Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyar katona segít Cipruson a járványügyi-megelőző munkában

Szöveg: honvedelem.hu |  2011. augusztus 10. 9:26

Az UNFICYP Force Hygiéne Officer (FHO), azaz a ciprusi békefenntartó misszió higiénikus főtisztje. Ebben a beosztásban szolgál, 2001 óra immár a harmadik alkalommal Szabó Sándor őrnagy. Az egészségügyi-, és ezen belül a közegészségügyi–prevenciós tevékenység akkor igazán eredményes, ha szinte láthatatlan marad, a háttérben zajlik, mégis mindenki biztos lehet abban, hogy a dolgok jól működnek. Például a víz iható és biztonságos, a konyhákon betartják az előírásokat, odafigyelnek az ételkészítés szabályaira, készek a folyamatosan aktualizált járványvédelmi tervek, illetve a szükséges fektető-elkülönítő kapacitás és gyógyszer is rendelkezésre áll.

Nézzük szépen sorban, hogy mi is a feladata egy higiénikus főtisztnek? Először is a „supply", azaz a misszió központi ellátó tagozatával együttműködésben időszakonként az összes ENSZ-el szerződésben álló élelmiszer-beszerző helyet végig kell látogatnia és ellenőriznie az előírt higiénés feltételek meglétét, valamint az élelmiszer-biztonsági előírások szabványokban rögzített betartását.

Emellett a kiérkező nemzetközi szakállomány váltás utáni felkészítésében is szerepe van. Általános higiénés felkészítő, egészségvédelmi előadásokat tart a misszió összekötő tisztjeinek, valamint az ENSZ rendőrség tagjainak. Speciális kiképzés keretében részt vesz az úgynevezett „kiképzők kiképzésében", vagyis a kiérkezett egészségügyi állomány számára prevenciós felkészítést biztosít, amelyben szó van a sziget járványügyi helyzetéről, a leggyakrabban előforduló emberről-emberre, illetve állatról-emberre terjedő betegségekről, valamint azok megelőzésének módjairól. E felkészítéseken szó esik még az extrém időjárási viszonyok között végzett tevékenységről, például a nyári hőség emberi szervezetre gyakorolt veszélyeiről és a megelőzés lehetséges módjairól. Emellett bemutatják a szigeten honos veszélyes növényeket és állatokat is.

Teljesen eltér a hazai gyakorlattól az állatrendészeti feladatok koordinálásában, irányításában való részvétel, amely tevékenység a beérkezett igények alapján, fontossági sorrendben valósul meg.
A higiénikus által irányított rovar- és rágcsálóirtó csapat kivonul a bejelentés helyszínére, ahol elvégzik a rájuk bízott munkát. Tavasszal, a csapadékos időszakban az FHO terve alapján végzik a vegyszeres gyomirtást a helikopterleszálló helyek, lőszerraktárak és a meghatározott körletek területén. Negyedévente a konyhákon teljes körű rovar és rágcsálóirtást hajtanak végre, elszállítják az ütközőzóna területén elhullott házi és vadállatokat.

Mindezen feladatok természetesen az ENSZ-ütközőzóna és települési helyek, a megfigyelőpontok és a járőrbázisok higiéniai viszonyainak alapos ismeretét követelik meg az FHO-tól aki az úgynevezett „Line-tour"-ok alkalmával rendszeresen látogatja és ellenőrzi ezeket a helyeket, ezáltal biztosítva a folyamatos közegészségügyi felügyeletet.

Az FHO felelőssége továbbá a szigeten az 1950-es években elért maláriamentes állapot fenntartása. Ennek érdekében egyfajta projekt-menedzserként tervezi és irányítja az ütközőzóna vízzel fedett, mocsaras, csatornás részein a szúnyogok elleni védekezést. 

Az FHO feladata még a kapcsolattartás a ciprióta közegészségügyi hatóságokkal, az állat-egészségügyi intézetekkel. A beosztást betöltő katona törzstisztként részt vesz az UNFICYP Parancsnokság személyügyi-logisztikai team tervező-kidolgozó munkájában és szükséges esetekben, illetve rendkívüli helyzetekben ellátja a Force Commander közegészségügyi tanácsadói feladatait is.