„A biztonság sajnos még mindig törékeny”
Szöveg: Szűcs László | 2017. november 28. 7:14Október 6-ától Csombók János dandártábornok látja el a KFOR-misszió parancsnokhelyettesi beosztását. Személyében második alkalommal tölti be magyar tábornok a NATO vezette békefenntartó művelet e kiemelt fontosságú pozícióját. Vele beszélgettünk.
A beosztás ellátására dr. Benkő Tibor vezérezredes, Honvéd Vezérkar főnök kért fel. A KFOR-parancsnokhelyettesi beosztás gyakorlatilag a legmagasabb, Magyarország által egy NATO-műveletben betölthető katonai beosztás, melyet hazánk immár másodszor kapott meg. Ezért szakmai elismerésként értékelem és nagy megtiszteltetésnek érzem, hogy – Korom Ferenc vezérőrnagy után – második magyar tábornokként én tölthetem be ezt a beosztást.
Katonai pályafutásában mit jelent a KFOR-parancsnokhelyettesi beosztás?
Parancsnoki és hadműveleti szakmai pályafutásom egyik csúcspontjaként értékelem ezt a beosztást. Nagy örömömre szolgál, hogy a beosztásom megnevezésében ismét szerepel a „parancsnok" kifejezés, hiszen a Honvéd Vezérkar Haderőtervezési Csoportfőnökség csoportfőnöki beosztásából vezényeltek a jelenlegi pozíciómba. Szerintem minden parancsnok álmodik egy olyan beosztásról, ahol 28 nemzet több mint négyezer katonájának műveleteit, kiképzését és gyakorlatait kell vezetni, összehangolni a műveleti célkitűzések teljesítése érdekében, egy NATO-vezetésű fegyveres műveletben.
Azt gondolom, hogy az eddigi több mint 30 éves katonai pályafutásom során a különböző hazai, illetve külföldi – főleg parancsnoki és hadműveleti szakmai – beosztásokban szerzett tapasztalat, továbbá a hazai és nemzetközi szakmai és vezetőképzés során szerzett tudásom megfelelő alap a beosztásból adódó feladataim sikeres végrehajtásához. Mindehhez természetesen nagyon fontos az angol nyelv magas szintű ismerete, amivel szerencsére nincs probléma, hiszen folyékonyan beszélek angolul és németül is.
Hány misszióban és mely országokban teljesített eddig szolgálatot?
Gyakorlatilag Irak kivételével minden műveleti területen volt lehetőségem megfordulni egy rövid hadszíntéri bejárás erejéig. Ez a második misszióm a KFOR-műveletben, legutóbb 2008−2009-ben voltam a KFOR-ban, mint hadműveleti és kiképzési főnökhelyettes a nyugat-koszovói régióban. Most pedig egy éven keresztül tölthetem be a KFOR-parancsnokhelyettesi beosztást, amelynek ellátása során lehetőségem nyílik − közel 400 magyar katonatársammal együtt − tenni a régió és egyben hazánk biztonságáért.
Milyen feladatai vannak a KFOR parancsnokhelyettesének?
Mint ahogy az a beosztás megnevezéséből adódik, a legfontosabb feladatom a parancsnok helyettesítése, a teljes KFOR-műveletre vonatkozó döntések meghozatala, amikor a parancsnok távol van, szolgálati úton vagy szabadságon tartózkodik, esetleg éppen beteg. A KFOR-parancsnok hivatalos levélben határozta meg szakmai felelősségi területemet, melyhez maximális mozgás- és döntési szabadságot biztosított. A meghatározottak szerint az én felelősségem a Koszovóban feladatot végrehajtó nemzetközi szervezetekkel – például az ENSZ koszovói missziójával, azaz az UNMIK-kal; az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel, vagyis az EBESZ-szel; az Európai Unióval; az EU koszovói jogállamisági missziójával, azaz az EULEX-szel; illetve az Európai Tanáccsal – való együttműködés. Fontos feladatom továbbá a helyi rendőrséggel és a Koszovói Biztonsági Erő katonai vezetőivel való kapcsolattartás is.
