Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Elhúzódó háborúval fenyeget Kadhafi

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2011. március 20. 14:24

Péntek este és szombaton összesen mintegy 90-en haltak meg Bengáziban a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz hű fegyveres erők és a lázadók összecsapásaiban, miközben március 19-én az esti órákban a nemzetközi koalíciós erők bombázni kezdték a diktátor haderejét. Az első jelentések szerint az akciók sikeresnek bizonyultak, vasárnap reggelre abbamaradtak a támadások. A szövetségesek egyelőre nem fontolgatják szárazföldi erők bevetését. Kadhafi eközben elhúzódó háborúval fenyegette meg a koalíció tagjait.

Mind a fővárosban, Tripoliban, mind az északkelet-líbiai Bengáziban abbamaradtak vasárnap reggelre a nemzetközi koalíció támadásai Moammer Kadhafi ezredes katonai célpontjai ellen. Azok a lakosok, akik előző nap elmenekültek Kadhafi erőinek heves támadásai miatt, elkezdtek visszatérni. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország vezette nemzetközi koalíció erőteljes bombázásnak vetette alá szombaton Kadhafi erőit levegőből és tengerről egyaránt.

Harcok Bengáziban, támadás Tripoli ellen

Több mint 90-en veszítették életüket péntek este és szombaton a
Kadhafi-párti fegyveres erők és a felkelők harcaiban Bengáziban – közölték kórházi források és újságírók.

A Reuters tudósítója a város fő kórházának halottasházában vasárnap
legkevesebb 24 holttestet látott, fegyveresek és civilek tetemeit,
amelyek közül sok a felismerhetetlenségig összeégett, de további
holttestek lehettek a hűtőkamrákban. Az egyik helyiségben nyolc
Kadhafihoz hű fegyveres holtteste feküdt, a látogatók szerint hárman
közülük csádi vagy nigeri zsoldosok voltak. Voltak köztük alig 8 éves
gyerekek és hatvan év körüli idősebbek is.

Az egyik orvos azt mondta, hogy szombat éjszakáig 32 halottat és 66
sebesültet regisztráltak a kórházban.

A kórtermek zsúfolásig telve voltak férfiakkal, nőkkel és gyerekekkel,
akik a kormányerők támadásában sebesültek meg.

Légitámadás érte vasárnap hajnalban Tripolit, s válaszul működésbe léptek a líbiai légvédelmi ütegek. Egy azonosítatlan repülőgép repült át a líbiai főváros déli része felett, Kadhafi megerősített szálláshelyénél, amelynek része egy laktanya is. Helyi idő szerint hajnali két óra húsz perckor megszólaltak a légvédelmi ágyúk, vörös csíkokat rajzolva az égbolton. A légicsapások halálos áldozatainak száma eléri a 64-et – közölte vasárnap egy líbiai egészségügyi tisztségviselő. Az állami televízió korábban azt jelentette, hogy a nyugati légicsapásokban 48-an meghaltak, és 150-en megsebesültek. “Sokan belehaltak sebesüléseikbe, ezért a halottak száma növekedett" – mondta az illetékes.

Nagy Britannia nem gondolkodik szárazföldi erők bevetésén

A brit kormány “jelen pillanatban nem foglalkozik" szárazföldi erők líbiai bevetésének gondolatával – mondta vasárnap a brit pénzügyminiszter. George Osborne a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában úgy fogalmazott, hogy “a pillanatnyi feladat" az ENSZ akaratának betartatása. Osborne a hosszabb távú célokról kijelentette: Nagy-Britannia – másokkal együtt – már korábban világossá tette, hogy Kadhafi líbiai vezető távozását szeretné, “ez azonban nem része az ENSZ-határozatnak … a líbiai népnek kell döntenie saját sorsáról". A politikus ugyanakkor igennel válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy az ENSZ-határozat a brit kormány értelmezése szerint lehetővé teszi-e a légvédelmi rendszerek mellett a líbiai harckocsik és katonák elleni támadásokat is.

1595915754
Németország nem küld katonákat Líbiába, a Bundeswehr nem vesz részt
semmifajta Líbia elleni katonai akcióban – erősítette meg vasárnapi,
rendkívüli nyilatkozatában Guido Westerwelle külügyminiszter. A német
diplomácia vezetője hangsúlyozta ugyanakkor, hogy országa támogatja az
ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott líbiai határozat célkitűzéseit.
Németország tartózkodott a határozat megszavazásától, és elutasította a
katonai beavatkozásban való részvételt. A Líbia elleni katonai akcióhoz
a nyugati partnerek igénybe vehetnek bizonyos németországi
létesítményeket, mindenekelőtt az ország területén lévő amerikai
támaszpontokat – mondta a miniszter. 

Kadhafi hosszú háborút ígér

Kadhafi vasárnap “hosszú háborút" ígért, és kijelentette, hogy az egész líbiai nép fegyvert ragad és győzni fog.
“Végzünk minden árulóval és a keresztesek koalíciójának kollaboránsaival" – nyilatkozott a líbiai vezető telefonon az állami televíziónak. Kadhafi, akinek az arcát nem mutatták, csak a hangját lehetett hallani, elszántnak tűnt, és többször megismételte, hogy a “keresztesek koalíciója", az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország vezette országcsoport nem fogja őt távozásra kényszeríteni.

“Ez egy keresztes háború a muzulmánok, főként a líbiai nép ellen. Azt hiszik, meg tudják félemlíteni a líbiaiakat. Ezek csak terrorista eszközök, és csak a szárazföldi erők lesznek győztesek" – mondta. “Elkerülhetetlenül vereséget fognak szenvedni. Nem lesznek képesek megadásra bírni népünket. Mindenkinek fegyvere van. Harcolni fogunk, ha folytatják az agressziót ellenünk" – tette hozzá. “Önök terroristák. Egy olyan nép ellen küzdenek, amely nem hívta önöket ide. Líbia pokollá változik ellenségei számára. Ez egy igazságtalan agresszió. Nem fogjuk elhagyni hazánkat, fel fogjuk szabadítani Líbiát" – folytatta.

“Nem fogjuk megengedni Amerikának, Franciaországnak és Nagy-Britanniának vagy a szövetséges erőknek, hogy élvezzék olajunkat" – hangsúlyozta.

“Az összes líbiai város felkel, és végzünk minden árulóval, aki együttműködik Amerikával és a keresztesek koalíciójával. Mi fogunk életben maradni, és önök fognak meghalni. Kudarcot fognak vallani. Nem félünk. Győzelmünk elkerülhetetlen. Becsületünk védelmében hosszú háborúra készültünk fel. Önök vereséget fognak szenvedni, és ki fognak vonulni." Kadhafi közölte, hogy megnyittatta a líbiai fegyverraktárakat, és mindenkit felfegyvereznek, “automata fegyverekkel, aknavetőkkel, bombákkal" látnak el.