Új esztendő, új utak, új kihívások
Szöveg: Szűcs László | 2012. január 24. 15:23„Magyarországon és a magyar védelmi szektoron belül egy hatalmas építőmunkának lehettek a szemtanúi az elmúlt évben. Alapjaiban újult meg a honvédelmet övező törvényi háttér: új alkotmány, új honvédelmi törvény jött létre” – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a Budapesten akkreditált katonai attasétestület számára rendezett hagyományos újévi pohárköszöntőjén január 24-én, kedden a Stefánia-palotában.
jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkár, dr. Szarka Gábor kabinetfőnök, Orosz Zoltán altábornagy, vezérkarfőnök-helyettes, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség számos képviselője.
„Forr a világ bús tengere" – kezdte köszöntőjét Hende Csaba Berzsenyi Dániel 1807-ben írt sorával, majd így folytatta: „Ha végigtekintünk az elmúlt esztendőn, azt láthatjuk, hogy a világ tengere ugyanúgy forr, mint kétszáz évvel ezelőtt." A honvédelmi miniszter utalt arra, hogy bármi mozdul is a világban, annak következménye hamarosan megtalál mindenkit. Például a tavalyi, „arab tavasz"-nak nevezett eseménysor, valamint a fukushimai atomszerencsétlenség átírták életünket és megváltoztatták az egész világot − s ehhez járult még hozzá a pénzügyi válság is.
„Magyarországon és a magyar védelmi szektoron belül egy hatalmas építőmunkának lehettek a szemtanúi az elmúlt évben. Alapjaiban újult meg a honvédelmet övező törvényi háttér: új alkotmány, új honvédelmi törvény jött létre" – fogalmazott a miniszter, hangsúlyozva azt is, hogy emellett megalakult a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a honvédtisztképzés új színtere, létrejött az egységes Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, sikeresen kiépült az önkéntes tartalékos rendszer és radikális lépésekkel csökkentették a bürokráciát.
A honvédelmi miniszter köszöntőjében kiemelte azt is, hogy „az új esztendő új kihívásokat és új utakat is jelent a régiek mellé. Töretlenül folytatódik Magyarország és a Magyar Honvédség megújítása. A legnagyobb kihívás továbbra is a szűkös anyagi források mellett a feladataink jó színvonalon történő ellátása. Újabb nagy projekt halad a megvalósulás felé: az új életpályamodell és a humánstratégia rendszerének kiépítése és bevezetése. Emellett szeretnénk megerősíteni a magyar hadiipar szép hagyományokkal bíró – bár jelenleg gyengélkedő – területét is. Ehhez együttműködő partnereket keresünk."
Hende Csaba hangsúlyozta: Magyarország számára rendkívül nagy értékű a Budapesten akkreditált katonai attasétestület tagjainak szolgálata, a közös és kipróbált együttműködés a kölcsönös érdekek és értékek mentén. „Minden lehetőt meg fogunk tenni azért, hogy Magyarországot – ezt a gyorsan változó és minden szegletében megújuló országot – minél alaposan megismerhessék, s híven tájékoztathassák szövetségeseinket és barátainkat az itt folyó átalakulásról" – fogalmazott a honvédelmi miniszter.
Válaszában Darko Kereša ezredes, horvát katonai attasé, az attasétestület doyenje kiemelte: „2011-ben tanúi lehettünk azoknak a reformoknak, amelyet a Magyar Honvédség végzett annak érdekében, hogy egy hatékonyabb, új struktúráját építse ki a magyar honvédelemnek."
A horvát katonai attasé kitért arra is, hogy az év kezdete nyilvánvalóan a kihívások kezdetét is jelenti, hiszen további változásokra számíthatunk NATO-szinten, az NRF és a védelmi tervezés tekintetében.
„Bár múlt évben történtek változások az attasétestület összetételében, semmi nem változott az együttműködés szellemében" – fogalmazott az attasétestület doyenje, majd beszéde végén megemlékezett azokról a magyar katonákról, akik otthonuktól és a családjuktól távol teljesítik kötelezettségüket, szolgálják a békét és a stabilitást. Mint mondta: ezer magyar katona szolgál együtt a szövetségesekkel a világ különböző részein. Az ő teljesítményüket mindenhol elismerik, különösen olyan hadszíntereken, mint Bosznia-Hercegovina, Koszovó és Afganisztán.
Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária