Szarajevóban és újra Pristinában
Szöveg: Szűcs László | 2011. március 17. 6:14A Magyar Honvédség 1995 óta vesz részt a bosznia-hercegovinai békefenntartó misszióban, és Koszovóban is már több mint egy évtizede szolgálnak a magyar katonák. Mindkét nyugat-balkáni misszióban a közelmúltban történt meg a külszolgálaton lévő állomány váltása. A honvedelem.hu ebből az alkalomból hívta fel telefonon a kontingensek parancsnokait.
A Pec városában található Villaggio Italia táborban megkezdték az átadás-átvétel előkészítését, valamint az átvett technikai eszközök átcsoportosítását Pristinába. A magyar kontingens negyedik váltása ugyanis már nem a nyugat-koszovói Pec-ben, hanem az ország fővárosában található portugál vezetésű, Slin Lines névre keresztelt táborban teljesíti külszolgálatát.
A személyi állomány négy lépcsőben érkezett meg koszovói szolgálati helyére – mondta a parancsnok, hozzátéve: az új tábor a KFOR Főparancsnokságától – az úgynevezett Film City-től – alig másfél kilométerre található. A Pec-ből Pristinába történő áttelepítést az MH Összhaderőnemi Parancsnokság helyszínen tartózkodó átcsoportosítást koordináló csoportja és konténerszállító csoport is segítette – emelte ki az alezredes.
A technikai eszközök áttelepítésével párhuzamosan, február közepétől megkezdték a műveleti század felkészítését, amelyet már a portugál katonákkal közösen hajtottak végre. E zászlóaljgyakorlat jól sikerült, az elöljáróktól jó értékelést kapott – mondta a kontingens parancsnoka.
A zászlóalj alaprendeltetése a nemzetközi katonai és rendészeti szerepvállalás béketámogató és válságkezelő műveletekben, Koszovó teljes területén. Emellett az MH KFOR Kontingens felelős az ország más területen szolgálatot teljesítő magyar alegységek és a KFOR-parancsnokságokon dolgozó egyéni beosztású katonák nemzeti logisztikai támogatásárért és pénzügyi ellátásáért.
Szabó alezredes elmondta azt is, hogy a magyar kontingens feladata a válságkezelési és békefenntartási tevékenységgel összhangban végzett tömegkezelés, fegyverbegyűjtés és a területek biztosítása. Ez utóbbit – amennyiben szükséges – ellenőrző-áteresztó, valamint megfigyelő pontok telepítésével és működtetésével, járőrözéssel, területzárással és ellenőrzéssel végzik. Ugyancsak a magyar katonák feladatkörébe tartozik még a konvojok és a VIP-személyek kísérése is.
E váltással párhuzamosan több magyar törzstiszt kezdte meg szolgálatát a többnemzeti zászlóalj törzsében.
Preininger őrnagytól megtudtuk, az alegység osztrák vezetése a korábbinál jóval több, zászlóalj szintű gyakorlatot rendel el és vezet le. Emiatt intenzívebb lett a külszolgálaton tartózkodó katonák kiképzése.
Az MH EUFOR Kontingens új technikai eszközöket is kapott az elmúlt hetekben, összesen tíz darab, Unimog 4000-es típusú tehergépkocsival bővült a magyar alegység felszereltsége.
Fotó: Archív