Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Akik miatt húszmillióan haltak meg…

Szöveg: Szűcs László |  2014. június 28. 7:22

Terrorista vagy nemzeti hős? Kibírhatatlan természetű politikus vagy ambiciózus trónörökös? Gavrilo Princip és Ferenc Ferdinánd személyéről a mai napig megoszlik a történészek véleménye, az azonban kétségtelen, hogy kettőjüknek jelentős szerepük volt a több mint 9,7 millió katona és mintegy 10 millió civil halálát okozó első világháború kitörésében.

Napra pontosan száz esztendővel ezelőtt, 1914. június 28-án, egy kora nyári vasárnapon, nem sokkal 11 óra előtt Szarajevóban eldördült néhány lövés, amely örökre megváltoztatta a világot. A szarajevói eseményeket ma már szinte percről percre ismerjük. Tudjuk, hogy aznap összesen heten törtek a trónörökös pár életére, bombával próbálták meg felrobbantani Ferdinándot és feleségét. Az első alkalmat nem tudták kihasználni, míg két órával később felrobbantottak egy kézigránátot, amely csak a főhercegi pár kísérői közül sebesített meg több embert. Végül a harmadik próbálkozás járt sikerrel…

1595974571
A merénylet pillanata egy festményen

A merénylő

A trónörökös és felesége gyilkosa 1894-ben született a horvát határhoz közeli Obljaj faluban, a helyi postamester fiaként. Nyomorúságos körülmények között nőtt fel, nyolc testvéréből hat még csecsemőkorában elhunyt, és őt is megfertőzte a tuberkulózis. Iskoláit Szarajevóban végezte, ám Ausztria-ellenes kijelentései miatt kicsapták a hatosztályos gimnáziumból. Ezután költözött Belgrádba, ahol kapcsolatba került a délszláv nacionalista mozgalmakkal, melyek Bosznia-Hercegovina 1908. évi annexiója után egyre erőszakosabban léptek fel, és nyíltan a Habsburgok kiűzését hirdették.

E szervezetek közül a Fekete Kéz volt a legjelentősebb, amely már 1911-ben megpróbálta meggyilkoltatni Ferenc József császárt. A közhiedelemmel ellentétben azonban Gavrilo Princip sohasem volt a Fekete Kéz tagja, hiszen ez a csoport a szerb hadseregből, főként a tisztek közül toborozta tagjait. A diákot belgrádi tartózkodása idején a Mlada Bosna, azaz Ifjú Bosznia elnevezésű szervezet fogadta soraiba.

1595974572
Gavrilo Princip

Miután Princip lelőtte a hercegi párt, megpróbált magával is végezni, ám a közelben állók lefogták a kezeit és megakadályozták, hogy főbe lője magát. A merénylet miatt Princip mellett még hét embert állítottak bíróság elé. A halálbüntetést csak azért úszta meg, mert a támadáskor még nem töltötte be huszadik életévét. Húszéves fegyházbüntetésre ítélték, ám már a Nagy Háború végét sem élhette meg: a tuberkulózis legyőzte szervezetét, 1918. április 28-án a theresienstadti börtönben halt meg.

Gavrilo Principet Bosznia-Hercegovinában ma is nemzeti hősnek tekintik. Sőt, néhány hónappal ezelőtt a vajdasági Tovarisevóban szobrot emeltek emlékének, amit a híres szerb rendező, Emir Kusturica leplezett le. Kusturica egyébként azt is tervezi, hogy filmet készít a szarajevói merénylő életéről.

A trónörökös

Ferenc Ferdinánd az Osztrák−Magyar Monarchia császára, Ferenc József unokaöccse volt. 1896-ban lett a Monarchia trónörököse, ám sokan kibírhatatlan természetű politikusnak tartották. Trónra lépését követően II. Ferenc néven szeretett volna uralkodni, s legfontosabb törekvése a Monarchia haderejének korszerűsítése lett volna. Politikai tervei között szerepelt a dualista kormányzati rendszer háromoldalúvá alakítása, azaz a birodalom szláv népeit is bevonta volna a kormányzásba azok autonómiájával.

Azt tartják róla, hogy nyíltan magyarellenes volt, külpolitikájában pedig agresszív, militarista irányvonalat képviselt, ami miatt sokan nem szerették a birodalomban.

1595974572
Ferenc Ferdinánd és hitvese, Chotek Zsófia Szarajevóban, nem sokkal a merénylet előtt

Gavrilo Princip lövése a nyaki főütőerét és a torkát érte. A támadás után sokáig azt ismételgette, hogy „Es ist nichts!", azaz „Semmiség!", ám alig néhány perccel a kormányzói palotába történő szállítása után elhunyt. Ötvenesztendős volt.

Ferdinánd feleségét, a 46 éves Chotek Zsófia főhercegnét haslövés érte, és azonnal életét vesztette.