Mindegyik közül számomra a legkedvesebb feladat, hogy én koordinálhatom a KFOR-alegységek kiképzését és gyakorlatait. A gyakorlatoknak ebben az esetben – mivel műveleti területen dolgozunk − nemcsak kiképzési, hanem műveleti jelentőségük is van, mivel így hozzájárulunk a szükséges katonai jelenlét és ezzel együtt a megfelelő szintű elrettentés biztosításához, úgy, hogy közben támogatjuk a helyi biztonsági erők képességének kialakítását, fokozását. Ez utóbbi szintén feladata a KFOR-nak.
Fontos feladatom továbbá a Novo Seló-i tábor támogatása, ami kiemelt jelentőséggel bír hazánk számára, hiszen katonáink nagy részét ebben a táborban helyezték el, és a táborparancsnoki beosztást is magyar főtiszt látja el.
Munkámat egy kitűnő, négy katonából álló személyi törzs támogatja, amit Pölöskei János ezredes vezet. Biztonságomról pedig egy – az MH Katonai Rendészeti Központ által megalakított és jól felkészített – személyi biztosítócsoport gondoskodik nap mint nap.
Milyen kihívásokat tartogat az egyéves időtartamú munka?
Koszovóban a KFOR harmadik reagálóerőként − a koszovói rendőrséggel és az EULEX képességeivel szoros együttműködésben − járul hozzá a biztonság és a mozgásszabadság fenntartásához. Kivétel ez alól a decani monostor közvetlen biztosítása, ami még mindig kizárólagos KFOR-feladat. A biztonság sajnos még mindig törékeny, ezt jól mutatja, hogy egy tinédzserek között kialakult nézeteltérésből is országos méretű zavargás törhet ki rövid időn belül. Jelentős biztonsági kihívás volt az október 22-én megrendezett helyi önkormányzati választás első köre, valamint a november 19-én megszervezett második forduló is. A jövő esztendő legnagyobb biztonsági kihívásai között a Különleges Bíróság tevékenységének tavasszal esedékes kezdetét, valamint a Belgrád és Pristina közötti tárgyalások biztonságra gyakorolt hatását említeném meg.
Egyébként a biztonsági architektúra nagyon összetett Koszovóban és nehezen kiszámítható, ezért fontos a magas szintű helyzetismeret fenntartása, a szükséges indikátorok felismerése és a készenlét magas szinten tartása.
A Magyar Honvédség komoly erővel − egy kontingenssel és számos egyéni beosztással − vesz részt a KFOR-misszióban. Milyen a magyar katonák megítélése a NATO vezette békefenntartó műveletben?
Fontosnak tartom megemlíteni a KFOR egész Balkánra gyakorolt stabilizáló szerepét, amiben a magyar KFOR Tartalék Zászlóalj kiemelt szerepet játszik azáltal, hogy együtt gyakorol a Bosznia-Hercegovinában működő EUFOR ALTHEA katonai képességével, és a Berlin Plusz megegyezés keretében a zászlóalj bármikor alkalmazásra kerülhet abban az országban is. Mellettük a magyar Összekötő és Megfigyelő Csoport – angol rövidítéssel LMT − is nagyon fontos tevékenységet hajt végre a podujevói járásban; ahogy a parancsnokságon mondani szokás, ők a KFOR füle és szeme. Mindezen kívül hazánk jelentős számú egyéni beosztású tisztet és altisztet biztosít a pristinai Film City táborban települő KFOR-parancsnokság törzsébe is. Összességében tehát elmondható, hogy Magyarország a legjelentősebb hozzájáruló nemzetek egyike. Ezért is kaphattuk meg a második legmagasabb, azaz a parancsnokhelyettesi beosztást a műveletben.
