Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

CIA-botrány: kiszámíthatatlanok a következmények

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2014. december 12. 11:28

Súlyosan rontja az Egyesült Államok hitelét és pozícióit a nyilvánosságra került CIA-kínzásjelentés, és gyakorlatilag biztosnak tekinthető, hogy a botrányt nem sikerül majd gyorsan „elaltatni”. A honvedelem.hu által megkérdezett szakértő szerint Barack Obama belpolitikai szempontokból meghozott döntése egész Amerikát nagyon kínos és nehéz helyzetbe hozta.

1595984419

Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő a honvedelem.hu-nak elmondta: megítélése szerint az amerikai elnöki döntés a jelentések nyilvánosságra hozatala alighanem előremenekülés volt, miután a törvényhozás mindkét házában republikánus többség alakult ki. Ám az utolsó két hivatali évét töltő, már „béna kacsaként" dolgozó Barack Obama lépése aligha tekinthető sikeresnek. „Oly mértékű vereséget szenvedett, hogy már a két év múlva esedékes elnökválasztásra készülődve óriási pofont akart adni a republikánusoknak. Ez a pofon azonban végül nemcsak a republikánusok arcán csattant, hanem Amerikára is visszaütött", érzékeltette a helyzetet a Corvinus Egyetem tanára. „A republikánusok néhány vezetője, így például George W. Bush volt elnök, illetve John McCain szenátor ugyan kiálltak a módszerek mellett, de ezzel az Egyesült Államokban is kisebbségbe kerültek, a világban pedig egyenesen elszigetelődtek véleményükkel."

Obama maga számára sem teremtett könnyű helyzetet: akire tartozott, az eddig is tisztában volt vele, milyen elbánásban részesülnek a foglyok, a közvélemény pedig, amely csak most értesült erről, egyértelműen elítéli a történteket. Amik persze nem példa nélküliek a történelemben. „Az algériai háborúban elkövetett francia kegyetlenkedéseket, az orosz-csecsen háború borzalmait egyaránt említhetjük, ám a részletek ilyen formában most először kerültek a világ elé. A világ egy része ezen őszintén felháborodott, egy másik része pedig úgy tesz, mintha felháborodna", tette hozzá Nógrádi György. Tovább bonyolítja a helyzetet és a felelősségi kérdésekre adandó válaszokat, hogy egyelőre nem egyértelmű, ki mond igazat: a CIA vezetése szerint végig tájékoztatták mindenről az amerikai képviselőház illetékes bizottságát, a testület azonban tagadja ezt. Még egy adalék, hogy Obama hivatalba lépése idején meghirdette Guantanamo bezárását, ezt azonban nem tudta végrehajtani – miközben a volt foglyok „szétküldése" a világban olyan biztonsági rizikókat jelenthet, amelyekről ezidáig egyetlen illetékes sem volt még hajlandó érdemben megnyilvánulni.

Az Egyesült Államok presztízsét tekintve a dokumentumok nyilvánosságra kerülése rendkívül káros lesz a nemzetközi közösségben. „Az amerikaiak rendkívüli mértékben lerontották a hitelüket az arab és az iszlám világban, ahol egyébként eddig sem igazán hittek nekik például 2001. szeptember 11. kapcsán. De romlanak az amerikai pozíciókat a szövetségesek körében is, ami igen nehézzé teheti majd az Egyesült Államok helyzetét. Vlagyimir Putyin és Oroszország pozícióit ezzel szemben pont javítja a nyilvánosságra hozatal, hiszen az oroszok innentől fogva folyamatosan hivatkozhatnak a történtekre. Éppen ezért ez a közzététel roppant szerencsétlen lépés volt, a következményei pedig beláthatatlanok, különösen az iszlám világban, ahol megint roppant heves érzelmek törhetnek felszínre a jelentések nyomán. De ugyanígy a világ összes titkosszolgálata és külügyi szakértője is nagyítóval fogja átvizsgálni a publikált több mint hatszáz oldalt, hogy aztán levonja belőle a megfelelő következtetéseket."

Nógrádi György megítélése szerint jelenleg egy dolog tűnik biztosnak: hogy hosszú időbe telik majd, mire a botrány hullámai lecsillapodnak.

1595984419