Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„A biztonság garantálása nélkül a szabadságjogok értelmezhetetlenek”

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2016. június 9. 16:26

Magyarország és Ausztria kiáll az európai és schengeni alapértékek mellett, és az új típusú biztonsági kihívásokra adott gyors válaszokat támogatja – hangzott el a dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és osztrák kollégája, Hans Peter Doskozil tárgyalásai után tartott sajtótájékoztatón.

A Magyarország és Ausztria közötti katonai-védelmi együttműködés erősítéséről, illetve a migrációs válsághelyzet kezeléséről tárgyalt június 9-én, csütörtökön, Budapesten dr. Simicskó István honvédelmi miniszter és Hans Peter Doskozil osztrák védelmi- és sportminiszter.

1596014788

A két tárcavezető az egyeztetéseket követő sajtótájékoztatón azt mondta: hasonlóan látják az aktuális biztonsági kihívásokat.
Simicskó István kiemelte: katonáink együtt szolgálnak a Balkán térségében, és az együttműködés mind Bosznia-Hercegovinában, mind Koszovóban kiváló. A megbeszéléseken áttekintették az új típusú kihívásokra alkalmazott jogi megoldásokat is. „A biztonság alapérték, a biztonság garantálása nélkül a szabadságjogok értelmezhetetlenek" – szögezte le a honvédelmi miniszter. Ennek szellemében jelenleg mindkét ország hadserege hasonló feladatrendszerrel rendelkezik, és megfelelő kérésre, az erre vonatkozó döntést követően segítheti a rendőrség munkáját.
A felek elkötelezték magukat a kölcsönös együttműködés további erősítése mellett.

1596014788

A migrációs válság kezelése tekintetében az osztrák védelmi miniszter Ausztria, Magyarország és Szlovénia szorosabb együttműködésére tett javaslatot, amit a magyar honvédelmi miniszter támogatásáról biztosított. Simicskó István hozzátette: hasonlóképp értékelték az Európai Unió elmúlt évben megtett lépéseinek és döntéseinek következményeit, és egyetértettek abban, hogy gyorsan kell reagálni az új típusú válsághelyzetekre, kockázatokra, fenyegetettségekre. Az uniós alapértékek, a schengeni értékek mindkét ország számára fontosak: meglátásuk szerint lehetőség szerint az Unió külső határait kell megerősíteni és védelmezni. „Magyarország és Ausztria igyekszik ebben példát mutatni" – fogalmazott a honvédelmi miniszter.

1596014788

Hans Peter Doskozil hangsúlyozta: utoljára 2007-ben járt Magyarországon osztrák védelmi miniszter, és Simicskó Istvánnal egyetértettek abban, hogy a találkozók gyakoriságát a jövőben mindenképpen fokozni kell. Az osztrák tárcavezető is kiemelte a Balkánra vonatkozó nézetazonosságot: mint mondta, a két balkáni missziót nagyrészt Ausztria és Magyarország végzi, illetve tartja fenn. A migrációs válság kapcsán úgy fogalmazott: a minket összekötő tényezőket kell előtérbe helyezni, és az egymással való bánásmódot is meg kell tanulni. Mint mondta, már a közeljövőben sor kerülhet az első osztrák–magyar–szlovén találkozóra, amelyre a három ország belügy- és védelmi miniszterei kapnak meghívást. E megbeszéléseknek két fő témájuk lesz: az uniós határ védelmének közös megszervezése, valamint annak tisztázása, mi történjen azokkal az emberekkel, akik az eljárások lefolytatásának végével nem maradhatnak az adott országokban.

1596014788

Hans Peter Doskozil hozzátette: utóbbi elsődlegesen nem védelmi miniszteri feladat, de mindenképpen lökést szeretnének adni a folyamatoknak. Hitet tett a gyors és hatékony fellépés mellett, és kiemelte: régiónknak meglátása szerint is példát kell mutatnia más országok számára.

1596014789

Újságírói kérdésre válaszolva Simicskó István elmondta: a kötelező betelepítési kvótát Magyarország nem támogatja, ám mindig is partnerek voltunk abban, hogy az Unió közösen orvosolja a válságövezetekben a problémákat, és olyan külső határvédelmi rendszereket hozzon létre, amelyek garantálják a biztonságot.

Fotó: Dévényi Veronika