Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Öregdiák-találkozó a Zrínyin

Szöveg: Zilahy Tamás |  2011. március 23. 20:37

Első alkalommal rendeztek a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen (ZMNE) öregdiák-találkozót. A március 23-i eseményen részt vett dr. Simicskó István, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Csampa Zsolt, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának alelnöke, dr. Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, dr. Tóth Tibor, a Belügyminisztérium gazdasági és informatikai helyettes államtitkára, valamint az egyetem több vezetője.

A rendezvényt, amelyen több mint félszáz volt egyetemi polgár jelent meg, dr. Lakatos László nyugállományú okleveles mérnök vezérőrnagy, a ZMNE főtitkára nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy egy felsőoktatási intézmény mindig több mint egy képzési hely, hiszen közösséget alkot, formál. Manapság pedig egyre többen kérdik: mi lett az egykori évfolyamtársakkal? Mint ismert, a 2005-ös felsőoktatási törvény előírta, hogy a felsőoktatási intézmények lássanak el pályakövetés feladatokat is, amelynek keretében kísérjék figyelemmel azoknak a fiataloknak a munkaerő-piaci helyzetét, akik náluk szereztek oklevelet. A törvény értelmében a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) is kialakította a Diplomás Pályakövetési Rendszert (DPR) és az ALUMNI rendszert.

1595916024
Mint azt a főtitkár elmondta, 2011 januárjában elindult az egyetem diplomás pályakövetési (DPR) és öregdiák (ALUMNI) szolgáltató rendszerének kiépítése. A DPR lényege, hogy az egyetem figyelemmel kísérje a végzett diplomások munkaerő-piaci lehetőségeit, segítséget nyújtson az elhelyezkedésükhöz, a végzett hallgatók jelzései alapján úgy alakítsa a képzési portfólióját, hogy az minél versenyképesebb tudást biztosítson a diplomát szerzettek számára. A ZMNE már a tanulmányi időszak alatt, de a diploma megszerzése után is folyamatosan karrier tanácsokat ad az egyetem polgárainak és volt polgárainak. Ennek érdekében működteti a Karrier Irodát is. Ez arra hivatott, hogy a végzős hallgatókat elhelyezkedési lehetőségekhez juttassa, megtanítsa őket, hogy a munkaerőpiacon miként kerülhetnek kedvezőbb helyzetbe, állásbörzék szervezésével segítse elő, hogy munkaadók és munkavállalók könnyebben egymásra találhassanak.

Az ALUMNI-rendszert ismertetve Lakatos tábornok elmondta, ennek célja, hogy az egyetemünk végzett diákjai, az úgynevezett öregdiákok ne szakadjanak el az Alma Matertól, folyamatosan maradjanak kapcsolatban az intézményükkel, illetve legyen lehetőségük a volt diáktársaikkal történő kapcsolatok ápolására. Az öregdiákok találkozókon adják át tapasztalatukat az egyetem tanárainak, diákjainak, vállaljanak mentori szerepet a tehetséges hallgatók előremenetelének elősegítésében – fejezte be tájékoztatóját a főtitkár.

1595916024
Simicskó István államtitkár megköszönte a megtisztelő meghívást, de leszögezte: „Nem vagyok oktatási szakértő", így nem is kívánta a kormányzat oktatási elképzeléseit részletesen taglalni. Szólt viszont az új kihívásról, amelyet létrehozandó közszolgálati egyetem jelent. „Ezen a területen is nagy hasznát lehet venni az egykori hallgatók, az öregdiákok és a mostani egyetemi polgárok összefogásának. Közös érdekről van szó, és nemcsak egy új egyetem megteremtéséről, de egy új közszolgálat életpálya modell kialakításáról is. Ez az igazi kihívás" – jelentette ki az államtitkár, aki ezután jó szívvel emlékezett vissza az egyetemen töltött éveire. Befejezésül erőt, egészséget és sok sikert kívánt mindazoknak az öregdiákoknak, akik elfogadták a meghívást és eljöttek az első találkozójukra.

Benkő Tibor vezérezredes is örömmel köszöntötte az öregdiákok között sok volt tiszttársát, egykori bajtársát. A vezérkari főnök előadásában kiemelt figyelmet fordított a nemrég létrehozott önálló hadrendi elemre, az MH Ludovika Zászlóaljra és tisztjelöltjeire, akikre az egyetemi polgároktól eltérő szabályok vonatkoznak. Az új szervezet elsődleges célja a katonai szocializáció, azaz tudja meg minden katonája, mi a napirend, mi a parancs, melyek azok a követelmények, melyek hozzátartoznak a katonaélethez, és minden katonára kötelezőek. „A tisztjelöltek nem egyetemi polgárok, hanem katonák" – szögezte le a vezérkari főnök.

A közszolgálati egyetem témájára térve a vezérkari főnök kijelentette, az új intézmény segíthet abban, hogy a kemény katonai szolgálatra már nem alkalmas, de kiválóan felkészült, fegyelmezett, sokoldalú tudással, nagy tapasztalattal felvértezett katonák a jövőben ne a munkanélküliek számát gyarapítsák, hanem hasznos, értelmes munkát végezhessenek. Azaz „katonai berkeken kívül is találják meg számításukat".
Benkő tábornok szólt arról is, milyen tisztre van szüksége a honvédségnek, milyen igényeket és követelményeket fogalmaz meg e tekintetben a vezérkar. Részletesen sorolta az elvárásokat, és reményét fejezte ki, hogy a felsőfokú katonai oktatás a jövőben minden tekintetben alkalmazkodik az igényekhez.

Ezt követően baráti beszélgetés zárta a ZMNE első öregdiák-találkozóját.

Fotó: Tóth László