Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Halászlé, kés, elismerés a koszovói missziósoknak

Szöveg: Révész Renáta |  2007. december 17. 9:24

Az elmúlt időszakban számos alkalommal lehetett különböző híreket kapni Koszovó és Szerbia kapcsolatának alakulásáról. Mindebből a helybéliek közvetlenül nem érzékelnek semmit, élik tovább a hétköznapjaikat, és bíznak benne, hogy soha többé nem lesz erőszak az úr a térségben. A honvedelem.hu helyszíni riportja Koszovóból.

Immár hagyománynak mondható, hogy az év végi ünnepek közeledtével a honvédség vezetői missziókat látogatnak meg, hogy személyesen ajándékozzák meg a hazánkat távolból szolgáló magyar katonákat.
Az, hogy idén a miniszter karácsony előtt éppen a koszovói alakulatot látogatta meg, nem volt véletlen.

Hiszen több mint 400 magyar szolgál Koszovóban, a legtöbben közülük a pristinai magyar Szent László táborban. A missziósaink őrzés-védelmi feladatokat látnak el, ám – mint azt a miniszter az utazása alkalmával bejelentette – jövő év második felétől emelt szintű feladatokat is végeznek a magyar katonák. Ez nem azt jelenti, hogy többen szolgálnának majd Koszovóban, hanem azt, hogy a magyar katonák új szolgálatot is ellátnak: 2008 nyár végétől manőver zászlóalj települ Pec-be.

Karácsony a táborban

A Szent László táborban lévő katonák mindannyian a táborban töltik az idei karácsonyt, távol a szeretteiktől. A misszió időtartama alatt ugyanis egyszer 10 napra kaphatnak szabadságot, azt pedig már mindenki kitöltötte. A jelenlegi fél éves misszióban szolgáló magyar katonák nyáron érkeztek Pristinába, és január második felében érnek haza. A karácsony és a szilveszter azonban még előttük van, amikor még a legedzettebbek is elérzékenyülnek, ha arra gondolnak, hogyan ünnepelnek a szeretteik – nélkülük. Különösen nehéz annak, akinek gyereke, családja, felesége van. Akad olyan katona is, akinek éppen akkor született meg a gyermeke, mikor ő a missziós szolgálatát töltötte.

Néhányuknak nem a mostani az első missziója – és minden bizonnyal nem is az utolsó. Akiket jövőben terveiről kérdezgettünk, azok közül többen vállalnának külszolgálatot, annak ellenére, hogy ez a munka nem kevés lemondással jár.

– Én már jártam Irakban, az a mostani helyemnél jóval ko

1595871351
ckázatosabb volt, de azért a műveleti terület mindenhol műveleti terület – tudtuk meg Nagy Richárd őrmestertől, aki informatikusként dolgozik a táborban. Õt a barátnője és szülei várnak haza, mára már elfogadták, hogy szereti a kihívásokat. Ám barátai közül többen megijedtek, mikor Irakban hősi halált halt a névrokona, Nagy Richárd.
– Õ az utánam következő váltásban szolgált, én akkor már itthon voltam. Mégis több ismerősöm aggódva hívott, mert nem tudták rólam van-e szó. Tény, hogy az iraki szolgálat jóval veszélyesebb volt, mint a mostani feladatom, hiszen informatikusként szinte alig hagyom el a táborhelyet. Persze most már várom, hogy hazamenjek a szeretteimhez, de ha lenne lehetőség, akkor nagyon szeretnék még külszolgálatot vállalni. Leginkább az afganisztáni PRT-ba szeretnék eljutni, szinte mindegy, milyen beosztásban. A lényeg, hogy kijuthassak.

Robbanás a tábor mellett

A miniszter és delegációja érkezése előtti napon nem mindennapi esemény zavarta meg a tábor nyugalmát. A reggeli órákban egy hatalmas robaj rázta meg a tábori konténerek falait.

1595871352
A kirohanó katonák hatalmas füstfelhőt és lángcsóvákat láttak felcsapni a tábor bejárata előtti utca felől. Ám hamar kiderült, hogy semmilyen támadás nem történt: nem messze a Szent László tábortól ugyanis egy petárdaraktár állt, ahol ismeretlen okból tűz keletkezett, ezért a pirotechnikai eszközök felrobbantak, és kéretlen tűzijátékkal „szórakoztatták" a nézelődőket. Ám az esetnek szó szerint nagyobb volt a füstje mint a lángja, senki nem sérült meg, a tűz sem terjedt át a környező épületekre, a helyi tűzoltók alig néhány perc alatt eloltották a tüzet. Néhány órával később már csak a kormos épület, és a katonáink által készített felvételek emlékeztettek az esetre.
Mire a delegáció már megérkezett, semmi nem utalt ez előző nap eseményeire.

