Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

A donyecki szakadár vezető Ukrajna szétuhállására figyelmeztet

Szöveg: honvedelem.hu / MTI |  2015. április 11. 8:01

Ukrajna teljes széthullását vetítette előre Olekszandr Zaharcsenko, a donyecki oroszbarát szakadárok vezetője április 10-én, pénteken annak következményeként, hogy a kijevi törvényhozás az ország függetlenségéért küzdő huszadik századi szervezetek sorába emelte a második világháborús Ukrán Felkelő Hadsereget (UPA).

Előző nap az ukrán parlament törvényt fogadott el, amelyben több szervezet mellett az Ukrán Nacionalisták Szervezete (OUN) és annak katonai szárnya, az Ukrán Felkelő Hadsereg (UPA) tagjainak is függetlenségi harcos státust adott. Ez alapján az UPA partizánjai is ugyanúgy részesülhetnek majd szociális juttatásokban, mint a szovjet hadsereg partizánjai.

Történelminek nevezte Zaharcsenko a donyecki szakadárok hírügynökségének adott nyilatkozatában ezt a parlamenti döntést. Kijelentette, hogy ezzel „hivatalosan győzött a fasizmus Ukrajnában." Ez pedig szavai szerint „undort és viszolygást" kelt benne. „Az ukrán vezetés visszafordíthatatlan folyamatot indított el, amely az ország teljes széteséséhez vezet" – hangoztatta a szakadár vezér.

A Donyeck és Luhanszk megye Ukrajnától való elszakadásáért küzdő Zaharcsenko nem fejtette ki azonban, miért okozná szerinte az említett törvény Ukrajna szétesését. Úgy vélekedett, hogy a jogszabály újabb kísérlet Ukrajna és Oroszország „összeveszítésére".

Az 1942-ben létrehozott Ukrán Felkelő Hadsereg célja az volt, hogy felszabadítsa a szovjet megszállás alól az ukrán területeket és létrehozza a független ukrán államot. Ezért egy rövid ideig együttműködött a náci németekkel a szovjet csapatokkal szemben. Később azonban egyaránt harcolt mind a német, mind a szovjet megszállók ellen.
Alapítójáról, Sztepan Banderáról nevezik az UPA mai tisztelőit banderistáknak. A mai orosz propagandában a banderista jelző szinonimája a szélsőjobboldalinak, a neonácinak. Tavaly novemberben Oroszországban a legfelsőbb bíróság betiltotta az UPA-t, és szélsőséges szerezetnek minősítette.