ilyen gyakorlatokkal éppen az, hogy a kiszámíthatatlan elleni védekezést kiszámítható módon egységesítsük."

1596039956

Fotó: Tischler Zoltán