Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A béke őrzését tanulják

Szöveg: Galambos Sándor |  2012. június 5. 12:31

A mai, gyorsan változó környezetünkben – amikor folyamatosan újabb és újabb kihívásokkal kell szembe néznünk a béke és a biztonság területén – egyre nagyobb szükség van a felkészült, és professzionálisan kiképzett bekefenntartókra, akik kulcsszerepet játszanak a világ biztonságosabbá és stabilabbá tételében – mondta Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke június 4-én, hétfőn Szolnokon, a XXIII. Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam (International Military Observer Course – IMOC) megnyitóján.

1595936751
Tizenegy ország katonáinak részvételével Nemzetközi Katonai Megfigyelő Tanfolyam kezdődött június 4-én a szolnoki MH Béketámogató Kiképző Központban (MH BTKK), a háromhetes kurzust Huszár János dandártábornok, az MH Összhaderőnemi Parancsnokság szárazföldi haderőnem főnöke nyitotta meg. A kiképző központ tavaly érdemelte ki ismét négy évre az ENSZ Békeműveleti Főosztály (United Nations Department for Peacekeeping Operations – UN DPKO) akkreditációját, azóta ez az első megfigyelő tanfolyam.

Apáti Zoltán alezredes, a kiképző központ parancsnoka a honvedelem.hu-nak elmondta: a tanfolyamon tizenhét magyar és tizenhat külföldi (afgán, algériai, azerbajdzsáni, egyesült királyságbeli, egyiptomi, francia, jordániai, montenegrói, német és szerb) tiszt vesz részt. A hallgatók az első napokban zömmel elméleti foglalkozásokat hallgatnak, a katonai megfigyelés alapjaival ismerkednek: többek közt a békefenntartás ENSZ által kidolgozott alapelveivel, a nemzetközi szervezetekkel történő együttműködés lehetőségeivel, a híradás, a kommunikáció és a járőrözés végrehajtásával kapcsolatos szabályokkal. A második héten viszont már a terepfoglalkozásokon lesz a hangsúly, a tanteremben tanultakat fogják alkalmazni a gyakorlatban. A különböző szituációs tréningeket a szolnoki laktanyában, Egerbaktán és Jászladány térségében hajtják majd végre. A kiképzés végén pedig a hallgatók egy kétnapos záró gyakorlaton adnak számot a felkészültségükről, amikor egy fiktív hadműveleti területen fognak végrehajtani békefenntartói feladatokat: járőröznek, fegyverzet-ellenőrzést végeznek és tárgyalnak majd a szemben álló felek képviselőivel.

Magyar katonák 1988 óta vesznek részt nemzetközi békefenntartó műveletekben, az első ilyen misszió az Irak és Irán közti háború utáni tűzszünet felügyelete volt. Az ezt követő években a Magyar Honvédség a világ számos pontjára küldött katonai megfigyelőket, például Angolába, Mozambikba, Libériába, Tádzsikisztánba, Ugandába, Szaúd-Arábiába, Grúziába, Kuvaitba, és a Nyugat-Szaharába. 1995-ben pedig első alkalommal vett részt magyar fegyveres kontingens az ENSZ ciprusi missziójában, valamint a Nemzetközi Erők és Megfigyelők (MFO) kötelékében a Sínai-félszigeten és Egyiptomban.

Jelenleg magyar katonai megfigyelők állomásoznak Grúziában, Nyugat-Szaharában, Cipruson, és Libanonban, a Balkánon és még számos EBESZ-misszióban. Az ENSZ, az EU, a NATO és az MFO parancsnoksága alatt jelenleg csaknem 800 magyar katona teljesít békefenntartó szolgálatot.

1595936751

 Fotó: A szerző felvételei

További képek a galériában.