A magyar katonák elismertsége nagyon magas, ez természetesen annak köszönhető, hogy a beosztásában minden magyar katona lelkiismeretesen teszi a dolgát. Az elismertséget mi sem jelzi jobban, mint az, hogy Giovanni Fungo vezérőrnagy, a KFOR jelenlegi parancsnoka a parancsnoki értekezleteken rendszeresen példaként emlegeti a magyar zászlóalj feladat-végrehajtását, mind a műveleti feladatok, mind a gyakorlatok tervezése és végrehajtása szempontjából. (November 15-én parancsnokváltás volt a KFOR-ban, a békefenntartó misszió új, 22. parancsnoka az olasz Salvatore Cuoci vezérőrnagy. A szerk.) Ugyancsak az elismertséget jelzi, hogy a misszió parancsnoka − nem egészen két hónap közös szolgálat után − írásban ismerte el a magyar KFOR-parancsnokhelyettes és ezáltal minden magyar katona munkáját.
Jelent valamilyen „előnyt" a magyar katonák számára az, hogy magyar tábornok a misszió parancsnokhelyettese?
Természetesen, hiszen beosztásomból adódóan tehetek és teszek is azért, hogy katonáink életkörülményei és a feladat-végrehajtás feltételei javuljanak. A KFOR-parancsnok döntéseit van módom javaslataimmal közvetlenül befolyásolni. A magyar tartalék zászlóalj parancsnoka pedig első kézből kaphat választ tőlem minden olyan kérdésre, ami a parancsnok szándékát és a műveleti koncepciót érinti a műveletek tervezése és végrehajtása során. Ez egyben nagyobb felelősség is, hiszen minden magyar katona nagyobb figyelmet kap a feladatok teljesítése során. Beosztásomból adódóan szerencsére tehetek azért is, hogy katonáink ellátása jobb, a szabadidő eltöltése pedig kellemesebb legyen, mivel én vezetem a bizottságot, amely erre vonatkozó döntéseket hoz meg.
Munkaidőn kívül van lehetősége találkozni a magyar katonákkal? Egyáltalán milyen lehetőségei vannak a szabadidő eltöltésére?
A közös rendezvényeinken találkozunk rendszeresen, melyek során igyekszünk hazánkat is népszerűsíteni. Az étkezéseink során igyekszem kihasználni a lehetőséget, és a parancsnoki asztal helyett katonáinkkal közösen költöm el az ebédeket és a vacsorákat.
Mit kell tudni jelenleg a koszovói békefenntartó misszióról? A jövőben várható-e érdemi változás?
A KFOR-műveletben jelenleg 20 NATO-nemzet és 8 partnernemzet mintegy négyezer katonája hajt végre feladatot. A KFOR a legnagyobb elismertségnek örvendő szervezet a műveleti területen, és meglévő képességeivel − a helyi rendőrséggel, valamint az EULEX különleges rendőri erőivel szoros együttműködésben − képes a biztonságot szavatolni az országban. A NATO Észak-Atlanti Tanácsa október 27–én tett látogatást a KFOR-parancsnokságon, ami természetesen jelzésértékű a művelet fontossága szempontjából. A Koszovóban lévő nemzetközi szervezetek képviselői alapvetően fontosnak tartják, hogy a KFOR jelenlegi képessége megmaradjon. A NATO részéről egy erre vonatkozó döntést − alapos elemző- és tervezőmunka után − a nemzetek hozhatnak meg. Meglátásom szerint a közeljövőben nem várható jelentős változás a katonai képességek mennyisége tekintetében.
Milyen Koszovó jelenlegi biztonsági helyzete?
Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy a művelet kapcsán vannak olyan politikai és stratégiai célkitűzések, amiket nem lehet a katonai képességekkel teljesíteni. Ilyen például a határdemarkáció kérdése Montenegróval, az adminisztratív határ ügye Szerbiával, de említhetem a Koszovói Biztonsági Erő koszovói haderővé történő transzformációját is. A jelenlegi biztonsági helyzet stabil, de nagyon törékeny. A KFOR jelenléte nélkülözhetetlen a biztonság fenntartásához.
A „törékeny" kifejezésre hívnám fel a figyelmet. Ahogy már korábban is említettem, egy jelentéktelennek látszó esemény is komoly, a biztonságot rengető eseményeket indíthat el, nagyon magas az eszkalációs potenciál, mivel nagyon sok társadalmi seb van, aminek egy része csak az idő múlásával tud majd begyógyulni.