Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Magyarok a békefenntartásban: könyvbemutató a ZMNE-n

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. március 23. 20:52

Dr. Isaszegi János nyugállományú okleveles mérnök vezérőrnagy, szerkesztőségvezető mutatta be március 23-án délután, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) könyvtárában Kiss Zoltán László Magyarok a békefenntartásban című művét. A kötet a Zrínyi Kiadó gondozásában jelent meg. A grafikonokkal, táblázatokkal gazdagon illusztrált mű igencsak olvasmányos és érdekes a téma iránt érdeklődők számára.

1595916025
A könyvet jó szívvel ajánlotta a tábornok nemcsak katonáknak, de rendőröknek, külügyi szakembereknek és civileknek egyaránt. „Ajánlom azoknak is, akik már voltak békefenntartók, de azoknak is, akik most azok, vagy azoknak is, akik most készülnek külföldi missziójukra. Ajánlom az egyetem hallgatóinak, oktatóinak, hiszen kivételes ismeretekre tehetnek szert olvasásával."

Mint azt Isaszegi tábornok részletes ismertetőjében elmondta, a napokban megjelent mű első részében a szerző a XIX. századig visszanyúló békefenntartói tevékenység eddigi történetét tekinti át, mely óriási fejlődésen ment keresztül. Mint ismert, a békefenntartást magyar találmánynak tekintik, amelynek eredete 1897-ig nyúlik vissza – fejtegette a tábornok. A Magyar Honvédség ezekben a feladatokban komoly elismerést vívott ki nemcsak magának, de a Magyar Köztársaságnak is. A Magyar Honvédség erőinek jelentős hányada – több helyszínen rendőrökkel együttműködve – jelenleg is külszolgálatot teljesít az ENSZ, az EBESZ, a NATO és az EU különféle válságkezelő műveleteiben a világ számos pontján.

1595916025
Ennek kapcsán külön említette Isaszegi tábornok, hogy a műben a szerző nagy teret szentel a belső konfliktusrendezésnek, a saját problémák kezelésének. Egy-egy misszióban óhatatlan ugyanis, hogy az abban résztvevő több nemzet számos katonája, több nemzetközi szervezet különböző rendű, rangú, beosztású tagja ne ütközzön egymással munkája közben. Nagy erénye a könyvnek, hogy e tekintetben gyakorlati összefüggéseket is vizsgál benne a szerző.

A műben egy olyan katonaszociológiai vizsgálat eredményei is olvashatóak, amelyet a közelmúltban végeztek el. A vizsgálat keretében több mint 1700 hivatásos és szerződéses katonát, valamint rendőröket, közalkalmazottakat, köztisztviselőket és az érintettek családtagjait kérdezték meg. A válaszadók megosztják az olvasókkal a külföldi missziókra történő kiválasztással, felkészítéssel, a külföldi missziós szolgálattal, valamint a hazaérkezés utáni visszailleszkedéssel kapcsolatos tapasztalataikat, s megfogalmazzák igényeiket, elvárásaikat is.
Mint azt a tábornok elmondta, a vizsgálat során feltárt tények hiteles képet alkotnak a békeműveletekben részt vevő katonáink aktuális helyzetéről, ezzel is hozzájárulva az eredményes felkészítéséhez és szolgálat végrehajtásához.

Isaszegi tábornok könyvbemutatójában szólt a mű megrendelőjéről, Benkő tábornokról, aki akkoriban – 2008-ban – még a Magyar Honvédség összhaderőnemi parancsnoka volt. Most, 2011-ben pedig már vezérezredesként, mint a Honvéd Vezérkar főnöke, írt előszót a kötethez.

1595916025
 

Fotó: Tóth László