Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Az első világháború története gazdag elfeledett hősökben”

Szöveg: Szűcs László |  2016. július 22. 12:03

Sveto település első világháborús katonai temetőjében emlékeztek meg az egykori olasz fronton vívott harcokban elhunyt katonákról az Isonzó Expressz utasai a zarándokút utolsó napján, július 21-én, csütörtökön délelőtt.

A Nagy Háború idején Sŭtának nevezett kis település templomában működött a Magyar Vörös Kereszt Egylet tábori kórháza. Az itt elhunyt katonákat a templom közelében megnyitott temetőben helyezték végső nyugalomra; 1160 – más források szerint 1170 − hősi halottat temettek itt el, közülük 678-an magyarok voltak, többségüknek a neve is ismert.

1596017121

A megemlékezésen Lázár-Takács Katalin, a HM Társadalmi Kapcsolatok Hivatal (HM TKH) főigazgatója úgy fogalmazott, hogy ma már – köszönhetően a történelemtudománynak – „lassan tudjuk és értjük, hogy mi történt és miért történt, és talán megismerjük a hősök nevét is, akik ebben az embertelen világégésben hittel és bizalommal szolgálták hazájukat, nemzetük egységét."

„Nem mindig azok a történelem hősi halottai, akik diadalmasan bevonulnak az emlékezet panteonjába. Az igazi halottak az elfeledett honvédők, akiknek »mintha hallottuk volna a nevét«, akik névtelenül eltemettettek. Az első világháború története különösen gazdag elfeledett hősökben" – mondta a főigazgató-asszony, hozzátéve: a Honvédelmi Minisztérium második alkalommal támogatta az egykori olasz frontra induló, az Isonzó folyó mentén és a Doberdó-fennsíkon található jelentős magyar vonatkozású helyszíneket felkereső zarándokvonatot, az Isonzó Expresszt.

1596017121

„A számtalan tragédiába torkolló emberi sors örökre beírta minden magyar ember szívébe az Isonzó és a Doberdó nevet. Egy nem túl magas, lapos fennsík, egy kristálytiszta, jéghideg, kanyargós folyó, ahol szertefoszlottak az álmok, véget ért sok százezernyi fiatal élet. Múzeumok, lövészárkok, fényképek, ezredalbumok, megsárgult levelezőlapok, rozsdás fegyverek mesélik a múltat, a Nagy Háború eseményeit, a hős katonák dicső tetteit" – mondta Lázár-Takács Katalin.

Boris Balant, a Szlovén Köztársaság Védelmi Minisztériumának főtitkára hangsúlyozta: a svetói osztrák−magyar első világháborús katonai temetőben leltek örök nyugalomra a Monarchia katonái. Többségük magyar nemzetiségű és az isonzói fronton, az 1915 és 1917 közötti harcok során estek el. „Biztos vagyok benne, hogy e közös, fájdalommal teli megemlékezés hozzájárul ahhoz, hogy tovább erősödjön a vágy a szlovén és a magyar nemzet közötti kapcsolatok további elmélyítésére" – mondta Boris Balant.

1596017121

Hozzátette: a katonai együttműködés a két ország között már Szlovénia önállóvá válása óta szoros és sikeres. A magyar és a szlovén katonák közös gyakorlatokon vesznek részt a Többnemzeti Szárazföldi Kötelék (MLF) keretében, az olasz hadsereggel közösen. Emellett a magyar légierő részt vesz Szlovénia légterének védelmében is. A főtitkár kiemelte azt is, hogy a szlovén védelmi minisztérium szorosan kapcsolódik az első világháború százéves évfordulójával kapcsolatos eseményekhez.

A megemlékezésen Lázár-Takács Katalin, dr. Téglás Gyula alezredes, a HM TKH Centenáriumi Programiroda vezetője, illetve Szabó Zoltán alezredes, a HM THK kiemelt főtisztje koszorút helyezett el a temetőben található emlékműnél. Ugyancsak megkoszorúzta az emlékművet Boris Balant, valamint Dávid Andor, Magyarország ljubljanai nagykövetségének ideiglenes ügyvivője és Gombos Andrea alezredes, a nagykövetség katonai attaséja.

1596017121

A megemlékezés végén Milan Pregeli szlovén és Dudás Ferenc hadnagy református tábori lelkész mondott imát. „Megvan az ideje a rombolásnak, megvan az ideje az építésnek. Megvan az ideje a sírásnak, megvan az ideje a nevetésnek. Megvan az ideje a háborúnak, megvan az ideje a békének" – idézte a Prédikátorok könyvét Dudás Ferenc, hozzátéve: az Isonzó Expressz utasai számára most a kegyeletteljes megemlékezésnek van itt az ideje.

A svetói temetőben megrendezett ünnepséget követően az Isonzó Expressz utasai ismét vonatra szálltak. A hazafelé tartó út során Harkai Gábor katolikus plébános mondott hálaadó imádságot. A szerelvény éjjel 11 óra után érkezett meg a budapesti Nyugati pályaudvarra.

1596017122

Fotó: a szerző felvételei