Ugrás a tartalomhozUgrás a menüpontokhozUgrás a lábléchez

Mászás, ereszkedés, sebesültszállítás

Szöveg: Szűcs László |  2011. október 24. 13:17

Több éve nem vettek részt hegyi körülmények közötti kiképzésen a tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár katonái. Októberben azonban lehetőségük nyílt arra, hogy erdős-hegyes terepen harcászkodjanak, illetve gyakorolják a sziklamászást és az ereszkedést.

1595926510
Kéthetes hegyi kiképzésen vett részt a tatai dandár lövészzászlóaljának minden katonája, legalábbis azok, akiket más feladatok nem szólítottak el a Gerecse hegység vadregényes részein végrehajtott foglalkozásokról. A lövészek kiképzési tervében az október 10–21. közötti időszakra a „harcászat 6-os tárgykör" beírás szerepelt, amely gyakorlatilag a szakaszok összekovácsolását jelenti sajátos viszonyok között – adott esetben erdős-hegyes vidéken.

„Több éve nem vettek részt hegyi kiképzésen a tatai katonák, idén azonban lehetőségünk nyílt arra, hogy a Gerecse hegység egyik eldugott részén, megfelelő körülmények között gyakorolhassunk" – mondta el a honvedelem.hu érdeklődésére Virág Zoltán őrnagy, a zászlóalj kiképzési részlegvezetője, a foglalkozások vezetője. Hozzátette: ahhoz, hogy el tudjanak jutni a mostani kiképzés helyszínére, szükség volt a helyi erdészet és a Gerecse Tájvédelmi Körzet engedélyére is, amelynek megszerzése rendkívül gördülékenyen ment.

A terepi foglalkozásokat egyébként a Süttő és Tardos közt található Malomvölgy közelében lévő Vöröskő-híd környékén, az egykori bányaudvaroknál tartották. A laktanyában lebonyolított elméleti oktatásokat követően itt rendezték be azokat a komplex foglalkozási helyeket, ahol a kötelek kezelését, a csomózási technikákat, a beülők készítését, a különleges viszonyok közötti sebesültszállítási módokat, illetve az emelkedők és lejtők leküzdését gyakorolták. Mint megtudtuk: a katonáknak eleinte kicsit szokatlanok voltak a körülmények, ám rövid idő alatt belerázódtak a feladatba, s a kiképzés végére kifejezetten élvezték a mászást, az ereszkedést és mindazt, ami ezzel együtt járt.

1595926510
Az első héten jutott idő egy 24 órás túlélőgyakorlatra is, amelynek során a menedékkészítés, a tűzgyújtás, a víznyerés, valamint a táplálékszerzés módszereit és fortélyait sajátították el, illetve gyakorolták be – árulta el Virág őrnagy, akitől megtudtuk azt is, hogy a második héten szakharcászati foglalkozásokat tartottak az állománynak. A katonák ekkor gyakorolták be az erdős-hegyes területen vívott védelmi harc során alkalmazott módszereket, a támadó jellegű tevékenységek közül pedig lesállást és rajtaütést is végrehajtottak.

A foglalkozássorozatot kétnapos gyakorlattal, úgynevezett ellenőrző menettel zárták a katonák: ennek során be kellett mutatniuk minden olyan tevékenységet, amit az elmúlt két hétben elsajátítottak.

Virág őrnagytól megtudtuk azt is, hogy a kiképzést olyan tisztek és tiszthelyettesek vezették, akik hazai vagy külföldi tanfolyamokon sajátították el a „hegyi harc" ismereteit, illetve szabadidejükben is foglalkoznak hegy- és sziklamászással.

1595926510

 Fotó: Rácz Tünde

További képekért kattintson galériánkra!