Ünnepi műsor, ünnepi vacsora

Az ünnepek közeledtével megváltoznak a hétköznapok, még akkor is egyfajta várakozás tölti be a levegőt, ha a katonák ezúttal nem a szeretteikkel, hanem a bajtársaikkal lesznek 24-én este. Idén a miniszter és vendégeinek érkezése is némi színt csempészett a tábor életébe, nem csak az elöljárók, hanem a velük érkező meglepetés vendégek miatt. Bár utó

1595871352
bbiak kilétét igyekeztek titokban tartani, mégis kiszivárgott: Szekeres Imre honvédelmi miniszter, Havril András vezérkari főnök illetve April H. Foley amerikai nagykövet két sztárvendéggel érkezik Kapócs Zsóka előadóművész és Kovács Lázár az RTL Klub szakácsának személyében.

Utóbbiak az ünnepi vacsoráért illetve a műsorért feleltek, ámbátor a főzésbe a nagykövet-asszony, a miniszter úr, illetve a vezérkari főnök is besegített. Nem mindennapi jelenet volt, mikor Kovács Lázár parancsnokolása alatt aprította a petrezselymet Havril András vezérezredes. Aki az elöljárók kuktálkodására kíváncsi, az RTL Klub Receptklubjának következő műsorainak egyikében meg is nézheti.

1595871352
A vacsorának egyébként igen nagy sikere volt: a katonák nemcsak dicsérték az ünnepi menüt, hanem igen hamar el is pusztították. A lakoma után a tombola nyertesei pedig együtt énekelhettek Kapócs Zsókával, aki a Légierő Zenekara kíséretében énekelt a katonáknak. Az egyik dal előadásának jogát ráadásul éppen a miniszter nyerte meg, aki nem hátrált meg a feladattól: boldogan adta elő Soltész Rezső egyik örökzöldjét a katonáknak, akik óriási tapssal jutalmazták a daloló elöljárót.

Koszovó jövője

Az ünnep és a közeledő hazautazás időpontja csupán ideig óráig terelheti el a kint szolgálók figyelmét Koszovó jelenlegi aktuálpolitikai helyzetéről, hiszen a jövőbeli döntések alapvetően meghatározhatják a KFOR kötelékében szolgáló magyar katonák életét is. Szekeres Imre a két napos látogatás alkalmával találkozott az ENSZ helybéli főmegbízottjával Joachnim Rückerrel, illetve a KFOR parancsnokával Xavier de Marnhac-kal is.
– A parancsnok úrral való megbeszélésen elhangzott, hogy a koszovói bizonytalan helyzet négy lehetséges – eltérő valószínűségű – forgatókönyv szerint rendeződhet. Az egyik, bár legkevésbé valószínű, hogy Koszovó egyoldalúan kikiáltja a függetlenségét. Egy másik lehetséges, ámbátor szintén valószínűtlen lehetőség, hogy minden úgy marad, ahogy jelenleg van. A legszerencsésebb az lenne, ha egy NATO és egy EU által egyaránt koordinált forgatókönyv alapján sikerülne levezetni Koszovó státuszának rendezését. A negyedik lehetőség, hogy közös megállapodás keretében sikerül rendezni a feleknek a helyzetet, bár ennek is csekély a valószínűsége. Úgy vélem, a megoldás már nem sokáig várat magára, a kérdés, hogy mit reagál Szerbia, Koszovó. Éppen ezért kiemelt jelentőségű az a szolgálat amelyet a KFOR erők látnak el a térségben szolgáló mintegy 16 ezer katonával – jelentette ki Szekeres Imre a találkozókat követően.
Kitért arra is, hogy a KFOR parancsnok elismerően nyilatkozott a magyar katonákról. Mint kiemelte: minden reggel magyar katonákkal találkozik, mikor betér az állomáshelyére, hiszen a pristinai KFOR Parancsnokságot is a magyarok őrzik.
A két napos látogatás második napján a miniszter és a vezérkari főnök Pec-be látogatott, ahol a magyar katonák szintén átvehették a sorszámozott miniszteri ajándékot. A késeket örömmel vették át a katonát, amely egy életre szóló jelképe lehet szolgálatuknak, ugyanis ezeket csak és kizárólag a missziós katonák kaphatnak.