Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Nemzeti érdekünk, hogy a világ jobb legyen”

Szöveg: Kálmánfi Gábor |  2011. május 28. 20:33

„Nagyon fontosnak tartom, hogy az egész nemzet újra felfedezze a honvédelem ügyének fontosságát és jelentőségét” – mondta dr. Hende Csaba a hősök napja rendezvénysorozat keretében május 28-án, szombaton, a székesfehérvári Szentlélek Német Katonatemető felszentelésének huszadik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. A honvédelmi tárca vezetője ezen a napon koszorút helyezett el a koronázó város Helyőrségi Művelődési Otthonának udvarán található kopjafánál is, majd a délután folyamán a pákozdi Katonai Emlékparkban mondott beszédet a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének, a Magyar Békefenntartók Napja alkalmából tartott rendezvényén. Ezen az ünnepségen búcsúztatták el a külszolgálatra induló MH Nemzeti Támogató Elem harmadik váltásának katonáit.

A Szentlélek Német Katonatemetőben összegyűlt vendégeket Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte és a város nevében köszönetet mondott mindazoknak, akik annak idején megálmodták és megteremtették ezt a temetőt, amely most „az évfordulóhoz méltó módon újult meg."

„Katonavárosnak tartjuk magunkat és katonavárosunk létéhez ez a temető szervesen hozzátartozik, mert mindent kifejez, amit a honvéd szó bárhol a világon jelent. A honvédek saját életüket teszik kockára a hazáért. Kell-e, lehet-e ennél méltóságteljesebb hivatás, amikor minden embernek az élete a legnagyobb kincse? Azt gondolom, hogy nem. Nekünk, utódoknak gondoskodnunk kell arról, hogy méltón tekinthessünk hősiességük emlékére" – fogalmazott a polgármester.

Vargha Tamás, a Fejér megyei Közgyűlés elnöke beszédében kiemelte: az itt nyugvó fiatal katonák „életet álmodtak, de sohasem élhették meg ezt, mert a háború közbeszólt és ők tették, amit tenniük kellett. Kiszakadtak a munka, a szerető család, a mindennapi gondok, örömök világából, és pokol égő torkában találták magukat."

„Hősök voltak, akik felismerték az élet törékenységét, mégis helytálltak és az embertelenségben is emberek maradtak. Teljesítették kötelességüket, szolgálták a hazát" – tette hozzá az elnök.

Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédében leszögezte: emlékeznünk kell mindarra, amit őseink tettek azért, hogy ez a nemzet túlélhesse a rátörő ellenség támadásait és ezer esztendő múltán is élhessen. „A legtöbbet ők adták a hazáért" – mondta.

A tárcavezető kiemelte: „emlékeznünk kell azokra, akiknek katonasorsa itt teljesedett be Magyarországon." Hozzátette: a hadisírok a béke hírnökei, hiszen minden más kapocsnál erősebben összekötik azokat a nemzeteket, amelyek valaha harcoltak egymás ellen.

„Székesfehérvár katonaváros. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy tisztelettel emlékezik a katonabajtársakra. Egy esztendeje dolgozunk a nagy munkán, a honvédelem egész rendszerének megújításán. Amit ez a város és annak katonái tesznek azért, hogy a nemzet újra felfedezze a honvédelem ügyének fontosságát, példamutató az egész ország számára" – fogalmazott Hende Csaba.

A beszédeket követően dr. Spányi Antal megyéspüspök felszentelte a katonák sírjait és – hasonlóképpen az egyházak jelenlévő más képviselőihez – imát mondott a halottakért. Ezt követően az emlékezők koszorúkat és virágokat helyeztek el a temetőben. A Magyar Honvédség felső vezetése nevében dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke és Kovács József vezérőrnagy, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka koszorúzott.

A Békefenntartók Napja alkalmából rendezett pákozdi ünnepségen Hende Csaba beszédében hangsúlyozta: a békefenntartás magyar találmány; 1896-ban a krétai konfliktus idején Pintér Gyula osztrák-magyar konzul, a konzulátus védelmére harminc tengerészgyalogost saját kezdeményezéséből kordonszolgálatra rendelt, hogy megakadályozza az etnikai alapon történő vérengzést.

A miniszter utalt arra: a magyar békefenntartók az elmúlt évtizedekben sok helyen tartották és tartják fenn ma is a törékeny békét és „reményt adnak teljes nemzeteknek."

„ A békefenntartás mindig kockázattal járt és a munkát nem mindig követi azonnali siker. Mégis olyan ügy és cél, amiért érdemes küzdeni és dolgozni" – vélte a honvédelmi miniszter.

Hende Csaba felhívta a figyelmet arra is, hogy a világ napról-napra egyre kisebb lesz és „ha valahol történik valami, annak következményei nem sokkal később megjelennek nálunk is."

„Éppen ezért nemzeti érdekünk, hogy a világ jobb legyen, mint amilyen most" – mondta a tárcavezető.

A misszióba induló állományhoz szólva elmondta: a magyar haderő további ötven ország katonáival együtt azt akarja elérni, hogy Afganisztán végre visszatérjen a rendes kerékvágásba és biztonsági erejét megszervezve képes legyen a saját kezébe venni sorsát.

„Honvédek! Amikor Afganisztánba indultok, azoknak a bátor magyar katonáknak az útját járjátok, akik korábban már erre a küldetésre vállalkoztak. Legyetek méltóak ehhez a küldetéshez és a piros-fehér-zöld színekhez! Legyetek méltóak a zászlóhoz, amely a világ bármely pontján is azt jelenti, hogy mi magyarok mindannyian összetartozunk. A misszióban nem lesztek egyedül, mindent, amit megtehetünk küldetésetek sikeréért és biztonságotokért, megteszünk most és a jövőben is – fogalmazott útravalóul a honvédelmi miniszter.

Beszédének végén Hende Csaba emlékeztetett arra, hogy a békefenntartás történetének első hősi halottja is magyar volt, „ott esett el Krétán."

„A modern kor békefenntartóinak pákozdi emlékművére sajnos két újabb név került fel, Róth Orsolya és Dálnoki András posztumusz hadnagyok nevei. Honvédek, őrizzétek ti is az emléküket, mert minden ércnél és márványnál maradandóbb az az emlékezet, amellyel egy honvéd közösség emlékezni tud" – mondta Hende Csaba.

A honvédelmi tárcavezető beszéde után az ünnepség résztvevői a békefenntartó tevékenység során életüket vesztett katonákra emlékezve koszorúkat és virágokat helyeztek el az emlékműnél.

(További képekért kattintson galériánkra!)

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária