Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Tíz év szövetségi munkálkodás a honvédelmünkért

Szöveg: Tamás Tibor |  2011. október 4. 20:02

„Éber légy, magyar! Őrt ki fog állni, ha nem Te, a hazáért!” Ez a jelmondat fogadta a Magyar Tartalékosok Szövetsége (Matasz) tízéves születésnapjának ünneplőit Budapesten, a Honvéd Kulturális Központban október 4-én, kedden. S ez a jelmondat adta meg a köszöntők, a megemlékezések alaphangját is. A rendezvény felett fővédnökséget dr. Hende Csaba honvédelmi miniszter vállalt.

A szövetség zászlajának ünnepélyes behozatala s a Himnusz eléneklése után a meghívott vendégeket – Fodor Lajost, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkárát, dr. Deák János nyugállományú vezérezredest, a Matasz egyik alapítóját és tiszteletbeli elnökét, Juhász István vezérőrnagyot, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatóját, dr. Borbíró Zoltánt, a HM zrt-k elnökét, a Matasz egyik alapító tagját, illetve Papp Ferencet, a HM Társadalmi Kapcsolatok és Hadisírgondozó Hivatal osztályvezetőjét – dr. Czuprák Ottó, a szövetség elnöke köszöntötte.

Az elnöki tisztet 2009-től betöltő s most újraválasztott Czuprák Ottó köszöntőjében elmondta, hogy a mai nap, október 4-e történelmi jelentőséggel bír a magyar tartalékos katonák számára, mivel a szövetség megalakulásának tizedik évfordulóját Kossuth Lajos 163 évvel ezelőtt, 1848-ban, Szegeden elmondott toborzóbeszédének jubileumi napján ünneplik.

Ezután dr. Deák János alapító és tiszteletbeli elnök beszédében emlékeztetett: tíz éve fontos és szükséges volt az új szövetség megalakulása; ezt a megváltozott társadalmi körülmények is indokolták. A honvédség NATO-hoz történt csatlakozásával a Matasz az Észak-atlanti Szövetség tartalékosainak partnerévé vált. A vezérezredes kifejtette, hogy a szövetség nem félkatonai, nem ernyőszervezet s nem függ pártpolitikától.

A Matasz önálló, civil társadalmi szövetség, amely összhangban van a Honvédelmi Minisztérium és Magyar Honvédség céljaival, és azt tűzte ki célul, hogy közvetlenül támogassa a hazai honvédelem ügyét, összekötő kapocs legyen a honvédség és a lakosság között, erősítse a hitet, a bizalmat és az összetartozást. Ehhez a honvédelmi tárca és a hadsereg biztosítja a feltételeket, a Matasz pedig törekszik az önkéntes honvédelmi részvétel vállalására, a honvédelmi ismeretek elmélyítésére – mondta Deák tábornok.

Czuprák Ottó ünnepi beszédében áttekintette a Matasz tízesztendős történetét, amelyet egy, a jövőben is követendő cél vezérelt: a magyar honvédelem elkötelezett, korszerű, lojális szolgálata a mindenkori kormány, illetve honvédelmi vezetés elvárásainak megfelelően. Ehhez igazodva újul meg folyamatosan a szövetség profilja is – jelentette ki.

A Matasz 2001. július 14-én alakult 48 tag részvételével a Honvédelmi Minisztérium Hűvösvölgyi úti objektumában – tekintett vissza a kezdetekre az elnök. – Önkéntes, civil, közhasznú szövetségként arra szerveződött, hogy összefogja a tartalékos katonákat, szinten tartsa katonai ismereteiket, képviselje őket nemzetközi szervezetek munkájában. 2005 fordulópontot jelentett a szövetség életében: ekkor azt vállalták, hogy honvédségünk önkéntes, fenntartható és képességalapú haderővé válását, működését támogatják. A szövetség nyitott, minden állománykategóriát, sőt civil szervezetet befogad, amelyik a haza védelmének tevékeny részese.

Mint Czuprák Ottó áttekintéséből kitűnt: a Matasz tevékenysége rendkívül szerteágazó, sokoldalú és gazdag, a tartalékos toborzástól az elméleti képzéseken, és a katasztrófa-elhárításban való részvételen át a sportversenyekig, valamint a szabad idős rendezvényekig. Nem beszélve a nemzetközi tanácskozásokról, hiszen a Matasz – többek között – tagja a NATO tartalékos tiszti szervezeteit tömörítő szövetségének (CIOR), s kapcsolatban áll a tiszthelyettesek (AESOR) és az egészségügyi tisztek (CIOMR) szövetségeivel is.

Az elnöki visszatekintés után Fodor Lajos, a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára – egyben mint nyugállományú vezérezredes – elmondta: miként hazánk és a honvédség, úgy a Matasz is sok változáson ment keresztül az elmúlt évtizedben, ám egy dolog változatlan: kapcsolat a régi bajtársakkal, akiknek élete volt a honvédség, s ma is aktívan ténykednek a honvédelemért.

„Azt gondolom – szögezte le az államtitkár –, hogy a honvédelmi tárca mindig számíthatott a Magyar Tartalékosok Szövetségére. Ez az összetartás nem tört meg, tagjai példát mutattak az összes civil társadalmi szervezetnek kezdeményezőkészségből, aktivitásból és polgári felelősségvállalásból, több ízben bizonyították létjogosultságukat."

Fodor Lajos aláhúzta: a Matasz megalakulásától az összekötő híd szerepét tölti be a polgárok és a katonák között. Szilárd kapocs, amely különösen fontos ma, az önkéntes haderő viszonyai között. „Tudjuk, hogy tartalék nélkül nincs haderő – hangsúlyozta az államtitkár –, ezért eltökélt szándékunk, hogy a kormányzati ciklus végéig szilárd alapokon álló, jól szervezett és működőképes Önkéntes Tartalékos Rendszert (ÖTR) hozunk létre. Az elmúlt éveket tekintve ez a Magyar Honvédség egyik legnagyobb haderő-fejlesztési vállalkozása." Ez adja majd a kisebb, jól felszerelt és jól képzett önkéntes haderő hátországát – tette hozzá.

Fodor Lajos kiemelte: az új típusú tartalékos rendszer létrehozásán át vezet az út ahhoz, hogy a haza védelme valóban nemzeti üggyé válhasson. E munka párhuzamosan folyt a HM és az MH egyes részeinek, háttérintézményeinek, szervezeti elemeinek racionalizált átalakításával.

Az államtitkár szólt arról is, hogy megteremtették az ÖTR jogszabályi hátterét, s megkezdődött a védelmi tartalékos állománnyal feltöltendő Honvédelmi Dandár létrehozásának előkészítése. Ezzel párhuzamosan folyik a honvédség új humánstratégiai koncepciójához illeszkedő tartalékos katonai életpályamodell kialakítása is. Ebben a nagy munkában számítanak a Matasz tapasztalatára, szakértelmére is.

Fodor Lajos a szövetség megalakulásának tizedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen bejelentette: Hende Csaba honvédelmi miniszter október 4-ét a magyar tartalékosok napjává nyilvánította.

Ezt követően Fodor Lajos elismeréseket nyújtott át, melynek során elsőként Czuprák Ottót ezredessé léptette elő. Elismerésben részesült – többek között – Zsalakó István tartalékos alezredes, a Zrínyi Média kiadói főszerkesztője is.
A születésnapi ünnepség a Honvéd Együttes férfikarának műsorával zárult.

Fotó: A szerző felvételei