Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékeznünk kell a közös történelmünkre

Szöveg: Nyulas Szabolcs |  2014. szeptember 26. 16:20

Emlékeznünk kell a közös történelmünkre, hogy értsük, mit jelent a béke, mennyire értékes az együttműködés, és a népek közötti barátság. Emlékeznünk kell arra is, hogy a nagyszüleink és a dédszüleink mekkora áldozatot hoztak, mert ha nem emlékezünk minderre, akkor nem is vagyunk méltóak erre az áldozatra – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter szeptember 26-án, pénteken a Stefánia Palotában tartott első világháborús konferencián és megemlékezésen.

A miniszter beszédében felidézte, a Nagy Háborúban több mint 600 ezer magyar katona esett el, csak az Isonzó-menti csatákban 250 ezer volt a halottak száma. A háború szörnyűségei, nagyrészt a második világégés borzalmai miatt feledésbe merültek, pedig nagyon sok következménye volt: belőle sarjadt ki a hitleri és a sztálini rendszer, és a trianoni béke, aminek következtében Magyarország elveszítette területei és lakosai nagy részét. „Nincs olyan magyar család, amelyet ne érintett volna tragikusan az első világháború" – hangsúlyozta a miniszter.

1595979624

Szólt arról is, hogy 2010 előtt az egykori hősök emlékének ápolása egy „huszadrangú dolog" volt, a hadisírgondozást nem vették komolyan, nem voltak például törvények, vagy egyezmények, amelyek a magyar katonák nyughelyeit védték volna. Szavai szerint ennek főként történelmi okai vannak: a szocializmusban nem tartották fontosnak ezt, sőt megsemmisítették a veszteséglistákat, elvették a világháborúk áldozataitól – a hadirokkantaktól, a hadiözvegyektől és a hadiárváktól – az ellátást, és beszántották a hősi parcellákat. „Nálunk valahogy sikk volt, azt vágni a világháború áldozatainak képébe, hogy miért ment oda" – tette hozzá a honvédelmi miniszter.

Hende Csaba elmondta: a Honvédelmi Minisztérium célkitűzése, hogy 2018-ig, a háború végének 100. évfordulójáig a teljes veszteség nyilvántartást közzéteszik. Ugyanakkor – fűzte hozzá – nagyon sok még a teendő ezen a téren, ezért arra kért és szólított fel mindenkit, hogy a hadisírgondozás területén kapcsolódjon be a munkába, mert „a hadisírok a béke követei, és elesett hőseinkről való emlékezés az reményt nyújt Magyarország szebb jövőjére és a nemzet felemelkedésére is".

1595979624

A Honvédelmi Minisztérium, a KDNP katonai munkacsoportja, a Barankovics Alapítvány és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum által szervezett konferencián felolvasták Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes levelét, amelyben egyebek mellett azt írta: a rendszerváltás utáni években az értékek, mint például a hazájukért önmagukat áldozó hősök emlékének tisztelete, folyamatosan kerülnek a helyükre. „Az évforduló lehetőséget teremt arra, hogy hallassuk a hangunkat, és különös fontosságot kell tulajdonítanunk a hadisírgondozásnak" – fűzte hozzá.

A rendezvényen mutatták be Margittai Gábor A Szamár-sziget szellemkatonái – A nagy háború eltitkolt halálmarsa című könyvét, ami a Zrínyi Kiadó közreműködésével jelent meg. A könyv létrejöttének körülményeiről a szerző tájékoztatta a konferencia résztvevőit.

1595979624

Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária és Tóth László