Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Polgármesteri meghívó

Szöveg: honvedelem.hu |  2011. május 11. 10:58

A helyszín: ismét az Orczy-park. A program: ismét a Ludovika Fesztivál. A házigazdája: dr. Kocsis Máté, Budapest VIII. kerületének polgármestere, a Fidesz-KDNP egyéni országgyűlési képviselője, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke. Az alábbi interjúban szó lesz a polgármester szűkebb hazájáról, egyszersmind a magazin megjelenésével egy időben kezdődő rendezvényről.

1595918438
Polgármester úr! Ön egy rádióinterjúban szívből beszél a kerület történelmi és kulturális örökségéről, a józsefvárosi emberekről, akiket gyermekkora óta névről ismer, épületekről, amelyek nevei „nemzeti" jelzővel kezdődnek. Hol üssük fel Józsefváros történelmi hagyatékának lapjait?

– Hol is… Hiszen Józsefváros történelmi, kulturális és építészeti örökségéről órákig lehetne mesélni. Ez a kerület 1956 előtt az egyik legelőkelőbb fővárosi negyednek számított. A nevéhez is szép mese kapcsolódik. 1777. november 7-én nevezték el Józsefvárosnak. Mária Terézia ekkor adott engedélyt az addig Pacsirtamezőnek nevezett városrész átkeresztelésére. A kerület II. Józsefről, a császárnő fiáról kapta a nevét. Igaz, az itt élők azt szerették volna, ha Szent József legyen a névadó, a királynőhöz már úgy érkezett a lakosság kérvénye, mintha a helyiek mégiscsak a császárnő fiát választották volna.

Azután itt van kerületünk egyik legismertebb része, a Palotanegyed, amely az itt található palotákról kapta a nevét. A XIX. században minden gazdag és fontos családnak volt itt egy tekintélyt parancsoló palotája. Itt építkeztek a Zichyek, a Festeticsek, az Andrássyak. Itt áll a Wenckheim-palota is, ahol a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár kapott helyet. Számos meglepetést rejt ez a negyed. Például tavaly, az egyik internetes oldal szavazásán Magyarország leghangulatosabb utcájának választották a Reviczky utcát. De példaként kell említenem a Bródy Sándor utca 8. szám alatti épületet is, ahol a Parlament felépüléséig ülésezett az Országgyűlés, s amely épületben ma az Olasz Kulturintézet működik. S kell-e említenem, hogy az utca másik oldalára pillantva, a Magyar Nemzeti Múzeum csodás épületére nézhetünk… S mindezek láttán kell-e bizonygatni, hogy Józsefváros Magyarország, illetve a főváros igazi irányító, szellemi központja volt egykoron. (…)

(…) Az egyik nagy büszkeségünk ez a fesztivál, amely már az első alkalommal is nagy érdeklődésre tartott számot. De nem csak polgármesterként, hanem a parlamenti Honvédelmi és Rendészeti Bizottság elnökeként mondom azt, hogy érdemes eljönni. Színvonalas, mégis ingyenes programmal várjuk az érdeklődőket. Ráadásul valóban nagyon látványos attrakció lesz ezúttal is, amikor megismerkedhetünk a különböző korok katonáinak életével, harcaikkal, a honfoglalástól egészen napjainkig. A hétvége során a harci járművek, felszerelések mellett a mai katonai alakulatok is bemutatkoznak. Arról pedig nem szabad elfelejtkezni, hogy ez a rendezvény jelenti a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem 100 napos ünnepségének záróakkordját is. A háromnapos fesztiválon kortól, nemtől függetlenül mindenki megtalálhatja a neki tetsző programokat. Nem véletlen, hogy Józsefváros önkormányzata öt millió forinttal támogatja a rendezvényt.

(További részletek a Magyar Honvéd magazin május 13-án megjelenő számában!)