Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Emlékmenet a méltóságos fejedelem tiszteletére

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. július 13. 20:37

„Valamennyi korban szükség van olyan emberekre, akik képesek felismerni a problémákat, és egyben részt tudnak venni azok felszámolásában” – jelentette ki dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára a II. Rákóczi Ferenc tiszteletére rendezett kerékpáros emlékmenet budapesti állomásán július 13-án, szerda délután.

1595921732
Elkötelezett sportemberek Rodostóból indult 25 napos kerékpáros emlékmenettel ünneplik a Rákóczi-szabadságharc lezárásának 300. évfordulóját, így kapcsolva össze a II. Rákóczi Ferenc személyéhez és szabadságharcához kötődő helyszíneket, illetve a lokális megemlékezéseket.

Az emlékmenet több mint 3100 kilométeres távját a főszervező, Hídvégi-Üstös Pál hosszútávsportoló teljesíti tandemben a világtalan Szabó Sándorral, Takár Károly kerékpárossal és Balázs Sándor nyugállományú ezredessel.

A speciális emlékmenet célja elsősorban az emlékhelyek felkeresése és megkoszorúzása, illetve a csatlakozás a helyi megemlékezésekhez, bár a hatalmas táv megtétele sportteljesítményként is kiemelkedő.

Az emlékmenethez kapcsolódó július 13-i, budapesti megemlékezést fővédnökként dr. Simicskó István nyitotta meg a Kossuth téren, II. Rákóczi Ferenc szobra előtt. A Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára beszédében hangsúlyozta: a zarándoklatként is felfogható emlékmenet a magyar történelem egyik legfontosabb eseményére, a fejedelem által vezetett dicsőséges és igazságos szabadságharcra hivatott felhívni a figyelmet.

„Már e hatalmas fizikai teljesítmény puszta léte is azt igazolja, hogy egy ilyen vállaláshoz olyan többletre van szükség, amivel csak kevesen rendelkeznek: lelki indíttatásra, lelki meggyőződésre" – fogalmazott Simicskó István.

1595921732
Az államtitkár felidézte a fejedelem életútját, hangsúlyozva, hogy Rákóczi már csak családi háttere és jezsuita neveltetése következtében is hatalmas tudással, kitartással, bátorsággal rendelkezett, és egész életét az igazság keresésére tette fel. „Valamennyi korban szükség van olyan emberekre, akik képesek felismerni a problémákat, és egyben részt tudnak venni azok felszámolásában" – mondta Simicskó István, kiemelve, hogy a fejedelem biztos anyagi háttere ellenére is bátran kiállt azért, amiben hitt, és vállalta a nehéz küzdelmeket. „Ahogy a facsemeték gyökere, törzse, lombozata erősödik, úgy hassa át II. Rákóczi Ferenc szabadságharca a magyar nemzedékek tudatát, lelkét az idők végezetéig" – zárta beszédét az emlékmenet szervezői által hozott, és a különböző állomásokon elültetett facsemetékre utalva az államtitkár.

Martényi Árpád, a Rákóczi Szövetség alelnöke beszédében röviden felidézte a fejedelem tevékenységét és örökségét, kiemelve, hogy a szabadságharcnak volt olyan szakasza, amelyben a történelmi Magyarország mintegy kétharmadát a kurucok ellenőrizték. Megemlékezett Rákóczi íródeákjáról és kamarásáról, Mikes Kelemenről, aki éppen 250 évvel ezelőtt hunyt el Rodostóban, ahová önkéntesen követte urát a száműzetésbe.

Ezután Szécsi Szabolcs országgyűlési képviselő, Tarpa polgármestere, illetve dr. Tilki Attila országgyűlési képviselő, Fehérgyarmat polgármestere is megemlékezett II. Rákóczi Ferencről, és a nevével fémjelzett szabadságharcról.

A megemlékezés végén a résztvevők koszorúkat helyeztek el a fejedelem szobránál. Az emlékmenet a következő napokban útba ejti Tiszaújlakot (július 17.), Borsit (július 20.) és Sárospatakot (július 20.), a végállomás pedig Esze Tamás szülőhelyén, Tarpán lesz július 23-án.

Fotó: Tóth László

További képekért kattintson galériánkra!