Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Két választás is lezajlott a közel-keleti térségben

Szöveg: honvedelem.hu / biztonsagpolitika.hu |  2013. január 30. 13:47

Január 22-én, kedden Izraelben döntöttek a parlament összetételéről. A jelenlegi miniszterelnök Benjamin Netanjahu pártja, a Likud és a vele együtt induló Jiszrael Béténu szerezte a legtöbb helyet, de korábbi eredményeikhez képest visszaestek – ez megnehezíti számukra a kormányalakítást, a jövőben kompromisszumra kényszerítve őket.

Netanjahu az eredmények kihirdetése után rögtön elkezdte a tárgyalásokat a lehetséges koalíciós partnerekkel. Legalább 80 képviselőt akar meggyőzni, biztosra menve, hogy egyik párt kilépésével se kerüljön veszélybe a kormánya. A Jes Atíd elnökeével Jair Lapiddal egyetértenek, hogy beveszik az Jiszraél Béténut és a Kadimát – de a miniszterelnök rajtuk kívül a vallásos pártokat, a Saszt és az Egyesült Tóra Judaizmust szeretné a koalícióban látni, míg Lapid Cipi Livni pártját.

Mahmúd Abbasz egyik tanácsadója szerint a széles koalíció „javítani fogja a Netanjahu-kormány megítélését a világban", de nem fogja megállítani a telepek építését vagy területeket visszaadni a palesztinoknak.

Vasárnap a hadsereg két Vaskupola-üteget helyezett működésbe az ország északi részén, mely jól mutatja Izrael félelmét Szíria szétesésével, és a kormányhadsereg fegyvereinek lázadó kézbe jutásával kapcsolatban. Netanjahu szerint a térség politikai helyzete arra fogja ösztönözni, hogy minél gyorsabban megalakítsa a jövőbeni kormányzó koalíciót.

Jordániában szerdán az alsóház képviselőhelyeinek nagy részét törzsi vezetők és független üzletemberek szerezték meg, miután az ellenzék nagy része az iszlamisták vezetésével a választások bojkottját hirdette meg. A Független Választási Bizottság szerint a jogosultak 56,6 százaléka járult az urnákhoz, viszont a Muszlim Testvériség politikai szárnya, az Iszlám Akciófront szerint a részvétel csak 17 százalékos volt, és a kormány hamis adatokat hozott nyilvánosságra. A választások előtt több képviselőt is letartóztattak csalás miatt, de az Európai Unió megfigyelői szerint a voksolás kisebb zavaroktól eltekintve hitelesen zajlott.

A szavazóhelyiségek biztonságára több mint 47 ezer csendőr és rendőr vigyázott – az eredmények kihirdetése után több városban sor került tüntetésekre és összecsapásokra a biztonsági erőkkel. Az ellenzék előzetesen kritizálta, hogy például a körzetek kijelölése az iszlamistákat és palesztinokat hátrányba hozza, a sűrűn lakott városoknak kevesebb mandátumot juttatva. Abdullah király bejelentette, hogy a legerősebb blokkokkal fog tárgyalásokat kezdeményezni a következő miniszterelnök kijelölésében – a képviselők között már elkezdődtek a megbeszélések.