„A katonák összessége felé is nyitni szeretnénk”
Szöveg: Draveczki-Ury Ádám | 2012. június 7. 7:11Május elején Hende Csaba honvédelmi miniszter a Honvédelmi Minisztérium Tábori Lelkészi Szolgálat Tábori Rabbinátus tábori főrabbijává nevezte ki Köves Slomót, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbiját. Vele beszélgettünk célkitűzéseiről, elképzeléseiről.
Tábori főrabbiként mit tekint fő feladatának?
Egyfajta hídszerepet szeretnék betölteni. A zsidó közösségeknek meg kell ismertetni magukat. Fontos, hogy az előítéleteket a tudás átadásával megelőzve nyitottak legyünk a társadalom egésze felé. Ehhez a tábori rabbinátus kiváló fórumot biztosít, hiszen a honvédség szervezetében több mint 20 ezer ember szolgál. Egy olyan rétegről beszélünk, amelyből nagyon sokaknak ez az egyetlen lehetőségük a zsidó közösséggel való találkozásra. Vagyis nemcsak a zsidó katonákhoz mint a közösség tagjaihoz kívánunk szólni, hanem a katonák összessége felé is szeretnénk nyitni. Természetesen nem térítési céllal, hanem azért, hogy minél többen megismerkedhessenek a zsidó vallás, kultúra és etika sok évezredes kincseivel, szellemi örökségével.
Milyen egyéb teendők állnak ön előtt a következő időszakban?
Gyakorlatban hogyan kezdi meg a munkát? Mik az első lépések?
Az első feladat mindenképpen megismerni és felkutatni a zsidó vallású, származású katonákat, illetve lényeges természetesen számunkra is a szervezet megismerése, a bemutatkozás és önmagam megismertetése a szervezettel. Ennek érdekében szeretném végiglátogatni a Magyar Honvédség vezetőit, a többi lelkészi szolgálatot. Ezután pedig folytatni kell azt a munkát, ami az elmúlt egy-két évben kezdődött el. Ami a konkrét lépéseket illeti, jó lenne, ha meg tudnánk szervezni még egy olyan utat Izraelbe, ahol egyrészt be tudna mutatkozni a tábori rabbinátus az izraeli honvéd rabbinátus felé, ez ugyanis szintén a közvetítés irányába hat a két honvédelmi miniszter között. Emellett természetesen itthon is szeretném végiglátogatni a különböző egységeket.
Ez nehéz kérdés, mivel sok zsidó származású ember tabuként kezeli származását, illetve hitét, nem szívesen beszél róla, félelmekkel, szorongással áll a témához. Éppen ezért nem könnyű pontos számokat mondani. Jó példa erre, hogy Budapesten 100 ezer zsidóról tudunk, de akik megélik vallásukat és identitásukat, azok körülbelül 5-10 ezren lehetnek. Feltételezem, a honvédségben is jóval több zsidó származású katona szolgál, mint amennyiről ismeretekkel rendelkezünk. Én jelenleg körülbelül 100 fős nagyságrendről tudok.
Említette az együttműködést a többi felekezet tábori szolgálatával. Ez a közös munka milyen keretek között valósulhat meg?
Ami a MAZSIHISZ-t illeti, ők velünk teljes együttműködésben vesznek részt a munkában. Totha Joel Péter vezető rabbival nagyon jó a kapcsolat, máris egyfajta munkaterven dolgozunk együtt. A másik két lelkészi szolgálattal nyilvánvalóan adja magát a szimbolikus együttműködés a hivatalos eseményeken: ilyen a missziók útnak indítása esetén a zászlók megáldása vagy a közös biztatás. Hogy emellett még milyen rendszeres együttműködésre adódik majd lehetőség, az legyen a jövő kérdése.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária