Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Kötelességtudat – megbízhatóság – elkötelezettség

Első rész

Szöveg: Szabóné Varga Erika százados | Fotó: Koncsek Barna főhadnagy |  2021. november 29. 7:29

A koszovói NATO-erők, a KFOR 26. váltásának szellemiségében kezdte meg munkáját Kajári Ferenc vezérőrnagy és a parancsnokságát támogató magyar törzs. Elsőként Zsiros Tamás Ferenc főtörzszászlós, a KFOR vezénylőzászlósának napi tevékenységét ismerhetjük meg azt, hogy vezető altisztként milyen felelősségi területeken kell megfelelnie a nemzetközi elvárásoknak.

KFOR_vezénylőzászlós_kicsinyített_2

A koszovói NATO erők, azaz a KFOR vezetése a Magyar Honvédség történetében egyedülálló lehetőség, amely nemcsak a parancsnok számára jelent kihívást, de a törzsbeosztásokat ellátó állománnyal szemben is magas követelményeket támaszt. Sorozatunkban, a törzsben és a vezetői beosztásokban szolgálatot teljesítők mindennapi feladataiba, nemzetközi környezetben történő helytállásukba nyújtunk betekintést.

A magyar altiszti kar hosszú utat járt be az elmúlt tíz évben. Sikeresen közreműködött az altisztképzés átalakításában, létrehozva az Acélkocka altisztképzés rendszerét. Az Összhaderőnemi Vezető Altiszti Tanfolyam (ÖVAT) nemzetközi hét rendezvénnyel kivívta a környező országok, valamint a NATO elismerését is. Első Közép-Kelet Európai ország képviselőjeként Bogdán Tibor főtörzszászlós tölthette be a NATO Transzformációs Parancsnokság (NATO Allied Command Transformation - ACT) vezető altiszti beosztását.

A megkezdett úton az újabb mérföldkövet az jelentette, amikor a NATO a legnagyobb katonai misszióját, a koszovói KFOR vezetését bízta Magyarországra, a Magyar Honvédségre. A parancsnoki feladatokat Kajári Ferenc vezérőrnagy október 15-én ünnepélyes keretek között vette át Pristinában. A szerepvállalás méltán nevezhető történelmi jelentőségűnek a Magyar Honvédség életében. Ugyanakkor a magyar altiszti kar számára is kiemelkedően fontos a megbízatás, a parancsnoki beosztás mellett a KFOR vezénylőzászlósi pozíciót is magyar katona, Zsiros Tamás Ferenc főtörzszászlós kapta meg.

KFOR_vezénylőzászlós_kicsinyített_3

A vezénylőzászlósi beosztás jelentőségét növeli, hogy a KFOR 1999-es létrehozása óta, az elmúlt több mint húsz évben ebben a pozícióban csak amerikai, olasz, német, francia, spanyol és olasz vezető altisztek szolgáltak.

Az új beosztás természetesen nemcsak előjogokkal, hanem hatalmas felelősséggel és kihívásokkal is együtt jár. A mindennapokban történő helytállás, a hazai és nemzetközi követelményeknek való megfelelés és példamutatás mellett ki kell érdemelni a NATO, valamint a KFOR-misszióban szolgálatot teljesítő nemzetek elismerését és megbecsülését is. A békefenntartó műveletben huszonnyolc nemzet - húsz NATO, nyolc nem NATO ország - katonái hajtják végre feladataikat. A huszonnyolc ország saját elképzelései alapján, nemzeti történelmi múltjuk és hátterük szerint kezeli az altiszti állományát.

Megoldandó nehéz feladatként hárul a vezénylőzászlósra, hogy valamennyi nemzet által elfogadható vezető altiszti csatornát alakítson ki. Emellett az eltérő katonai háttérrel és tapasztalattal rendelkező nemzetek altisztjeit egy csapattá és egységgé kell összekovácsolnia, mivel egy ennyire összetett feladatrendszert egyedül nem lehet maradéktalanul teljesíteni. Ahogy azt az angolszász rendszerben mondanák: „No I in the team”.

Természetesen nemcsak az altisztek részére fontos az iránymutatás, de elengedhetetlen a bizalmi kapcsolat és a jó együttműködés a parancsnok és vezénylőzászlós között is az úgynevezett „Command Group Concept” megvalósítása érdekében. Ehhez a KFOR parancsnok maximális támogatása és együttműködése biztosított. Az altisztek összekovácsolásában és a példamutatásban – a kiváló együttműködésnek köszönhetően – jelentős támogatást nyújt a műveleti területen szolgáló MH KFOR Kontingens, egyben a KFOR Harcászati Tartalék Zászlóalj (Kosovo Tactical Reserve Battalion - KTRBN) vezénylőzászlósa is.

A KFOR vezető altisztjének a beosztáshoz előírt feladataihoz tartozik a napi élet tervezése, a katonai fegyelem és szabályzók betartása, betartatása. Az egy csapatként történő gondolkodás kialakításához elengedhetetlen a rendszeres kapcsolattartás a különböző nemzetek vezető altisztjeivel, ami nemcsak telefonon, de az alegységek, nemzeti kontingensek személyes meglátogatásával is történik. A legnemesebb feladatainak egyike, hogy a nemzetek javaslatai és értékelései alapján, az elhivatott és kitartó munka elismeréseként átadja a hónap katonája, a „Soldier of the Month” kitüntető díjat.

Zsiros Tamás Ferenc főtörzszászlósra - mint a KFOR vezénylőzászlósára - életének egyik legnagyobb kihívása vár. Az egyéves misszió összetett feladataiban történő elkötelezett helytállás mellett nemcsak megbízhatónak, követelménytámasztónak és példamutatónak kell lennie, hanem hatékony vezetőként értéket is kell teremtenie a különböző nemzetek altiszjei számára.

KFOR_vezénylőzászlós_kicsinyített
Kapcsolódó cikkek
KFOR_parancsnokvaltas_20211015_28 copy

Magyar parancsnok a KFOR élén

2021. október 15. 22:33

KFOR_index

Magyar vezetés alatt a KFOR

2021. október 16. 8:09