Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

„Európa nem bújhat el a kihívások elől”

Szöveg: Draveczki-Ury Ádám |  2011. június 6. 12:14

A Honvédelmi Minisztérium és a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) az Európai Biztonsági és Védelmi Akadémiával (ESDC) együttműködésben, a Külügyminisztérium és a Belügyminisztérium támogatásával 2011. június 6. és 10. között rendezi meg az ESDC 6. magas szintű kurzusának negyedik modulját Budapesten. A modult Hende Csaba honvédelmi miniszter nyitotta meg.

1595919909
Az Európai Biztonsági és Védelmi Akadémia – mint a tagállamok védelmi egyetemeinek,
akadémiáinak és intézeteinek virtuális együttese – 2005 óta számtalan, az EU közös biztonság- és védelempolitikájával (KBVP) foglalkozó tanfolyamot szervezett már. A négy modulból álló, úgynevezett magas szintű kurzus célja, hogy megismertesse a hallgatókkal a KBVP összetett, a biztonság minden területére kiterjedő jellegét. A negyedik modul a KBVP átfogó elemzését adja, értékelve a politikaterülettel kapcsolatos kilátásokat. A tanfolyam során a hallgatók megvizsgálják majd a KBVP fejlődését, eddigi eredményeit és fejlődésének lehetséges útjait, az EU válságkezeléssel kapcsolatos jövőbeni igényeket, valamint a KBVP szerepét az EU kül- és biztonságpolitikájának keretében. Az utolsó modul egy stratégiai szintű gyakorlatot is tartalmaz, amely egy válságkezelési művelet döntéshozatali szakaszát modellezi. A mintegy hatvan résztvevő mindegyike magas beosztású, a KBVP stratégiai kérdéseivel foglalkozó szakértő (diplomata, katona, rendőr vagy kutató), akik az uniós tagállamokat és EU-intézményeket képviselik. Az előadók között neves kutatókat, valamint tagállami és uniós szakértőket és tisztviselőket találhatunk.

„A budapesti záró modul arra igyekszik választ találni, hogy azokat az eszközöket, ismereteket és módszereket, amelyeket az elmúlt évek tapasztalatai adtak a kezünkbe, hogyan használhatjuk fel a közös biztonság- és védelempolitika jövőjének alakítása során", fogalmazott megnyitó beszédében Hende Csaba. „A folyamat kétoldalú: egyrészt törekednünk kell arra, hogy kiküszöböljük és kijavítsuk azokat az esetleges problémákat, hiányosságokat, amelyek a közös biztonság- és védelempolitika belső működéséből származnak. A KBVP-t hivatalosan is életbe léptető Lisszaboni Szerződés még nincs kétéves, a KBVP pedig közvetlen előzményeivel együtt is egy évtizedes múltra tekint vissza. Nem csodálkozhatunk tehát azon, hogy egyes területeken találunk még kiforratlanságokat és bizonytalanságokat. Azonban biztos vagyok benne, hogy ezekkel a fogyatékosságokkal hamarosan megbirkózunk, és a KBVP gyorsan kinövi gyermekbetegségeit."

Külső környezet

1595919909
Mint a miniszter rámutatott, a folyamat másik oldala, a közös biztonság- és védelempolitika külső környezete már problémásabb. „A 21. században olyan fenyegetésekre és kihívásokra kell felkészülnünk, amelyekre valójában nem lehet felkészülni", mondta Hende Csaba, példaként az észak-afrikai eseményeket említve az előre megjósolhatatlan történelmi, politikai és társadalmi folyamatokra. „Abban, hogy e jelenségekre kellő rugalmassággal, hatékonysággal és gyorsasággal tudjunk reagálni, elengedhetetlen szerepet játszanak a képzések, mégpedig a folyamatosan és közösen végzett képzési tevékenységek", tette hozzá a honvédelmi miniszter, kiemelve, hogy a megfelelő tudáshoz a szükséges kompetenciáknak és képességeknek is társulniuk kell. Mint mondta, a jelenlegihez hasonló képzések során a résztvevők a hasznos ismeretek mellett arról is tapasztalatot szereznek, milyen együtt dolgozni más tagállamok képviselőivel, és miként lehet az eltérő nézőpontokat konstruktív egésszé alakítani. Hangsúlyozta a konstruktív viták és a személyes találkozások jelentőségét és hasznát. Hende Csaba köszönetét fejezte ki az ESDC-nek, amiért évről évre különféle képzéseket szervez a témában, amelyek listája a tagállamok és az EU különféle intézményei jóvoltából folyamatosan bővül.

„A soros magyar elnökség során ez az utolsó nagy magyarországi rendezvényünk a KBVP területén, amelynek lebonyolításához a Honvédelmi Minisztérium és a ZMNE mellett a Belügyminisztérium és a Külügyminisztérium szakemberei is nagyban hozzájárulnak", mondta Hende Csaba, aki az együttműködés kapcsán megemlítette a 2012 januárjától felálló Nemzeti Közszolgálati Egyetem megalakulását is.

„Miközben sokan hirdetik Európában a befelé fordulást, és a KBVP-t gyakran méltatlanul elhanyagolják, önök tisztán látják az ebben rejlő veszélyeket", szögezte le a tárcavezető. „Európa nem bújhat el a kihívások és a problémák elől, amelyek ma már közvetlen szomszédságából fenyegetik, és amelyekre akár akarunk, akár nem, választ kell adnunk. Arra bátorítom ezért önöket, hogy haladjunk tovább az eddig járt úton. Meggyőződésem, hogy ez az út az egyetlen helyes út, és Európa jövője csakis az egységben, az együttműködésben és a kellő rugalmasságban képzelhető el, nem csupán a gazdaság, de a KBVP területén is", zárta beszédét Hende Csaba.

1595919910
1595919910

 Fotó: Krasznai-Nehrebeczky Mária