Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Interaktív történelemóra és „geocaching”

Szöveg: Szűcs László |  2011. május 17. 15:20

A Lajta Monitor hadihajó vízre bocsátásának 140. évfordulója alkalmából rendeztek interaktív történelemórát és vetélkedőt május 17-én, kedden Újpesten, a Magyar Honvédség Hadikikötőjében. A rendezvényen dr. Szarka Gábor, a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke mondott ünnepi beszédet.

Száznegyven évvel ezelőtt, 1871. május 17-én Újpesten bocsátották vízre a Császári és Királyi Haditengerészet Maros-osztályú monitorhajóját, az SMS Leitha-t. Az évforduló alkalmából ünnepi állománygyűlést és egész napos történelmi vetélkedőt szervezett az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred, az újpesti Hadikikötőben.

A rendezvényre azokat a 9-12. osztályos tanulókat várták, akik az alakulat parancsnoka által, még az év elején közzétett felhívásra válaszolva beküldték saját pályaművüket a magyar hadihajózás és folyami örökség témakörében.

1595918736
A beérkezett műveket az alakulat parancsnoksága és a TIT Hajózástörténeti Modellező és Hagyományőrző Egyesülete által kijelölt szakmai zsűri értékelte. A legjobb tíz iskola kapott meghívást a május 17-i interaktív történelemórára.

A Himnusz elhangzása és az ünnepélyes zászlófelvonást követően a Hadikikötőben felsorakozott húsz-húsz tagú csapatokat dr. Balogh Tamás, a TIT egyesületének elnöke köszöntötte. Mint elmondta: egy tavaly novemberben megjelent honvédelmi miniszteri utasítás egyrészt rendelkezett a Lajta Monitor Múzeumhajó fenntartásáról, emellett pedig elrendelte azt is, hogy az alakulat szervezze meg a vízre bocsátás évfordulójának méltó megünneplését. Így kerülhetett sor a mai rendezvényre. Hozzátette: az iskolák csapatainak érdemes küzdeniük, hiszen az első három helyezett értékes ajándékokat kap.

A versenyen aranyérmes csapat (összesen 22 fő) a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium felajánlásában egy hetet tölthet el, teljes ellátással a balatonkenesei honvédüdülőben. A második helyezett csapat tagjai – a Zoltán Gőzös Közhasznú Alapítvány felajánlásával – egy hosszú hétvégét nyernek a neszmélyi hajó-skanzenban, míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokára felálló csapat – az MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred felajánlásaként – részt vehet a két napos „Élet a hajón" című programon.

1595918736
„Navigare necesse est! – azaz: hajózni muszáj! A nagy Pompeius biztatta így matrózait, amikor a viharos és kalózoktól megszállt tengeren át Egyiptomba vezette flottáját, hogy a Róma ellátásához szükséges gabonát elhozzák" – kezdte ünnepi beszédét dr. Szarka Gábor. A Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke hozzátette: „ez a jelszó azóta is, és ezen a folyón is érvényes. Most, amikor Európa az új Duna-stratégia megvalósítása idején azt kutatja, hogy a nemzetek miként kerülhetnek közelebb egymáshoz a folyó révén, különösen fontos, hogy emlékezzünk erre az igazságra.

Szarka Gábor hangsúlyozta: a Duna a népek országútja. Az európai élet, a kereskedelem és a kultúra áramlásának színtere évezredek óta. De a Duna csatatér is. A magyarok számára évezredes csatatér, amelyen sok-sok nagy küzdelmet kellett hajósainknak végigverekednie azért, hogy a haza élhessen.

„A Duna maga a történelem. És rajta ez a hajó, a Lajta Monitor Múzeumhajó maga a múlt. Azon mérnökök és mesteremberek munkáját őrzi, akik megalkották. Azon matrózok emlékezetét és dicsőségét hirdeti, akik a hazáért rajta szolgáltak" – mondta a kabinetfőnök, majd arról beszélt, hogy a Lajta Monitort az Osztrák-Magyar Monarchia hadiiparának büszkeségeként bocsátották vízre, a maga korában a világ legmodernebb hadihajói közé tartozott. Derekasan leszolgálta a katonaidejét békében és háborúban. A világháború után leszerelve, kotróhajóként használták.

„Óriási dolog, hogy akadtak emberek, akik tudták, hogy mit ér ez a kiszolgált hajó mindannyiunk, az egész nemzet számára. Húsz éves háborút harcoltak végig és nyertek meg a közönnyel, a hivatali tehetetlenséggel és a szűkös anyagi viszonyokkal szemben. Nekik köszönhetjük, hogy most megállhatunk itt és emlékezhetünk" – hangsúlyozta Szarka Gábor, aki a versenyzőkhöz szólva hangsúlyozta: a Lajta nagy ajándék, amelyre méltóan kell emlékeznünk. Nagy ajándék a Magyar Honvédségnek, amely zászlóshajójául választotta. A Lajta nagy érték az egész Európai hadtörténet számára, világritkaság, hiszen kortársai közül mindössze öt monitor maradt meg.

1595918736
„Kedves lányok és fiúk! Ez a nap értetek van, a tiétek. Nem titkoltan az a szándékunk, hogy ismerjétek és szeressétek meg a honvédelem ügyét!" – fogalmazott a kabinetfőnök, hozzátéve: ez a nap nem jött volna létre sok-sok egyesület és intézmény, a civilek és a honvédség összefogása nélkül. Mindez jól mutatja, sok ember közös ügye mindaz, amit a Lajta Monitor és a rajta lobogó zászló kifejez.

A kabinetfőnöki beszédet követően a tiszteletbeli zászlóshajó előtt a ma hadihajósai két aknamentesítő hadihajó géppuskáinak díszsortüzével tisztelegtek, majd Baráth István ezredes, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság logisztikai erők főnöke nyitotta meg az egész napos vetélkedőt.

Az ünnepi megemlékezés után kezdődő interaktív történelemórát két helyszínen, a Hadikikötőben és a főváros több pontján rendezték meg. A budapesti „geocaching-en" minden csapatból tíz-tíz tanuló indult el, feladatuk pedig az volt, hogy magyar hajózástörténeti hagyományokat őrző helyszíneket azonosítsanak és érjenek el a fővárosban, előre megadott koordináták alapján.

Meg kellett keresniük egyebek mellett a Várban, a Kapisztrán téren, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum bejárata előtt álló úgynevezett „boxerágyúkat", amelyeket 1900-ban a K.u.K. Maria Theresia Osztrák-Magyar páncélos cirkáló legénysége hozott el Kínából hadizsákmányként.

Eközben a csapatok másik fele – azaz iskolánként tíz-tíz tanuló – a hadikikötőben, tíz feladatból álló műveltségi és ügyességi versenyen vett részt. A feladatok között szerepelt – egyebek mellett – evezés, célba lövés és sebesültszállítás is.

A versenyben a csepeli Német Nemzetiségű Gimnázium és Kollégium csapata végzett az első helyen, megelőzve a budapesti Orsolya Rendi „Szent Angéla" Általános Iskola és Gimnázium, valamint a szentendrei Móricz Zsigmond Gimnázium csapatait.

1595918736
 

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Dévényi Veronika